تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۴۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
کتابخانه ضرابی برگذار می‌کند

برپایی نمایشگاه عکس «بر فراز ایران با چشم هما»

کاشان نیوز-محمدمشهدی نوش آبادی: «بر فراز ایران با چشم هما» نمایشگاهی از ۱۳۰ عکس گئورگ گرستر (Georg Gerster) عکاس برجسته سوئیسی است که از اول فروردین ۹۶ از ساعت ۱ الی ۱۰ صبح و ۱۶ الی ۱۹ عصر خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ،۳۱ و ۳۵ محله درب باغ در سه بنای تاریخی کاج، حسینیه درب باغ و کتابخانه ضرابی در کاشان برپا می‌شود.

این عکس‌ها را گرستر در سال‌های ۱۳۵۵-۵۶ از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی ایران با کمک هواپیمایی ملی ایران (هما) و بر فراز سرزمین پهناور ایران گرفته است.

این نمایشگاه کم‌سابقه با پیگیری‌های فراوان خانم هما ضرابی بانوی کاشانی و ایران دوست تهیه‌شده و قرار است از اول فروردین‌ماه در محله درب باغ کاشان به نمایش درآید.

تعداد زیاد عکس‌ها باعث شده است تا سه‌نقطه از این محله تاریخی به تماشاخانه زیبایی‌های زایدالوصف ایران عزیز تبدیل شود؛ کتابخانه ضرابی، خانه کاج و حسینیه درب باغ.

تعجبی ندارد که کتابخانه ضرابی و خانه کاج محل چنین نمایشگاهی است اما اینکه اهالی فرهنگ دوست درب باغ حسینیه محل را در اختیار این نمایشگاه قرار داده‌اند، از درک مقوله فرهنگ و اهمیت تاریخی این محله توسط اهالی نشان دارد.

ماجرای این نمایشگاه ازآنجا آغاز شد که گرستر در سال ۲۰۰۸ میلادی کتاب عکس‌های هوایی ایران با عنوان «بهشت گمشده» را منتشر کرد. هما ضرابی پس از دیدن این کتاب در لندن، مصمم شد تا نمایشگاهی از این عکس‌ها در کتابخانه ضرابی برپا کند. ازاین‌رو با سفارت سوئیس در ایران ارتباط گرفت و از تصمیم سفارت به برپایی نمایشگاه در ایران مطلع شد. باهمت سفارت سوئیس و با حضور عکاس که اکنون ۹۰ سال دارد، سال گذشته نمایشگاهی در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار شد. پس‌ازآن تعدادی از عکس‌ها در موزه هنرهای معاصر اصفهان به نمایش

درآمد و سپس تمامی عکس‌ها به صورت امانت جهت برگزاری نمایشگاه در کاشان در اختیار خانم ضرابی قرار گرفت.
عکس‌ها به غایت زیباست و بسیار به تابلوهای انتزاعی هنرمندان مدرن شبیه است. دیدن این همه زیبایی از شمالی‌ترین استان ایران تا دریای عمان و خلیج‌فارس از شاهکارهای معماری تا بدایع طبیعی این سرزمین خود از جاذبه‌های بی‌مانند این نمایشگاه است.

با این‌که عکاس از ۱۱۱ کشور دنیا عکاسی کرده است، اما خود اذعان دارد که مبهوت زیبایی‌های دو کشور شده است؛ ایران و اتیوپی. بخت خوش گرستر در ایران حضور باستان‌شناسی آلمانی به نام «هوف» در کنار وی بود تا این عکاس چیره‌دست را بیشتر با زیبایی‌های باستانی، معماری، شهرسازی و طبیعی ایران آشنا کند.

دربرپایی این نمایشگاه دوستان زیادی ازجمله صادق آقایی، امیر دانشپور، حسن و حسین روشن بخت، خانم حوریه صفادوست و حسین صباغچی با خانم ضرابی همراه بودند. همچنین بدون همکاری‌های آقای محمود ساطع، خانه‌ی کاج و اهالی محله‌ی درب باغ برگزاری نمایشگاه امکان‌پذیر نبود.

قدردان فرهنگ دوستی و همت این عزیزان هستیم و همه هنرمندان شهر و عاشقان این سرزمین اهورایی را به دیدن نمایشگاه فرامی‌خوانیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=65738
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: