تاریخ ارسال : ۰۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۲۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
با حضور مشاور رئیس جمهور و استاندار اصفهان

تندیس «صنیع الملک» و «کمال‌الملک» در کاشان رونمایی شد

کاشان نیوز: تندیس صنیع الملک و کمال‌الملک در جریان کنگره «خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران» طی آئینی با حضور مشاور رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در کاشان رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تندیس‌های «ابوالحسن غفاری» معروف به «صنیع‌الملک» و محمد غفاری معروف به «کمال‌الملک» چهارشنبه‌شب در جریان کنگره «خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران» که به میزبانی کاشان در حال برگزاری است، طی آئینی با حضور حجت‌الاسلام «علی یونسی» مشاور رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، «محسن مهر علیزاده» استاندار اصفهان و جمعی از مسئولان شهرستانی، استادان دانشگاهی و هنردوستان رونمایی شد.
ابوالحسن غفاری عموی کمال‌الملک که از اثرگذارترین نقاشان ایرانی دوره قاجار بود، در سال ۱۱۹۲ در کاشان متولد شد و به دلیل کوشش‌هایش در روزنامه «دولت علّیه ایران» صنیع‌الملک لقب گرفت.
وی در سال ۱۲۳۵ صورت‌های تالار نظامیه را به اتمام رساند که دارای ۸۴ تصویر از رجال دربار قاجاریه است و صف سلام ناصرالدین‌شاه را نشان می‌دهد.
صنیع‌الملک که بنیان‌گذار نخستین مدرسه نقاشی در ایران است، در سال ۱۲۴۵ به دلیل عارضه قلبی درگذشت.
«محمد غفاری» ملقب به کمال‌الملک، یکی از شخصیت‌های مشهور و پرنفوذ تاریخ هنر معاصر ایران و نامی‌ترین فرد خاندان غفاری در کاشان است.
وی در خانواده‌ای هنرمند در روستای کله از توابع شهرستان کاشان به دنیا آمد و در زمان تحصیل رشته نقاشی در مدرسه دارالفنون به‌عنوان نقاش دربار از سوی ناصرالدین‌شاه قاجار استخدام شد.
کمال‌الملک در مدت حضورش در دربار ۱۷۰ تابلوی نقاشی خلق کرد که معروف‌ترین آن‌ها «تالار آینه» است.
پس از مخالفت با خواسته‌های شاه در سال ۱۳۰۷، وی به حسین‌آباد نیشابور تبعید شد و پس از ۱۲ سال رنج و بیماری در سال ۱۳۱۹ دار فانی را ترک کرد و در کنار بارگاه عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.
کنگره ملی خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران باهدف ایجاد غرور ملی و پیوست نسلی باریشه‌های تمدنی با حضور مسئولان کشوری، استان اصفهان و چهره‌های دانشگاهی و هنری شامگاه امروز در کاشان آغازشده، فردا (پنجشنبه) پایان خواهد یافت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69829
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: