تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۵:۰۱ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
فرماندار کاشان:

توان‌یابان کاشانه مهر در سطوح بالای هنری هستند

کاشان نیوز: صبح پنج‌شنبه ۹ آذر معاون استاندار و فرماندار کاشان به همراه روسای ادارات بهزیستی، فرهنگ و ارشاد، صنعت و معدن و سرپرستی کل بانک تجارت کاشان در بازدید از کارگاه‌های کاشانه مهر پای صحبت معلولان و مسئولین این مرکز نشست. در این بازدید گروه ستارگان کاشانه مهر سرودهای خود را اجرا کرده و دو نفر از توان‌یابان دل نوشته‌های خود را خواندند.

در حاشیه این بازدید توان‌یابان مشکلات تردد خود در شهر را بیان کرده و با ذکر نمونه خواستار رفع آن‌ مشکلات شدند.

فرماندار در پاسخ به علت عدم مناسب‌سازی شهر کاشان بیان کردند هرج‌ومرج در ساخت‌وسازهای شهری ما وجود دارد و منکر این قضیه نیستم. طبق مصوبات مجلس کمیسیون قانونی به نام مناسب‌سازی در شهرها باید ایجاد شود و به‌تازگی این کارگروه در کاشان فعال‌شده است و مطابق قانون وظیفه کارگروه مناسب‌سازی، بررسی و تسهیل دسترسی‌های معلولین به مراجع مختلف جامعه است.

حمیدرضا مومنیان افزود؛ ما تعاریف مشخصی برای بهسازی داریم و در این کارگروه با همکاری شهرداری و سازمان بهزیستی باید این بهسازی‌ها صورت می‌گیرد و ما در ابتدای کار هستیم و انشالله با یاری دیگر دستگاه‌ها این امر محقق خواهد شد.
مؤمنیان در پاسخ به سوال خبرنگار کاشان نیوز در خصوص اشتغال معلولان در ادارات گفت این قانون وجود دارد، ولی هنوز اشتغال این افراد در ادارات کاشان بسیار کم است و انشالله پیگیری می‌شود.

فرماندار در سخنانی از توانایی بالای توان‌یابان کاشانه مهر به وجد آمده بود و بیان کرد:« این افراد کمال‌یافته‌تر از ما و نزدیک‌تر به مسیر تعالی و رشد هستند. این افراد در سطوح بالای هنری هستند. نشان از تأثیرگذار بودن برنامه‌های این موسسه دارد. این مرکز که برای استفاده از سرمایه‌های پنهان جامعه تلاش می‌کنند. با تشویق مردم برای حمایت از این مؤسسات و با فرهنگ‌سازی باید معلولان را از داخل خانه‌ها بیرون بکشیم. باید همه کمک کنیم و برای کمک به رشد هرچه بیشتر این افراد اطلاع‌رسانی کنیم.»

رئیس بهزیستی کاشان: موفق نشدیم مجوز اتوبوس شهری برای معلولان بگیریم!

مهدی جهادی، رئیس اداره بهزیستی کاشان که در این بازدید حضور داشت کاشان را یکی از شهرهای پیشرو استان در خدمات مبتنی بر جامعه معرفی کرد و افزود کاشان اولین شهر در استان اصفهان است که اعتباراتی برای خدمات مبتنی بر جامعه را از سال ۹۴ دریافت می‌کند. این اعتبارات تاکنون برای معلولین ضایعه نخاعی، ساخت بالابر و مناسب‌سازی محیط زندگی معلولان و تهیه اتوبوس مناسب‌سازی شده برای استفاده معلولان هزینه شده است.
جهادی تعداد کل معلولان تحت پوشش شهرستان کاشان را چهار هزار و هفت‌صد نفر شمردند که ۱۷۵۰ نفر آن‌ها از معلولیت جسمی حرکتی رنج می‌برند. همچنین ۱۱ مرکز روزانه و شبانه و حرفه‌آموزی در سطح شهرستان تحت نظارت بهزیستی برای معلولان مختلف فعال هستند.

رئیس اداره بهزیستی کاشان درباره وام اشتغال و وام‌های دیگر عنوان کرد امسال تا سقف ۲۰ میلیون وام اشتغال اختصاص داده‌شده و این وام‌ها مطابق قوانین بانکی نیازمند ضامن هستند. البته برای مناسب‌سازی منازل معلولین سعی کرده‌ایم کمک بلاعوض داشته باشیم و اعتباری برای این کار در اختیارداریم.

جهادی در پاسخ به سؤال ما برای مناسب‌سازی شهر کاشان بیان کرد مناسب‌سازی شهری به عهده شهرداری‌ها است و ما به‌عنوان ناظر هستیم. به همین منظور کمیته مناسب‌سازی در شهر کاشان تشکیل‌شده که فرماندار ریاست آن را بر عهده دارد و سازمان بهزیستی دبیر بوده و مجری آن شهرداری‌ها هستند. در سال ۳ تا ۴ جلسه کمیته مناسب‌سازی با همکاری اعضا تشکیل می‌شود و ما پیگیری این کار را بر عهده‌داریم.
رئیس اداره بهزیستی کاشان در پاسخ به استفاده اتوبوس مناسب‌سازی شده در سطح شهر برای حمل‌ونقل بهتر عنوان کردند تنها یک اتوبوس مخصوص داریم که برای اردوها و موارد خاص سازمان مورد استفاده است و برای اختصاص اتوبوس‌های شهری مناسب‌سازی شده هنوز نتوانستیم مجوز بگیریم. این مجوز از سمت سازمان اتوبوس‌رانی باید صادر شود و این اتوبوس‌ها برای شهر تهیه شود.

این امر در حالی است که در تهران، اصفهان و مشهد اتوبوس‌های مناسب‌سازی شده در ایستگاه‌هایی که دارای رمپ هستند وجود دارد. به عنوان مثال تمامی اتوبوس‌های خطوط BRT در تهران و تمامی ایستگاه‌های آن برای معلولان مناسب‌سازی شده و رمپ و جایگاه ویژه ویلچر و حتی کمربند مخصوص ویلچر دارد. این اتوبوس‌ها بالابر ندارند و هزینه بالایی هم نخواهند داشت، اما در فضای مناسب ایستگاهی می‌توانند مورد استفاده معلولان قرار گیرند. سوالی که مطرح می‌شود این است که برای این موارد چه مجوز خاصی لازم است که سازمان اتوبوس‌رانی کاشان صادر نکرده است؟
جای خالی شهردار، اعضای شورای شهر و مدیران شهری دیگر در این بازدیدها خالی بود تا پاسخی برای سوال‌هایمان بگیریم.

در کنار تمامی صحبت‌های امیدبخش وقتی با توان‌یابان موسسه صحبت می‌کنیم. با جزئیاتی روبرو می‌شویم که حل آن‌ها سخت نیست و نیاز به عزم همه‌جانبه مسئولان شهری دارد. امیر مسعود مخمل فروش، یکی از نخبگان این موسسه که در کنکور ۹۶ رتبه ۷۱۱ را کسب کرده بود، از همکاری دانشگاه کاشان پس از ورود او سخن می‌گفت که دو هفته بعد از ورود ایشان به دانشگاه در مهرماه امسال، شش رمپ در دانشگاه ساخته‌شده و همچنین یک ویلچر برقی برای او در دانشگاه تهیه شد تا رفت‌وآمد او در دانشگاه ساده‌تر شود. به گفته او وقتی دانشگاه می‌تواند در عرض دو هفته چنین لطف بزرگی برای من که تنها معلول آنجا هستم کند، چرا شهر ما که چند هزار ویلچر نشین دارد هیچ رمپی ندارد؟

یکی از توان‌یابان در همین رابطه از مشکل دیگری که در تردد دارد صحبت می‌کرد که تا سوار ویلچر نباشیم، نمی‌بینیم. مسئله ورودی کوچه‌های کاشان است که روی جوی‌ها به‌جای پل، جداول سنگی در چند ردیف گذاشته‌اند. در هنگام عبور یک ویلچر، چرخ کوچک ویلچر در میان این جداول گیر می‌کند و فرد معلول با صورت به زمین می‌خورد، اتفاقی که چندین بار برای این توان یاب پیش‌آمده بود. مشکلاتی ازاین‌دست به‌سادگی قابل‌حل می‌شوند اگر در هنگام برنامه‌ریزی شهری و طراحی معابر از کارشناسان سازمان بهزیستی و این مراکز مشاوره صورت گیرد. در هنگام بهسازی پیاده‌روها و معابر شهری، جایگاه کارگروه مناسب‌سازی کجاست؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69474
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: