تاریخ ارسال : ۰۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۰۴ ب.ظ ۶ نظر
Print Friendly
یاداشتی از صفحه تلگرام کاشان نیوز ؛

بمباران تبلیغاتی شهروندان و اهداف نامشخص شهرداری

این روزها فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی بسیار فعالند و با تشکیل گروه های متعدد مباحث گوناگونی را پیگیری می کنند و در واقع سرعت تبادل اطلاعات بسیار بیشتر از آن شده است که روزگاری نظریه پردازان علم ارتباطات پیش بینی می کردند؛ در این میان مدتی است کاشان نیوز؛ اقدام به ایجاد صفحه ای در شبکه اجتماعی تلگرام کرده است(https://telegram.me/joinchat/01fd6ef50163c642608afa30a7137896) که مخاطبان آن که شهروندان کاشانی هستند علاوه بر اطلاع از آخرین رویدادهای شهر؛ مشاهدات و نقد و نظر های خود را نیز بیان می کنند. این نوشته نیز یکی از دهها نقد و نظری است که در صفحه تلگرام کاشان نیوز منتشر شده است.

آسفالتکاشان نیوز- مصطفی مرتضوی: سردار سازندگی نامی که احتمالاً شنونده را به یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی و دولت او می اندازد. (۶۸-۷۶) این نام به واسطه ی دوران بازسازی خرابی های جنگ تحمیلی و گذر از آن گذاشته شده است.
ولی این روزها مرد شماره یک آسفالت معابر شهر کاشان ملقب به این عنوان شده است و بنرهای آن در سرتاسر شهر مشاهده می شود. بنرهایی که امیدوارم از بودجه ی بیت المال چاپ نشده باشد و توسّط دوست داران جناب شهردار زده شده باشد. در پای آن بنرها یک روز نام “روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری” می شود . یک روز از سوی یک هیئت مذهبی و روز دیگر مغازه خواروبار فروشی و همینطور نام های دیگر.
این که عوارض شهرداری ده ها برابر شود و بخشی از آن خرج ایجاد معابر و آسفالت کوچه و خیابان گردد امری پسندیده و بلکه لازم و در جهت عمران شهر است و نشان از تلاش شهردار و سایر هم کارانشان دارد، ولی آن چه حائز اهمیت است بمباران تبلیغاتی است که در آستانه ی انتخابات مجلس به شائبه هایی دامن می زند. حتی اگر این شائبه هم رد شود، به نظر می آید زدن تصاویر یک مقام مسئول در سایزهای مختلف در اقصی نقاط شهر برای مردم ایجاد یک بار روانی منفی کند. شاید مردم سؤال کنند مگر وظیفه ی یک مجموعه -و مسئول آن مجموعه- انجام وظایفشان نیست؟! حتی به فرض این که این کار، اقدامی خودجوش از بیرون از مجموعه ی شهرداری بوده باشد و جناب شهردار مخالف با این کار، آیا جنابشان در سطح شهر حضور ندارند که دستور پی گیری بدهند؟
در بوق و کرنا کردن زحمات مجموعه شهرداری به نام شهردار جوان و جویای نام تعجبی ندارد، ولی به نظر می رسد اهداف جماعتی که در پشت پرده به این مسئله دامن می زنند، قابل تأمل باشد. جماعتی که پایی هم در محافل مخالف دولت تدبیر و امید دارند و می خواهند از طریق راه انداختن “نهضت آسفالت” به افکار عمومی این گونه تلقین کنند که دولت به واسطه ی تحریم ها پولی در بساط ندارد و خدمات شهر و شهرستان بر دوش شهرداری است.
مقصّر اصلی این تراژدی، فرمان داری است که به عنوان نماینده ی ارشد دولت در منطقه و هم چنین به عنوان یک مرکز ستادی که بیش از ۵۰ دستگاه اداری و شهرداری های شهرستان را راه بری می نماید، نتوانسته است خدمات دولت را با وجود تنگناهای مالی شدید به خوبی منعکس بنماید.
شکی نیست که پروژه های کلان شهرستان از هم کاری و هم یاری همه ی مجموعه های متولّی از فرمان داری گرفته تا نماینده ی مردم در مجلس شورای اسلامی و سازمان ها و ادارات مختلف شهرستان شکل گرفته و به سرانجام می رسد ولی تلاش محفل های سیاسی آن است که به قیمت انجام نشدن پروژه های کلان و به امامتعویق افتادن بعضی دیگر دولت تدبیر و امید را به چالش کشیده و جریان مخالف دولت را برای اهداف و مقاصد بعدی مهیّا نمایند.
اما در این بازی های سیاسی جای شورای اسلامی شهر کجاست؟ نقش شورا به عنوان نمایندگان مردم برای هم گرایی چگونه است؟ پرسشی که بسیار مطرح می شود این است آیا شهردار جوان و مجموعه هایی که در سایه ی شهردار جوان مشغول ریختن طرح و برنامه هستند، جای گاهی برای نماینده ی دولت تدبیر و امید و نظرات شورا قائل می باشند یا محافل دیگری اوضاع را به موازات راهبری می کنند تا اهداف خاصّ خود را محقّق سازند؟ آیا اعضای ساکن در ساختمان بلوار خادمی بر اقدامات عمرانی و تبلیغاتی و بعضاً سیاسی شهردار و اطرافیان وی نظارت کافی و وافی دارند یا خیر؟ آیا بر دریافت عوارض که روز به روز -بیش از سقف بودجه ی شهرداری- اوج می گیرد نظارت می شود؟ آیا وضعیت کارشناسی پروژه ها در کمیته های تخصّصی بررسی می گردد؟ یا خود نیز از خاطرخواهان شهردار می شوند تا محلّه ی خود را به زیور آسفالت بیارایند.
چندی پیش در بنرهای جورواجور و پرتعداد دهه ی فجر از کلنگ زنی و افتتاح هزاران پروژه توسّط شهرداری در منظر عمومی پرده برداری شد. آیا شورا بررسی نمود که سرنوشت آن کلنگ زنی ها و اطّلاع رسانی های گسترده به کجا رسید؟ نکند فقط می خواستند ذهن و فکر مردم کوچه و بازار را نشانه رفته تا سر از جای دیگر و اهداف دیگر برآورند؟
هدف از این مقاله نادیده انگاشتن خدمات شهرداری و در رأس آن شهردار جوان و پرتلاش نیست. هدف آن است تا ضمن پاس داشت زحمات مجموعه ی شهرداری به عنوان بازی گر اصلی عمران و آبادانی شهر به گونه ای رفتار کنیم تا بودجه ای که با جیب مردم کارگر و زحمت کش کاشان بسته می شود در پروژه های تبلیغاتی و ضعیف و با اهداف باندی و سیاسی سر باز نکند. قطعاً مسئولیت شورا نیز به عنوان مقام مسئول و نهاد کلان شهری بیش از گذشته است. اگر رسیدگی کند.
سنّت حسنه ی تقدیر و تشکّر امری قابل قبول و اخلاقی است ولی بپذیریم بافتن عکس شهردار و نصب تصویر پسر و پدر بر در و دیوار شهر و اماکن پرتردّد با اصول اخلاقی و آموزه های دینی ما در تضاد است. چه برسد که هزینه ی این اقدام از جیب مردم و با عنوان عوارض های ریز و درشت پرداخت گردد.
خوب است جناب شهردار –دست کم به عنوان یک مسئول در نظام جمهوری اسلامی- به این نقل تاریخی توجّه کنند: یکی از مقامات بلندپایه در ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی نقل می کرد که در زمان حیات بنیانگذار جمهوری اسلامی، روزی در سطح شهر مشغول تردد بودم که دیدم تصاویر متعددی از مرحوم امام خمینی(ره) را بر سرتاسر یک ساختمان بلند دولتی چسبانده اند، بلافاصله با مسئول مربوطه تماس گرفتم و دستور دادم تصاویر را به علت بازخورد بد آن جمع کنند، ساعاتی بعد، مرحوم سیّداحمد خمینی، تلفنی، حمایت و تشکّر پدرشان را از این کار بنده اعلام کردند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=44525
مطالب مرتبط

 • حمید مرداد ۱۰, ۱۳۹۴ - ۹:۴۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام به زیر مجموعه شهردار (شهردار محترم طاهرآباد بگوئید که بجای کوچه های اصلی طاهراباد چرا کوچه های فرعی و پس کوچه هارا تا کنون چند دفعه آسفالت نموده اید ولی چون در کوچه های اصلی اقوام شورای شهر و یا شهردار نبود آسفالتی صورت نگرفته آیا هزینه ای که خرج دیوار چینی رودخانه می نمایید منصفانه است /

  (1)(0)
 • سلام مرداد ۵, ۱۳۹۴ - ۴:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  آیا شما تمایل دارید تصاویر آقای یثربی مرحوم را از سطح شهر جمع آوری کنند؟

  (6)(2)
 • محسنی مرداد ۴, ۱۳۹۴ - ۵:۴۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  عالی بود

  (4)(3)
 • مهدی مرداد ۴, ۱۳۹۴ - ۵:۳۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  ممنون جناب آقای مرتضوی
  کاش به صورت دقیق تر به موضوع هیئت های مذهبی می پرداختید
  هر چند نمی شود زیاد هم ریز شد متاسفانه

  (6)(2)
 • علی مرداد ۴, ۱۳۹۴ - ۲:۳۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  بزارید بنر بزنن ولی کارکنن ..مهم اسفالتهاییه که داغون بودهه و الان خوبشده

  (7)(4)
 • حسین مرداد ۴, ۱۳۹۴ - ۲:۱۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام .با پول هایی که بابت عوارض-پروانه -تابلوهای تبلیغاتی-حفاری-گودبرداری-تغییر کاربری-و………شهرداری می گیرد پس چه کار باید انجام دهد.مگر وظیفه اش عمران وآبادی شهر نیست. اگر این طور باشد پس برای شهرداری تهران یا اصفهان چقدر باید پیام تبریک وبنر چاپ شود.مشکل مردم کاشان این هست که کمتر اطلاعات از فعالیت های شهرداری های دیگر شهرهای استان اصفهان را دارند.لطفا یک سری به شهر مبارکه بزنید ببینید چقدر درخصوص فضای سبزکار کرده اند.یا سری به شاهن شهر بزنیدو….

  (6)(3)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: