تاریخ ارسال : ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۲ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

به بهانه نمایشگاهی در حسینیه محبان اهل بیت(ع)

کاشان نیوز-حمیدرضا فهیمی تبار*: چندی قبل نامه‌ای از کاشان به‌سوی وزیر محترم ارشاد با مهر و امضا جمعی از کتاب‌فروش‌ها و صاحبان نشر و فروشندگان لوازم‌التحریر ارسال شد و در فضای مجازی به رؤیت ما و شما و این‌وآن رسید. نوع انتشار این‌گونه نامه و شکوائیه‌ها را در فضاهای مجازی کراراً تجربه کرده‌ایم ایجاد جو و فضاسازی، از طریق طومار از نوع پارچه‌ای و کاغذی و یا از راه شب‌نامه و روزنامه‌ها از مسیر خبرگزاری و خبرگدازی، چشم و گوشمان را پرکرده است. در این شکوائیه بی‌بهره از ادبیات قلمی از وزیر فرهنگ و ارشاد خواسته می‌شود که در برپایی نمایشگاه کتاب در حسینیه‌ای در کاشان دخالت کند و به داد بازار خراب کتاب برسد.
آیا بیست روز با فروش صدمیلیونی «نمایشگاه کتاب عاشورایی» در حسینیه محبان اهل‌بیت (ع) طومار کتاب و کتاب‌فروشی در کاشان را در هم پیچید؟
واقعاً جای تأسف است که این‌چنین صنف کتاب دوست کتاب‌فروش در تنگنای اقتصادی قرار دارند حقیقتاً وزیر محترم باید فکری به حال این اوضاع کند، اگر نکند نگرانیم این تعداد کتاب‌فروشی هم به فروش قلم و مداد و جوهر روی‌آورند و یا این چند باقیمانده هم به پیتزافروشی روی‌آورند. ولی نمی‌دانم امضای فروشندگان لوازم‌التحریر پای این شکوائیه از باب همراهی با کتاب‌فروش‌هاست یا از باب رودربایستی جمع کننده امضا. هرچه باشد، باشد ولی امضای انتشاراتی‌هایی که باید از نمایشگاه استقبال کنند و از رونق خرید کتاب استقبال کنند، خیلی مفهوم نبود.
ماجرای نمایشگاه ۷۰ درصدی که در پوسترهای تبلیغاتی آن آمده بود «نمایشگاه تا هفتاد درصد» با حضور انتشارات «میراث ماندگار» از استان قم در محل حسینیه محبان اهل‌بیت (ع) برپاشد ۵۰ درصد تخفیف توسط خود این انتشارات و ۲۰ درصد را یکی از خیرین تقبل کرد. قرار بود کتاب‌هایی فقط در موضوع عاشورا عرضه شود که سوگمندانه معلوم شد ما ۱۵۰ عنوان کتاب عاشورا بیشتر در اختیار نداریم، بنابراین کتاب‌های مذهبی و روان‌شناسی و عمومی در معرض قرار گرفت که مشتری آنها اغلب قشر مذهبی به‌ویژه طلاب علوم دینیه بودند.
چند شبی گذشت در برخی فضاهای مجازی چنین نوشتند که این نمایشگاه به‌رغم مخالفت اداره ارشاد و بدون مجوز به فروش کتاب مبادرت می‌کند. ما به احترام قانون و به استناد این اظهار سه شب فروش را تعلیق کردیم و در تماس با مدیرکل کتاب ارشاد در تهران و مسئول امور کتاب در ارشاد کاشان دریافتیم که برپایی نمایشگاه کتاب در حسینیه‌ها و مراکز دانشگاهی به مجوز نیاز ندارد ولی باید در نوع کتاب با ارشاد هماهنگی به عمل آید، وقتی چنین شد ما تصمیم گرفتیم نمایشگاه را تا پایان موعد مقرر و اعلام‌شده، ادامه بدهیم.
استدلال مخالفان این نمایشگاه دو چیز بود:
۱٫ ارزش کتاب با ۷۰ درصد کاهش میابد؟
۲٫ ضرر اقتصادی متوجه کتاب‌فروش‌ها می‌شود.
اولی را بهانه می‌دانم ولی دومی را قبول دارم اما راه‌حل را این می‌دانم که همه کتاب‌فروش‌های گرامی که آنها را فعال فرهنگی می‌دانم باید با خیرین کتاب نشست‌هایی داشته باشد و با همراهی و همدلی کتاب را به‌عنوان غریب امروز از این فلاکت نجات دهند تا در سایه این همدلی دیگر نه نیاز به طومار باشد و نه نیاز به باطوم.
و به‌جای تخطئه، از اقدام هیئتی استقبال کنیم که به‌جای قمه‌کشی و دسته بازی به فرهنگ بها می‌دهد و به علم ارج می‌نهد و برای کار خود منتظر نامه‌های تجلیل و تبریک این‌وآن نمی‌ماند.

*استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69673
مطالب مرتبط

 • شهروند آذر ۲۰, ۱۳۹۶ - ۸:۱۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  جناب آقای فهیمی تبار ارائه کتابهای زرد ناشران قمی به اسم نمایشگاه کتاب عاشورا اینهمه توجیه ندارد.
  از حسینیه محبان اهل بیت توقع بیش از این است

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: