تاریخ ارسال : ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۰۸ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در نشست مطبوعاتی تئاتر «به‌صرف شام» در کارگاه رها مطرح شد

«به صرف شام» نمایشی با الهام از مستندات و دوری از کلیشه‌ است

کاشان نیوز-فهیمه استادیان: نشست مطبوعاتی تئاتر به‌صرف شام شنبه شب ۳۱ تیرماه ساعت ۲۰:۳۰ در مکان کارگاه رها از مجموعه خانه تئاتر کاشان با شرکت عوامل و دست اندارکاران این تأترو جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.
در ابتدا مهدی رضایی کارگردان، در خصوص چگونگی شکل‌گیری ایده و موضوع این نمایش توضیحاتی ارائه نمود. به گفته مهدی رضایی اسفندماه سال گذشته و یک ماه بعد از تئاتر مرده ماهی‌ها با همفکری مارال تعمیری شروع به تحقیق کردیم که چه موضوعی انتخاب کنیم و با مشاوره و راهنمایی عباس جمالی گزینه‌های مختلف را بررسی کردیم و ازآنجاکه دغدغه من همواره موضوعات اجتماعی بوده است؛ بعد از بررسی موضوعات مختلف به اعتیاد رسیدیم. اعتیاد در نگاه اول موضوعی است که همه به آن پرداخته‌اند؛ اما ما سعی کردیم زاویه دید خوبی داشته باشیم و با نگاه جدیدی به این موضوع بپردازیم. متن کنونی نمایش نتیجه هفت بار طراحی و بازنویسی است و با مشاوره عباس جمالی متن‌های جدیدی نوشته شد تا به متن فعلی رسیدیم. به‌صرف شام نتیجه تلاش چهار ماه کار گروهی است. وی علاوه بر تشریح موارد فوق از سنگ‌اندازی برخی نهادها مقابل فعالیت‌های هنری و تئاتری با موضوعات و بحران‌های اجتماعی مانند اعتیاد به‌ویژه در حوزه خانواده انتقاد کرد و از اینکه بارها دوربین‌ها و ابزار ایشان که حاوی فیلم‌ها و فریم‌های گرفته‌شده بود توقیف‌شده اظهار نارضایتی کرد.
وی افزود؛ علاوه بر تئاتر، پروژه عکاسی و فیلم با موضوع اعتیاد به‌طور همزمان کلید خورد.
منوچهر حیدریان، سید صدرالدین تولیت، امینه مسعودی، مسعود فدوی، مهدی عربشاهی و مارال تعمیری بخش عکاسی این پروژه را اجرا نمودند. ۲۵۰۰ فریم عکس تهیه شد و نهایت ۲۲ عکس انتخاب شد. نگاه جدیدی به عکاسی در کاشان تحت عنوان عکاسی چیدمان برای اولین بار تجربه شد. به‌طوری‌که برای عکس کاراکتر انتخاب شد و با طراحی و چیدمان مانند یک فیلم، ماجرایی روایت شد. همچنین مهدی رضایی در خصوص موسیقی این کار گفت: موسیقی این کار با سرپرستی علی مسعودی مختص این کار به‌صورت کارگاهی ساخته و نواخته شده است. موسیقی در این نمایش صاحب کاراکتر و دیالوگ است و بر اساس حس بازیگر هنگام اجرا ممکن است تغییر کند و به‌صورت زنده اجرا می‌شود.

بعد از صحبت‌های مهدی رضایی، مارال تعمیری نویسنده و بازیگر این تئاتر در خصوص داستان و متن نمایش توضیحاتی ارائه داد. وی با اشاره به اینکه اصل داستان مستند بوده و مطابق با واقعیت است گفت: پس از مصاحبه با دخترانی که در کانون اصلاح و تربیت و بهزیستی بودند و تمام مشکلات و مسائل آن‌ها ارتباط مستقیم با اعتیاد داشت تصمیم گرفتیم با الهام از مستندات اما با سبکی غیر مستند و فرم جدید کار را ارائه دهیم و سعی کردیم با دوری از کلیشه‌ها و با استناد به واقعیات، عوارض این موضوع را به‌روشنی بیان کنیم.
در پایان این برنامه از پوستر تئاتر به‌صرف شام توسط هنرمند پیشکسوت اصغر وطنخواه رونمایی شد.

لازم به ذکر است تمام عواید حاصل از نمایشگاه عکاسی و ۵۰% از عواید تئاتر صرف امور خیریه خواهد شد.

گفتنی است، نمایش «به‌صرف شام» از ۳ مرداد ماه ۹۶ به مدت ۱۵ شب- ساعت ۲۰:۳۰ در خانه تئاتر کاشان اجرا خواند شد.
نویسنده این نمایش مارال تعمیری و کارگردان مهدی رضایی است.
بازیگران و دیگر عومل این نمایش عبارتند از: مارال تعمیری، بهداد مشایخی، مرتضی گلریز، ابوالفضل عظیمی تبریزی، ملیکا تعمیری؛ و موسیقی آن کار علی مسعودی، علی عامری، محسن محمدی، مهدی زیارتی، ریحانه کاوه است،
منشی صحنه: مطهره هنرمند
گروه صحنه: محمد حمزه رضایی، محمد محسنی، علی چاکری
مدیرفنی: محمد دارینی

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67771
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: