تاریخ ارسال : ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۳:۵۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
برای نخستین‌بار در کاشان؛

تزریق داروی حل‌کنندهٔ لخته به بیمار سکته حاد مغزی

کاشان نیوز: سرپرست مجتمع بیمارستانی شهید بهشتی کاشان، از تزریق داروی حل‌کنندهٔ لخته Alteplase به بیمار سکته حاد مغزی برای نخستین‌بار در این شهرستان خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر مهران شریفی اظهار داشت: این تزریق توسط دکتر مهدی خیران متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان صورت گرفت.

وی با اشاره به مراجعه بیمار میان‌سالی که به طور ناگهانی دچار عدم توانایی در صحبت کردن و ضعف اندام‌های سمت راست شده و طی یک ساعت از شروع علائم به اورژانس بیمارستان شهید بهشتی کاشان مراجعه کرده بود گفت: داروی حل‌کننده لخته Alteplase با موفقیت به این بیمار تزریق شد و بیمار بعد از چند ساعت توانایی تکلم و قدرت اندام‌های خود را به دست آورد.

دکتر مهدی خیران دبیر اجرایی کمیته مدیریت درمان سکته حاد مغزی دانشگاه نیز در این خصوص، با بیان این‌که سکته حاد مغزی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب بوده و عمده‌ترین علت ناتوانی و دومین عامل مرگ و میر در جامعه است، افزود: در این اختلال، بیمار به طور ناگهانی دچار نقایص موضعی عصبی از جمله اختلال در تکلم، ضعف و شلی و یا بی‌حسی یک طرفه اندام‌ها، انحراف و کج‌شدن صورت، سرگیجه و یا اختلال تعادل و بینایی می‌شود.

به گفته وی، اگر بیمار طی ۳ ساعت از شروع علائم فوق به بیمارستان مراجعه کرده و سکته به علت انسداد یا لخته در عروق مغزی باشد می‌توان برای وی داروی ترومبولیتیک(حل‌کننده لخته) تجویز کرد تا بیمار از نقایص عصبی پایدار رهایی یابد.

خیران، به امکان تزریق این دارو طی ۳ ساعت و حداکثر تا ۴ و نیم ساعت از شروع بیماری در کنار شرایطی مانند عدم سابقه خونریزی مغزی، نداشتن سابقه سکته مغزی و قلبی طی ۳ ماه اخیر، نداشتن سابقه خونریزی گوارشی و ادراری طی ۳ هفته اخیر، عدم سابقه جراحی و تروما طی ۲ هفته اخیر و نداشتن فشار خون بالای مقاوم به درمان و… تاکید کرد.

متخصص مغز و اعصاب دانشگاه، با اشاره به استفاده از این دارو طی ۲۰ سال گذشته در دنیا و در سال‌های اخیر در ایران تصریح کرد: این دارو تا چندی قبل به علت هزینه بالای آن در مراکز درمانی خاص و محدودی مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری با همت وزارت بهداشت تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر قرار گرفته و دیگر مراکز درمانی کشور نیز از آن بهره‌مند شدند.

وی توصیه کرد: اگر فردی به صورت ناگهانی دچار یک یا چند مورد از علائم فوق گردید در اولین فرصت با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته تا بیمار در کمترین زمان ممکن از خدمات درمانی مطلوب بهره‌مند گردد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=62678
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: