تاریخ ارسال : ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۱۱ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

بوم‌گردی «کاشان» و «آران و بیدگل» به اعتبار «مشهد اردهال» نمی‌افزاید

کاشان نیوز-سعید غلامیان: روز گذشته همایش بوم گردی و صنایع‌دستی «کاشان» و «آران و بیدگل» در «مشهد اردهال» برگزار شد!

کاشان و آران و بیدگل هریک زیست‌بومی مخصوص دارند، هردو کویری و دارای ویژگی‌های خاص هستند. مشهد اردهالِ کوهستانی نیز شرایط و ویژگی‌های مختص خود را دارد و درحالی‌که دو شهر کاشان و آران و بیدگل این روزها بسیار شلوغ‌تر از مشهد اردهال است برگزاری یک همایش قادر نیست جایگاه این دو مکان را تغییر دهد، آن‌هم تبلیغی که به‌واسطه عدم اعتقاد به رسانه توان و امکان بسیج رسانه‌ای هم در پس آن وجود نداشت.

مشهد اردهال در زمان‌هایی خاص مورد اقبال و بازدید پرتعداد قرار می‌گیرد اما ظرفیت و توان جذب گردشگر با این شیوه تغییر نمی‌کند. شاید عقلانی‌تر می‌نمود که صنایع‌دستی مشهد اردهال را به هلال ابن علی (ع) برده و با مانور بر مذهبی بودن هر دو مکان ارتباط برقرار کرده و به‌واسطه مشترکات عقیدتی و مذهبی تبلیغ و خبررسانی می‌کردند؛ اما اینکه صنایع‌دستی و «بوم گردی!» دو شهر بزرگ را در یک روستای کوچک تبلیغ کنند جای تأمل و تعجب دارد!

واژه و اصطلاح بوم گردی که برگرفته از «اکو توریسم» است خود مفهومی عمیق دارد و اقتضائاتی که ویژه است، بوم گردی در خاک و بستر بوم هر شهر و روستایی قابل‌لمس و تماشا و جذاب است که اگر این‌گونه نبود تهیه یک فیلم و خریدن صنایع‌دستی شهرهای تاریخی و آثار باستانی ایران چه‌کارها که در خارج از کشور نمی‌کرد! آن‌هم درحالی‌که بسیاری از آثار باستانی کشور ما در موزه‌های خارج از کشور نگهداری می‌شود.

این علاقه‌مندی و توجه آقایان به مشاهد و مقابر مذهبی آن‌چنان از کنترل خارج‌شده است که توجهی به اصالت و شرایط دیگری ندارند. شاید هم مطلع نیستند که «بوم گردی» یا «اکو توریسم» اصطلاحی است که با زیست‌بوم و عرصه محیط زیستی و فرهنگ محلی ارتباط ناگسستنی دارد.

بی جهت نیست که رئیس سازمان میراث فرهنگی حاضر به شرکت در این همایش نمی‌شود!

باور کنید که نمی‌توان با این‌گونه تبلیغ کردن و بردن صنایع‌دستی یک شهر یا روستا اعتبار یک مکان مذهبی را بالا برد، قبول کنید که هزینه کردن عوارض شهروندان کاشان در جاده یک شهر و روستای دیگر با شرایط حاضر به ضدتبلیغ بدل شده و نه‌تنها ارزشی نمی‌افزاید بلکه به اعتقادات مردم هم لطمه میزند، تبلیغ بوم گردی کاشان و آران و بیدگل در مشهد اردهال اعتباری برای تاریخ و زیست‌بوم این مکان شریف به ارمغان نخواهد آورد.
اگر علاقه‌ای به آبادانی مشهد اردهال وجود دارد در سایه مضجع شریف سلطانعلی ابن محمدباقر (ع)، مزار و آرامگاه سهراب سپهری، شاعر شهیر شعر نو، گلستانه و طبیعت و زیست‌بوم زیبای مشهد اردهال، از گردنه نراق تا سه‌راه سوک چم آن‌چنان ویژگی‌های بارزی دارد که نیازی به صنایع‌دستی کاشان و آران و بیدگل نخواهد داشت، سرنا را از سر گشادش نباید زد و چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72047
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: