تاریخ ارسال : ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۳:۰۵ ب.ظ ۶ نظر
Print Friendly

بیمارستان فوق‌تخصصی آیت‌الله یثربی(ره) خیّرساز و غیردولتی است

کاشان نیوز: بیمارستان فوق تخصصی آیت‌الله یثربی (ره) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فردا پنجشنبه ساعت ۹:۳۰ افتتاح می‌شود. بانی این بیمارستان «موسسه خدماتی عمران سیلک»که به «هیئت امنا مسکن کاشان» معروف است می باشد. در این خصوص گفتگویی با علیرضا پور عسگری که به عنوان نماینده خیر،  مدیریت این پروژه را به عهده داشت ترتیب داده‌ایم:

هزینه ساخت این پروژه و تجهیز آن به عهده چه نهادی بوده است؟
این بیمارستان خیرساز است و «موسسه خدماتی عمران سیلک» در ابتدا اقدام به ساخت آن در قالب مشارکت با دولت قبل نمود به این شکل که به نسبت ۴۰ درصد سهم خیر و ۶۰ درصد سهم دولت ساخته شود. منتها دولت نتوانست به تعهداتش عمل کند و به همین دلیل خیر قبول دار شد که کل پروژه را انجام دهد. درنهایت پروژه از لحاظ ساختمانی تکمیل شد که شامل ۱۲ هزار متر ساختمان و ۲۰ هزار متر عرصه که تأسیسات و فضای سبز است.

تجهیز بیمارستان را هم خیر انجام داد؟
الآن عرض می‌کنم، سال قبل قرار شد با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آقای دکتر هاشمی ساختمان تحویل شود اما در بازدید که سال قبل داشتند بحث تجهیز پیش آمد که کی تجهیز کند؟

ما گفتیم تعهد ما فقط ساخت ابنیه و ساختمان بود و فقط تعهد داشتیم که ساختمان را به نسبت ۴۰ به ۶۰ تحویل دهیم اما به دلیل عدم اجرای تعهدات دولت قبل نهایتاً تصمیم گرفته شد که ساختمان را تکمیل کنیم و در نهایت به جهت نیازمندی‌های شهر کاشان به خصوص بیماران سرطانی قرار شد هزینه تجهیز هم البته با دریافت تسهیلات از طرف خیر پرداخت شود.

هزینه ساخت بیمارستان و تجهیز آن چقدر شده است؟
نزدیک ۴۰ میلیارد تومان بابت ساختمان پرداخت کردیم و برای تجهیز هم نیاز به همین مقدار پول داشتیم. چون دولت توان تامین این مبلغ را در قالب بودجه دولتی نداشت نهایتاً قرار شد دولت در قالب تسهیلات کمک کند تا ما مبادرت به تجهیز بنماییم.

شکل آن هم به این صورت می باشد که تجهیز بیمارستان در قالب اخذ تسهیلات از طرف موسسه محب سلامت و از طریق هیئت‌امنا ارزی پرداخت می گردد.

در حال حاضر بیمارستان چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
این بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی است که به صورت بیمارستان فوق تخصصی فعالیت کرده اما برای عمومی هم خدمات درمانی به مردم ارائه می‌دهد.

و در حال حاضر ۷ اتاق عمل ۱۲ ای سی یو ۱۲ سی‌سی‌یو ۱۲ دستگاه دیالیز به ظرفیت درمانی کاشان اضافه شده به انضمام دو دستگاه رادیوتراپی که یک دستگاه آن الآن فعال است.

نرخ خدمات در این بیمارستان به چه شکلی محاسبه می‌شود؟
خدمات انحصاری در این بیمارستان نظیر شیمی درمانی، رادیوتراپی، براکی تراپی براساس تعرفه دولتی محاسبه می گردد.

نمونه ایجاد مجموعه محب در تهران هم با این روش فعال است البته به این شکل که تعدادی از پزشکان با احیاء بیمارستان‌های فرسوده دولتی انجام می شود و پیشنهاد خود آقای وزیر هم مدیریت هیئت‌امنایی این بیمارستان بوده است.

در این بیمارستان حتی فرانشیز بیمه را تا کنون نگرفته‌ایم که فشاری به بیماران نیاید. درحالی‌که ما باید ۸۵ درصد آن را بپردازیم و ۱۵ درصد را بیماران پرداخت نمایند اما در این بیمارستان حتی این درصد هم تاکنون نگرفته ایم.

شکل اداره بیمارستان چگونه است؟
این بیمارستان توسط موسسه محب سلامت کاشان که همگی منتخب وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند اداره می شود که در حال حاضر آقایان مهندس محلوجی، مهندس جمالی، دکتر زارع، ریاست دانشگاه علوم پزشکی کاشان دکتر اعرابی، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی دکتر حاج جعفری از اعضای هیئت مدیره می باشند که مدیریت عامل آن به عهده مهندس رضا نعناکار است.

گفته می‌شود که نماینده کاشان مخالف اداره این بیمارستان به این شکل است.
البته من مایل نیستم از کسی نامی ببرم اما کم لطفی و کم مهری بعضی از مسئولان در این قضیه مشهود است و کسانی پیگیر دولتی شدن آن هستند تا به جای اینکه اینجا یک مرکز درمانی ویژه و ایده ال باشد چیزی شبیه بیمارستان بهشتی در اختیار بخش‌های تحقیقاتی و غیر تخصصی قرار گیرد درحالی‌که هزینه ساخت و تجهیز آن را خیر پرداخته است نه دولت.

توضیح ضروری؛ متولیان و مسئولان بیمارستان قول مساعد دادند که در مصاحبه ای مشروح با اصحاب رسانه به تمامی سوالات احتمالی آنها پاسخ داده شود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=64103
مطالب مرتبط

 • غا اسفند ۱۵, ۱۳۹۵ - ۸:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  تو فاز ۲ شما هر چند یکبار شاهد تصادفات هستیم این بعلت عدم تعهدات شما می باشد

  (0)(0)
 • همت دی ۲۲, ۱۳۹۵ - ۸:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  موسسه سیلک از انجام تعهدات خود در فاز ۲ ناجی اباد طفره می رود وخیلی مهمه که اومده بیمارستان می سازه . یعنی اینکه آسفالت نمی کنه مردم به درد ریه مبتلا میشن اونوقت بیمارستان ما مردم را درمان میکنه این یعنی چی ؟

  (0)(0)
 • شهروند دی ۱۶, ۱۳۹۵ - ۹:۰۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام کاشان نیوز عزیز قبل از درج خبر لطفا مطالب را ویرایش کنیدا ز آقای پور عسگری سئوال کرده ایدتجهیز بیمارستان را خیر انجام داده ؟ایشان می گویند الان عرض می کنم وشما عینا مطلب را درج کرده اید.

  (0)(0)
  • مدیر سایت دی ۱۶, ۱۳۹۵ - ۹:۴۴ ق.ظ - پاسخ دادن

   وفاداری به اصل گفتگو به نظر ما اشکالی ندارد، ظاهراً شما خلاف اصول رسانه ای میدانید؟

   (0)(0)
 • حسین دی ۱۵, ۱۳۹۵ - ۶:۴۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  باسلام
  خدایش بیامرزد ایت اله حاج سید مهدی یثربی راکه هنوز خدمات اون بزرگوار در کاشان و حومه محسوس است البته اگه تنگ نظری هااجازه بدهد.

  (1)(5)
  • شهروند دی ۱۵, ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰ ب.ظ - پاسخ دادن

   حسین جان…!
   خودت را به اون راه زدی یا متوجه نشدی؟
   نام بیمارستان به نام ایشون است، هیئت امنا با…[حذف توسط مدیر سایت] ساخته.

   (3)(2)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: