تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۳۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

تاریک و روشن چشم‏‌انداز آب شرب کاشان

کاشان نیوز-علی خالویی: روزنامه نصف اصفهان، در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه ۹۷، در تیتر یک خود نوشت: «جلسه ۶ وزیر برای بررسی خشکی زاینده‏ رود»؛ در اولین پاراگراف این گزارش کوتاه در صفحه ۹؛ به نقل از حمیدرضا جانباز، مدیرعامل مهندسی آب و فاضلاب کشور اعلام کرده؛ «برای تأمین آب شرب اصفهان و حوزه آبریز زاینده‏ رود باید به دنبال منابع آب جایگزین باشیم».
در روزهای اخیر شاید ماجرای اعتراضات کشاورزان ورزنه اصفهان هستیم که شاید مهم‌ترین تداعی زمزمه‏‌های وقوع زودهنگام پیش‏‌بینی کارشناسان این بخش در رخداد بحران‌های اجتماعی منابع آبی در استان و کشور یعنی «جنگ آب» باشد.
کشاورزانی که حق‏آبه کشاورزی خود را مربوط به چندین صده قبل می‏‌دانند. فارغ از اینکه الآن اصلاً آبی وجود دارد یا خیر؟
فارغ از اینکه باور نمایند که میزان بارش‏‌های حوزه زاینده‏‌رود با کاهش ۷۰ درصدی در سال جاری روبرو بوده است.
حال، ای‌کاش ماجرا با این کاهش‏‎های نزولات جوی پایان می‌پذیرفت، ماجرا از جایی شروع می‏‌شود که: «با توجه به کاهش بی‌سابقه بارندگی در حوزه آبریز زاینده‌رود ۱۰ درصد تخصیص آب شرب به ۱۵ درصد، در ماه‏‌های آینده افزایش یابد».
این یعنی ازیک‌طرف ما کاهش تغذیه منابع آبی و سدها را داریم و از طرف دیگر افزایش برداشت‌ها از ذخایر روبه اتمام.
در همین گزارش به نقل از مدیرکل منابع آب حوضه‏‌های آبریز فلات مرکزی عنوان می‏‌نماید؛ «به گواه رصد دستگاه‏‌های هواشناسی از زمان احداث سد زاینده‏رود تاکنون کاهش حجم سد تا این اندازه نبوده است.»
شاید خواننده مطلع باشد که بخش قابل‌توجهی از همین منابع آبی حوزه زاینده‏ رود به استان یزد، برای شرب لحاظ شده است. شاید زیرکی روزنامه نصف جهان باشد شاید هم خیر! ولی گزارشی دقیقاً در همین شماره در دو صفحه واپسین (۱۱) به نقل از مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی استان اصفهان تحت عنوان «خبرندارم در یزد با آب اصفهان چه می‏‌کنند!» آمده که از ظرفیت خطوط انتقال آب به یزد، سالانه حدود ۸۰ میلیون مترمکعب دارد که در حال حاضر حدود ۶۰ میلیون در بخش شرب مردم منتقل می‏‌شود؛
در انتهای گزارش مدیر مذکور در بخش شرب راهکار «سهمیه‏ بندی آب» را پیشنهاد می‌دهد و از طرفی تخصیص آب در «بخش کشاورزی» را نیز منتفی می‏‌داند؛ گزارش تداعی این موضوع می‏‌کند که؛ حساسیت‏‌های تصاحب و اولویت‏‌بندی منابع آبی حتی در مابین مدیران ارشد هم در حال گسترش و خودنمائی است.
و اما جان کلام اینکه؛ شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، از دیگر شهرهایی است که در بخش شرب شهری و روستایی وابسته به منابع آبی حوزه زاینده‏‌رود می‏‌باشند؛ حال سؤال اینجاست که اگر چنانچه اصفهان دنبال منابع آبی جایگزین باید باشد و اخطارهای ضمنی به شهرهای پائین‌دستی مصرف منابع آبی حوزه زاینده‏‌رود می‌دهد! آیا کاشان نباید دنبال این‌گونه منابع به‌عنوان منابع آبی جایگزین باشد؟ اطمینان مدیریت شهری درزمینهٔ منابع آبی، وجود خطوط انتقال آب از حوزه زاینده‏‌رود است، آیا اگر این بخش به مخاطره بیافتد، واقعاً منابع آبی جایگزینی می‌توان برای دشت کاشان پیش‌بینی نمود؟ و آیا نباید مباحث سهمیه‏‌بندی منابع آبی شرب با کیفیت بسیار بالا و مطلوب در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد؟
اجرا و تأمین اعتبار و تجهیز پروژه‏‌های آبخیزداری و آبخوان‏‌داری تنها راه برون‌رفت از بحران آبی دشت کاشان است. فرصت را نبایدبیش از این از دست بدهیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70630
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: