تاریخ ارسال : ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت : ۴:۱۱ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

برگزاری نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان

کاشان نیوز: روز گذشته تنی چند از اصحاب رسانه‌های محلی کاشان به دعوت از دبیر نخستین «جشنواره کتاب کودک و نوجوان کاشان»، نشستی در دفتر مدیریت گردشگری شهرداری کاشان داشتند. این جشنواره از ۲۲ آذر تا ۲۵ آذر ماه در کاشان برگزار می شود.

 

اکبر رضوانیان، دبیر جشنواره، قبل از هر چیز سوالی مطرح کرد که شاید حضور ایشان را به عنوان دبیر جشنواره توجیه کند، اینکه برگزاری جشنواره کتاب کودک با گردشگری چه ارتباطی می‌تواند داشته باشد؟

او در پاسخ به این پرسش گفت: اقتصاد شهر به سمت گردشگری پیش می‌رود و ما امیدواریم با برگزاری رویدادها و جشنواره‌های مختلف مدت زمان پیک گردشگری در شهر را افزایش دهیم. پایتختی کتاب کاشان بهانه‌ای برای برگزاری نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان است. ما قصد داریم که چنین جشنواره‌ای را هرساله در کاشان برگزار کنیم و مجوز دائمی شدن دفتر جشنواره در کاشان را از وزارت ارشاد بگیریم.

دبیر جشنواره در ادامه‌ی توضیح برنامه‌های تدارک دیده برای جشنواره از همکاری خوب آموزش و پرورش خبر داد که فرصتی فراهم آورده که نویسنده‌ها در بیش از ۸۰ مدرسه حضور پیدا کنند و کارگاه برگزار کنند. ملاقات دانش‌آموزان با نویسنده کتاب در محل آموزشگاه اتفاق فرخنده‌ایست که فرصتش در این جشنواره فراهم آمده است.

در این جشنواره ۵۰ نویسنده کودک و نوجوان به همراه ده تصویرگر برجسته کشوری در کاشان حضور خواهند یافت.
در بخش بین‌الملل جشنواره با همکاری وزارت ارشاد از نویسنده چینی خانم «سان یو» یکی از برگزیده‌های جشنواره‌های بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان، دعوت شده است که از چهار شنبه در کاشان حضور خواهد داشت و کارگاهی با موضوع «بررسی ادبیات کودکان چین» برگزار خواهد کرد.

همچنین در بخش بین‌الملل جشنواره، نمایشگاه آثار تصویرگران برتر از کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود که از ۶۰ تصویر ارسالی، تنها ۲۵ تصویر انتخاب شده و در گالری هتل نگارستان به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین نمایشگاه آثار تصویرگران ایرانی نیز در نگارخانه هتل عامری‌ها برگزار می‌شود.
آیین افتتاح جشنواره کتاب کودک و نوجوان کاشان روز پنج شنبه ۲۲ آذر با حضور وزیر ارشاد در کوشک کمال‌الملک و همچنین دو نمایشگاه هتل عامری‌ها و هتل نگارستان صورت می‌گیرد.

به گفته رضوانیان افتتاحیه جشنواره دومنظوره است که هم افتتاح جشنواره کتاب کودک و نوجوان و هم افتتاح گذر فرهنگی و هنری کاشان خواهد بود که یک مسیر یو شکل متشکل از چندین گذر در بافت تاریخی کاشان است که با حضور وزیر افتتاح خواهد شد. رضوانیان در پاسخ به پرسش خبرنگار کاشان نیوز که در خواست توضیح بیشتر در مورد این گذر فرهنگی داشت، گفت: چون هیچ ارتباطی با جشنواره ندارد و مدیریت آن نیز با ما نیست من توضیح بیشتری نمی‌دهم.

به غیراز شصت میهمان جشنواره، اعضای چند گروه هنری، نمایشی و موسیقی به جشنواره دعوت شده‌اند که قرار است برنامه‌های جالبی در طول جشنواره داشته باشند. با این حساب آمار کل میهمانان جشنواره بیش از صد نفر خواهند بود که این تعداد در هتل‌ها واقامتگاه‌هایی که لوگوی آن‌ها پای بنر جشنواره خواهد خورد، اسکان داده می‌شوند.


رضوانیان برنامه‌های جنبی جشنواره را به شرح زیر عنوان کرد: نمایش فیلم‌های برگزیده جشنواره فیلم کودک اصفهان، برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان، برگزاری تور گردشگری آب شامل بازدید از آب‌انبارها، منابع آب و چشمه سلیمانیه برای مهمانان و دانش‌آموزان، برگزاری پنج یا شش جشن امضای کتاب، رونمایی از کتاب «کاشان دارد از تشنگی می‌میرد»، برگزاری نمایشگاه تصویرگری با موضوع شاهنامه و جشن‌های ایرانی، برپایی اجرای موسیقی نغمه‌های کودکانه، برگزاری ۱۴کارگاه آموزشی، ضبط داستان با صدای نویسنده با همکاری استودیو ضبط صدای انجمن نابینایان کاشان و…

آیین گشایش جشنواره پنج شنبه ۲۲آذرماه در کوشک کمال الملک برگزار خواهد شد. رضوانیان در انتها از اصحاب رسانه در خواست کرد که در این مسیر آن‌ها را تنها نگذارند و در ادامه تصریح کرد که با کمال میل پذیرای نقدهای شما هستیم و هرجا خطا داشتیم به ما گوشزد کنید و تذکر دهید تا بتوانیم برگزاری این رویداد را در شهر دائمی کنیم.

به گفته دبیر جشنواره هدف ما این است که فرزندان‌مان اندکی از تبلت و موبایل فاصله بگیرند و به کتاب و کتابخوانی روی بیاورند.
رضوانیان خبر داد به خاطر تعامل خوب آموزش و پرورش در این برنامه کلیه کتابخانه‌های مدارس با ۱۵هزار جلد کتاب تجهیز خواهند شد که بخشی از این کتاب‌ها امروز به دفتر جشنواره رسید.

دبیرجشنواره نهاد برگزار کننده جشنواره را هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی و فعالان گردشگری کاشان با همکاری نهادهای دولتی و غیردولتی منطقه‌ای و کشوری برشمرد. که هزینه‌های جشنواره را تامین می‌کنند.

میثم کفیل، روابط عمومی جشنواره نیز در بخش پایانی نشست از طرح‌های تبلیغاتی مثل برگزاری پویش «#فرداروز» گفت و از همه در خواست کرد به این کمپین بپیوندند و مطالبی که در مورد جشنواره می‌نویسند حتما با هشتگ فرداروز همراه باشد.

در ماههای پایانی پایتختی کتاب کاشان، رویداد خوبی در حال برگزاری است و کاشان نیوز سعی خواهد کرد اخبار این رویداد را در حد توان منعکس کند. جدول برنامه‌های جشنواره نیز در انتهای گزارش در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72778
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: