تاریخ ارسال : ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۲:۵۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت:

برنامه پیشگیری انتقال اچ آی وی از مادر مبتلا به نوزاد در کاشان آغاز شد

کاشان نیوز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: برنامه جلوگیری انتقال اچ آی وی از مادر مبتلا به نوزاد با مشارکت معاونت درمان این دانشگاه آغاز شد.

دکتر سید علیرضا مروجی در گفتگو با وب دا، به مناسبت روز جهانی مقابله ایدز افزود: یکی از راه‌های ابتلا به این بیماری از طریق آلوده شدن نوزادان از مادر بیمار است که در این راستا آزمایش‌های رایگان برای مادران باردار انجام می‌شود تا در صورت امکان از تولد فرزند مبتلا به ایدز پیشگیری شود.

وی اظهار داشت: در راستای اجرای طرح یادشده مادران در دوران بارداری دو بار به‌صورت رایگان توسط مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت مورد آزمایش قرار می‌گیرند و درصورتی‌که مبتلا باشند، اقدام‌هایی دارویی پیشگیرانه به‌صورت رایگان برای مادر و نوزاد انجام می‌شود تا احتمال ابتلای نوزاد آلوده به این ویروس کاهش یابد.

دکتر مروجی، در ادامه به روش‌های انتقال این بیماری اشاره کرد و افزود: استفاده معتادان تزریقی از سرنگ آلوده، روابط پرخطر جنسی و انتقال ویروس از مادر مبتلا به کودک به ترتیب فراوانی از راه‌های منتقل شدن این بیماری از یک بیمار به فرد دیگر است.

وی ادامه داد: الگوی انتقال در سال‌های اخیر تغییر کرده به‌گونه‌ای که روند انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی بیشتر شده و در بانوان افزایش‌یافته است.

معاون بهداشتی دانشگاه، در بخش دیگری از صحبت‌های خود بابیان اینکه زمانی، طرح آسیب‌ها و بیان آمار و ارقام مربوط به آن در جامعه ما مغایر بود ولی امروزه تجربه ثابت کرده که حساس کردن جامعه و هشدار دادن به جوانان در کاهش آسیب‌ها و بیماری‌ها مؤثر است، تأکید کرد: در راستای پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی ضروری به نظر می‌رسد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69685
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: