تاریخ ارسال : ۲۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۵۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
شیوه پاسخگویی شهردار

تکذیب یا توجیه!

کاشان نیوز- مطهره حاجی‌زاده: شهردار کاشان در دومین نشست خبری خود در پاسخ سوال خبرنگار کاشان نیوز برای انتشار سیلک، یکی از حرف‌های پیشین خود را انکار کرد. ابریشمی راد در مصاحبه‌ای که در تاریخ پنجم اردیبهشت جاری با خبرنگاران کاشان نیوز و مشکات آنلاین داشت در جواب خبرنگار کاشان نیوز مبنی بر چرایی تاسیس مرکز تولیدات رسانه و موازی کاری با رسانه‌های محلی انجام کار خبری را تکذیب کرده و گفته بود به هیچ وجه نمی‌خواهند هووی رسانه‌ها شوند.

بخشی از گزارش آن مصاحبه را عینا نقل می‌کنیم:

[…]در میان کلام پس از کاهش تصدی‌گری و متمرکز کردن امور بر انجام خدمات شهری، چرا باوجود مرکز ارتباطات بین‌الملل در شهرداری و روابط عمومی‌ها بازهم مرکزی تحت عنوان «تولیدات رسانه‌ای» توسط شهرداری کاشان ایجاد می‌شود؟ آیا این مرکز چیزی شبیه موسسه عریض و طویل همشهری تهران نخواهد شد تا در آینده معضل بزرگ‌تری برای شهر باشد؟

به‌هیچ‌عنوان! شاید این عنوان و اسم باعث شده تا سو تفاهمی برای شما به وجود بیاید. ما باید درباره این مرکز توضیح می‌دادیم. این مرکز همان چیزی بوده که قبلاً هم در شهرداری وجود داشته ولی کارها پراکنده و بدون سیاست‌گذاری مشخصی صورت می‌گرفته است. ما در شهرداری بخش‌هایی تحت عنوان روابط عمومی داشتیم و حالا همه آن‌ها در این مرکز جمع شده‌اند. هرگز نمی‌خواهیم سازمان جدیدی ایجاد کنیم و کس دیگری باشیم. گمان می‌کنم عنوان این مرکز، مغلطه ایجاد کرده است. در شهرداری ما افرادی داشتیم که کارهای تولید نشریه، کار گرافیکی، برنامه کاشانه و… را انجام می‌دادند. همه این افراد جدا از هم و بدون یک سیاست‌گذاری مشخص کار می‌کردند و همه تجمیع شدند. البته همین‌الان هم از این مرکز راضی نیستم و هنوز هدف نهایی من از مرکز تولیدات رسانه‌ای محقق نشده است. ما نمی‌خواهیم رسانه باشیم و یا حضور رسانه‌ها را کمرنگ کنیم و حتی رقیب رسانه باشیم.[…]

حالا شهردار صراحتا این حرف را تکذیب می‌کند و می‌گوید من ابدا قولی ندادم که رسانه به راه نمی‌اندازیم! شهردار در بخش دیگری از حرف‌های خود فرار رو به جلو می‌کند و می‌گوید آیا در کاشان چیزی شبیه سیلک چاپ می‌شود؟!

هرچند ابریشمی‌راد حاضر نشده پاسخ دهد چقدر برای هر شماره سیلک هزینه می‌شود و قطعا نمی‌داند برای هر شماره از نشریات محلی کاشان چقدر هزینه می‌شود تا درباره انتشار سیلک نگوید هزینه بسیار ناچیزی می‌کنیم! بار دیگر از شهردار تقاضا داریم تا همان هزینه محدود غیرقابل گفتن را به همراه اسناد، به شهروندان ارائه دهد تا دوستان خبرنگار کاشانی هم به پیشنهاد شهردار برای انتشار نشریه‌ای در سطح سیلک با همان هزینه اعلام آمادگی کنند.

در دو سال و اندی که در فضای خبری کاشان کار می‌کنم دیده‌ام هرکدام از فعالان رسانه‌ای که مجوز انتشار نشریه جدیدی می‌گیرند با دیگر خبرنگاران و مدیران نشریات مشورت کرده تا هم از نظرات همه بهره‌مند شوند هم بتوانند از ظرفیت همه استفاده کنند. اما شهرداری بدون همفکری و حتی تحقیقی مبنی بر تعداد نشریات فعال در کاشان اقدام به چاپ نشریه‌ای می‌کند و کیفیت چاپ را توجیهی برای انتشار آن می‌داند. بار دیگر به شهردار پیشنهاد می‌کنم اخبار موسسه همشهری را پیگیری کند تا بداند انتشار بدون هدف نشریات با هزینه‌های گزاف برای تحقق اهداف شخصی و حزبی به چه عاقبتی منجر می‌شود. در ماه‌ها اخیر نشریات همشهری یکی پس از دیگری در حال انحلال هستند. شهردار کاشان حتی در نظر نگرفته که مجوز سیلک، نشریه داخلی است و اجازه توزیع همگانی ندارد و از همشهری و نشریات آن کم اقبال‌تر خواهد بود.

شهردار کاشان در بخش دیگری از صحبت‌های خود از آرزوی روزنامه‌دار شدن کاشان می‌گوید. گویی شهرداری جایی برای تحقق رویاهای مدیران است، مدیرانی که هیچ تصوری از روزنامه ندارند و حتی یک ساعت را هم در تحریریه هیچ رسانه‌ای مهمان نبوده‌اند تا بدانند برای انتشار روزنامه صدها ساعت کار کارشناسی، هزاران صفحه محتوا و صدها نفر نیروی انسانی لازم است تا بتوان یک ماه هر روز در ساعتی مشخص روی دکه بود و محتوای قابل خواندن داشت. اگر قرار باشد شهرداری هرچه را نیاز دارد یا آرزوی تاسیسش را دارد، تولید کند پس باید از کارخانه‌های ماشین‌آلات شهری، تا مواد شوینده و لوازم تحریر و حتی مواد غذایی هم تاسیس کند تا نیاز خود را برطرف کند.

شهردار کاشان که در صحبت‌های اردیبهشت خود از پاسخگویی می‌گوید:« ما خادم مردم هستیم و مردم حق‌دارند بپرسند و ما وظیفه‌داریم پاسخ دهیم.» مدت‌هاست پاسخ سوال‌های کاشان نیوز را نداده و فرصت مصاحبه هم نمی‌دهد. با این وجود خوب بلد است چطور رسانه‌ها را اقناع کند و هر چند ماه یک هیاهوی رسانه‌ای در نشست‌های خبری به راه بیندازد و مردم، رسانه‌ها و شورا را به خود مشغول کند. هیاهوهایی که بی نتیجه رها می‌شوند و پیگیری نتیجه آن هم بی‌ثمر است.

پیشنهاد می‌کنیم شهردار قبل از مصاحبه و نشست‌های خبری، علاوه بر دیدن فیلم نشست‌های پیشین، شهرداری کاشان را در میان سایت‌های خبری کاشان جستجو کرده و سوالات و انتقادها را بخواند تا با اعتمادبنفس تمام اعلام نکند من در نشست قبلی این حرف را نزدم، شاید آن حرف در مصاحبه‌ای باشد که فیلمی از آن تهیه نشده و گزارش آن در سایت‌ها منتشر شده و فایل صوتی آن نیز نزد خبرنگاران موجود است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71616
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: