تاریخ ارسال : ۰۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۷:۴۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
انقلاب تابستانی هر سال اول تیر بوقوع می‌پیوندد

تماشای تولد خورشید در چارتاقی نیاسر

کاشان نیوز: امسال نیز همچون سال‌های گذشته، مراسم دیدار تولد خورشید انقلاب تابستانی در چارتاقی نیاسر و پاسداشت آئین‌های کهن آغاز تابستانی با حضور دوستداران اخترباستان‌شناسی ایرانی و دیگر علاقه‌مندان در بامداد روز اول تیرماه برگزار شد.
حرکت روزانه خورشید در آسمان نیز در این هنگام به بالاترین خط سیر خود می‌رسد که بیش از دیگر روزهای سال به قطب آسمانی نزدیک شده و درنتیجه بلندترین روز سال و کوتاه‌ترین شب سال را پدید می‌آورد، در این روز و در لحظه ظهر خورشیدی، زاویه میان خورشید و افق جنوبی بیشتر از هرروز دیگر است و آفتاب در این روزبه کمال و اوج سالانه خود دست می‌یابد و مشاهده چنین پدیده‌ای بارها توسط ناظران و علاقه‌مندان که در انقلابین (یکم تیرماه و یکم دی‌ماه)‌ در کنار چارتاقی نیاسر حضور پیداکرده‌اند، انجام پذیرفته است.
در این مراسم در شامگاه ۳۱ خرداد کلیه علاقه‌مندان به بحث‌های نجومی با حضور در رصدخانه دانشگاه کاشان در نیاسر و در کنار چارتاقی به رصد پرداختند و سپس صبح روز اول تیرماه در چارتاقی نیاسر حاضرشده و تولد خورشید را از نزدیک دیدار کردند.
چارتاقی نیاسر امروزه به یکی از میعادگاه‌های علاقه‌مندان نجوم و ستاره‌شناسی در ایران تبدیل‌شده است. ارتفاع زیاد نیاسر، آسمان پاکیزه و درخشان، امکانات فراوان، نزدیکی به پایتخت و برخی از شهرهای بزرگ، طبیعت دوست‌داشتنی و از همه مهم‌تر وجود یک بنای علمی باستانی، عواملی برای این انتخاب بوده است. این چارتاقی یکی از تقویم‌های آفتابی و شاخصی برای اندازه‌گیری رسیدن آغاز تابستان و انقلاب تابستانی در دوران باستان بوده است.
گفتنی است همه‌ساله در آغاز فصل تابستان و بامداد روز یکم تیرماه، گردهمایی دیدار طلوع و تولد خورشید در چارتاقی نیاسر با حضور دوستداران باستان ستاره‌شناسی ایرانی و دیگر علاقه‌مندان در شهر نیاسر برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری آنا

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67339
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: