تاریخ ارسال : ۰۸ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۹:۰۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
نشست مشترک عوامل تئا‌تر «مرده ماهی‌ها» با کمیسیون فرهنگی شورای شهر؛

تعامل مجموعه شهری و هنرمندان، سبب توسعه فرهنگی می‌شود

کاشان نیوز: کارگردان و عوامل تئا‌تر «مرده ماهی‌ها» در نشست مشترک با اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کاشان و مدیر مرکز ارتباطات و روابط بین‌الملل شهرداری این شهر، درباره شیوه تعامل این گروه هنری با مجموعه مدیریت شهری گفت‌وگو کردند.

به گزارش مشکات آنلاین، در این نشست که سه‌شنبه‌شب ۷ دی‌ماه در سالن جلسات شورای اسلامی شهر کاشان برگزار شد «عباس جمالی» کارگردان و نویسنده این نمایش با نفی رویکردِ درخواستِ کمکِ مجموعه‌های هنری از مسئولان گفت: معتقدم که یک هنرمند هیچ وقت نباید برای دریافت کمک دستش را جلو دولت و مسئولان دراز کند، اما گروه‌های هنری به عنوان یکی از مجموعه‌های تاثیرگذار فرهنگی، می‌توانند با مدیریت شهری تعامل داشته باشند.

این هنرمند نام‌آشنای کاشانی، درباره مجموعۀ فعال در تئا‌تر «مرده ماهی‌ها» گفت: هدف ما فقط اجرای تئا‌تر نیست؛ بلکه به دنبال تربیت نسلِ حرفه‌ای و آشنا با اصول روزِ تئا‌تر در کاشان هستیم. آینده‌ای را که برای این گروه ترسیم کرده‌ایم، فرا‌تر از کاشان است و اگر در مسیر با مانعی روبه‌رو نشویم این گروه قابلیت اجرا در سایر شهرهای کشور و حتی قابلیت اجرا در سایر کشور‌ها را دارد.

جمالی با اشاره به حضور تعدادی از گردشگران خارجی در سالن تمرین نمایش مرده‌ماهی‌ها، افزود: تعدادی از گردشگران خارجی که استاد دانشگاه بودند، وقتی که از نزدیک با این کار آشنا شدند از اجرای چنین تئاترهایی در ایران تعجب کردند.

کارگردان مرده ماهی‌ها از دعوت «بنیاد رودکی ایران»، برای اجرای «مرده ماهی‌ها» در تهران خبر داد و گفت: دوستان بنده که با این کار آشنا شده‌اند از ما برای اجرا در زیر برج آزادی تهران دعوت کرده‌اند.

نویسنده مرده ماهی‌ها، درباره داستان این تئا‌تر گفت: نگاه به شرایط امروز دنیا نشان می‌دهد که جنگ به مساله اصلی تبدیل شده و موضوع داستان مرده ماهی‌ها ضد جنگ و در ستیز با وضعیت کنونی جهان است.

جمالی افزود: سالن‌های تئا‌تر کاشان نمی‌توانست از پس این همه بازیگر بربیاید لذا یک سالن به مجموعه سالن‌های تئا‌تر کاشان در محل خانه تئا‌تر اضافه کردیم. این سالن با هزینه شخصی دوستان آماده شده است.

عضو گروه تئا‌تر مشق تهران، درباره روند شکل‌گیری این گروه تئا‌تر گفت: در اسفندماه سال گذشته خانه تئا‌تر از من برای برگزاری کلاس‌های آموزش تئا‌تر دعوت کرد. پروسه اجرای ما فروردین‌ماه سال جاری در کاشان آغاز شده و از فروردین تا اول تابستان روی آماده‌سازی متقاضیان کار کردیم. از آن زمان تاکنون در گرما و سرما این تئا‌تر تمرین می‌شوند. ۲۸ نفر روی صحنه‌اند و کل عوامل ۵۰ نفرند که همه اهل کاشانند.

جمالی با تاکید بر نقش مدیریت شهری در توسعه فرهنگ و هنر ادامه داد: ما هر سال شاهد حضور گروه تئا‌تر بندر عباس در تهران هستیم. این گروه با تعامل و حمایت شهرداری بندرعباس توانسته است در خارج کشور هم اجرا داشته باشد. من اهل کاشانم و دوست دارم به کاشانی‌بودن خودم افتخار کنم، می‌خواهم به تئا‌تر کاشان افتخار کنم و این مساله با تعامل مدیریت شهری با مجموعه‌های هنری ممکن می‌شود.

«محمدعلی فرجی» مدیر مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کاشان نمایش مرده ماهی‌ها را «بزرگ و وزین» خواند و گفت: در حد توان بخشی از نیازهای سخت‌افزاری دوستان را تامین کرده‌ایم اما این کار نیازمند حمایت جدی مجموعه مدیریت شهری است.

فرجی به درخواست عوامل اجرایی تئا‌تر مرده‌ماهی‌ها برای دعوت از سفیران کشورهای خارجی پاسخ مثبت داد و گفت: شهرداری ضمن دعوت از سفیران کشورهای خارجی برای تماشای این تئا‌تر فاخر، میزبانی آن‌ها را نیز برعهده می‌گیرد.

«حسین حیدریان» رئیس شورای شهر کاشان با تشکر از تلاش مجموعه نمایش مرده ماهی‌ها از مدیر روابط بین‌الملل شهرداری خواست تا لایحه کمک به این مجموعه هنری را تنظیم و به شورا ارائه کند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=64002
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: