تاریخ ارسال : ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۱۵ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

بهره‌بردار کاروان‌سرای تاریخی «گبرآباد» قمصر کاشان خلع‌ید شد

کاشان نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: بهره‌بردار کاروان‌سرای تاریخی «گبرآباد» قمصر کاشان به‌علت عدم اجرای تعهداتش خلع ید شده است.

محسن جاوری چهارشنبه در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: واگذاری بناهای تاریخی به اشخاص حقیقی یا حقوقی با تصمیم صندوق احیای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور صورت می‌گیرد و این سازمان بدون این‌که ارتباط اداری با اداره‌های کل استان‌ها برقرار کند به صورت مستقیم با بهره‌بردار قرارداد منعقد می‌کند.

وی با یادآور این‌که سیاست واگذاری مکان‌های تاریخی به بخش خصوصی در راستای حراست از آثار تاریخی کشور است افزود: با توجه به این‌که بهره‌بردار کاروان‌سرای گبرآباد صلاحیت لازم را نداشت و به تعهدات خود عمل نکرده بود اقدام قانونی برای خلع ید وی طی دو هفته گذشته انجام شد.

جاوری وی ادامه داد: بهره‌بردار این کاروان‌سرا طی چهارماه گذشته مکان تاریخی مذکور را به حال خود‌‌ رها کرده و مرمت و بازسازی کاروان‌سرا نیز نیمه‌کاره‌‌ رها شده بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان تاکید کرد: این کاروان‌سرا هم‌اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفته است و فردی که صلاحیت‌دار باشد به طور قطع در آینده اداره آن را در اختیار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: تمامی نگرانی ما این است که افراد بهره‌بردار مکان‌های تاریخی تمامی شرایط لازم را داشته و به تعهدات خود عمل کنند.

کاروانسرای گبرآباد قمصر کاشان متعلق به دوران صفویه است و در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=61890
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: