تاریخ ارسال : ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۹:۴۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
بعد از «قله دومیر» مشهداردهال هم منتسب به دلیجان شد

تحریف تاریخ و روایت جدید «قالی‌شویان» در سایت «تابناک»

سایت خبری تابناک که آشکارا به تحریف تاریخ دست زده است، حتی به عمد نام اهالی فین که اصل آیین قالی‌شویان بر حرکت ایشان از فین کاشان بسوی مشهدارهال و تحویل گرفتن قالی که نماد پیکر یکی از 4 امامزاده واجب التعظیم ایران، حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) و اجرای آیین شستشو و بازگرداندن آن به سردابه استوار است را ذکر نکرده و بجای آنها از کلمه «معتمدین» استفاده کرده است!.این در حالی است که حضور غیر از اهالی فین در بین شستشو دهندگان بر اساس رسمی نزدیک به یک هزار سال موجب تنش شدید می‌گردد و احدی حق حضور بین اهالی فین کاشان در زمان حمل از سردابه و زمان شستشوی قالی تا بازگرداندن به سردابه را ندارد.

کاشان نیوز: سایت خبری تابناک در اقدامی غیر واقعی و تعجب برانگیز به نقل از خبرگزاری مهر نه تنها اردهال کاشان را منتسب به دلیجان دانست بلکه انجام مراسم قالیشویان را بجای مشهداردهال در روستای خاوه اعلام کرده و کم‌ترین ذکری از نام اهالی فین کاشان در این مراسم ننمود!. این در حالی است که در خبرگزاری مهر چنین خبری منتشر نشده است! عین خبر سایت تابناک در ذیل نقل می‌گردد:
«برگزاری آئین کهن مذهبی قالیشویان در دلیجان
آئین کهن مذهبی قالیشویان که پیشینه ای بیش از یک هزار سال دارد، طبق رسم هر ساله، در روستای خاوه دلیجان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، این آئین کهن مذهبی هر ساله در دومین جمعه ماه مهر، با حضور هزاران نفر از دوست‌داران و عاشقان اهل بیت (ع) از روستای خاوه دلیجان آغاز می شود و در ضریح مطهر امامزاده سلطان علی‌بن امام محمد باقر(ع) در مشهد اردهال ادامه می یابد.

در این آئین، مراسم تشییع و خاک‌سپاری حضرت سلطان علی‌بن امام محمد باقر(ع) که در ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری مطابق با دومین جمعه مهرماه به شهادت رسیده به صورت نمادین برگزار می شود.

آئین قالیشویان در حقیقت روایتگر نمادین صحنه هایی از وقایع کربلای ایران و شهادت مظلومانه حضرت سلطانعلی فرزند امام محمد باقر(ع) در این منطقه است و اهالی خاوه اولین گروه از مردمان آن روزگار بودند که پس از شنیدن خبر نبرد آن حضرت به یاریش شتافتند.

در این مراسم نمایندگان روستای خاوه یک قالی لوله شده از صحن مطهر امامزاده سلطانعلی را که نماد همان قالی‌ است که به هنگام شهادت، بدن مطهر امامزاده را در آن پیچیده بودند به معتمدین تحویل می‌دهند.

افرادی که قالی را تحویل می‌گیرند، حسین حسین گویان و با تکان دادن چوب دستی های خود که نمایش نبردی نمادین با قاتلان است، قالی را در یک مسیر مشخص به سوی نهر آب شاهزاده حسین می‌برند و آن را شست و شو می‌دهند.

گفتنی است آئین قالیشویان تنها مراسم سنتی مذهبی ایران است که برگزاری آن مطابق تاریخ شمسی است و این آئین در سال ۲۰۱۲ در فهرست میراث فرهنگی و معنوی جهانی در یونسکو به ثبت رسید.»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=61271
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: