تاریخ ارسال : ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۵۵ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
یادآوری آخرین اصلاحیه قانون شوراها:

تکلیف قانونی شورای پنجم روشن است

کاشان نیوز– علی مقدم: با انتخاب و معارفه شهردار جدید کاشان به نظر می‌رسد ماراتن انتخابات دوره پنجم شورای اسلامی شهر به پایان رسیده باشد. ولی آیا واقعاً این ماراتن به خط پایان رسیده است؟ آیا نیامدن شهردار جهادی در آیین معارفه راهکاری دیکته شده برای رسیدن به پایان کار و بسته شدن پرونده اوست؟ آیا پرونده تخلفات و حیف‌ومیل‌ها همین‌جا دفن می‌شود؟ چه کسی مسئول حیف‌ومیل میلیاردها تومان پول شهروندان است؟ چه کسی باید پاسخگوی خسارت میلیاردی خیابان امیریه باشد؟ ضرر و زیان ماهانه یک‌میلیاردی اوراق مشارکت فروخته‌شده شهرداری را چه کسی باید پاسخگو باشد؟ ساخت پل جلوی مصلا بدون نیاز و کارشناسی لازم و با هزینه‌ای غیرمنطقی را چه کسی باید پاسخ بدهد؟ هزینه‌های چندین ‌میلیاردی ساخت فرودگاه و سایر هزینه‌های خارج از بودجه، وظیفه قانونی و حوزه خدماتی؛ شهردار جهادی را باید دفن کرد؟ ضرر ماهانه ۲۴۵ میلیون تومانی فرودگاه را چه طور؟ ده‌ها پرونده توافقی مشکوک را چه کسی باید رسیدگی کند؟ آیا پرونده چندین میلیاردی خرید سطل‌های زباله و گورستان سطل‌های مستعمل! باهم دفن می‌شوند؟ قراردادهای با پلوس بالا و باقیمت‌های چند برابری در کدام دستگاه نظارتی باید بررسی شود؟ کیفیت بسیار پائین آسفالت و اجرای اغلب پروژه‌ها را کجا باید رسیدگی کرد؟ به‌کارگیری نیروی انسانی بدون مجوز و میراث ماهانه ۷ میلیارد تومان حقوق ماهانه و پرداخت حقوق خارج از ضابطه به برخی مدیران را کجا باید دفن کرد؟ سلسله فامیلی به کار گرفته در شهرداری الآن باید چه‌کار کنند باید بمانند یا با پایان کار شهردار جهادی باید آن‌ها هم به شهردارشان بپیوندند؟ تکلیف حسابرسی‌های رد شده چهار سال گذشته شهرداری به کجا ختم می‌شود؟ سازمان‌های بازرسی نباید پاسخگوی ده‌ها شکایت مستند از شهردار جهادی باشد؟ آیا ذوق‌زدگی دوستان و حامیان شهردار از یک عکس یادگاری با شهردار جدید راندید؟ آیا تعطیل کردن و یا تغییر نام دادن گروه و کانال «شهردار جهادی تو باید بمانی» نشانه پایان ماجراست یا نه این‌ها نگران برملا شدن پرونده‌های تخلفاتی خود هستند.
آقای رئیس شورای پنجم باصداقت به مردم بگویید که در جلسات مصاحبه انتخاب شهردار جدید کاشان که در دفتر معاون وزیر کشور و با حضور جنابعالی، معاون امور عمرانی استاندار و شهردار جدید برگزار شد چه گذشت؟
از این‌ها که بگذریم ازآنجایی‌که مردم همیشه یک گام جلوتر از مسئولین هستند این پرسش‌ها را مطرح کردیم تا به شورای محترم پنجم شهر یادآور شویم که از خود بپرسند مسئول تخلفاتی که تاکنون شده، چه کسی بوده و آیا مجازات او تنها عزل از سمت شهرداری است؟! همین سؤال‌ها را در مورد بدهی‌های شهرداری، در مورد نحوه تعیین و انتصاب بسیاری از مدیران، در مورد پروژه‌های بزرگی که هزینه‌های گزافی به گردن مردم گذاشته و در مورد ده‌ها مبحث دیگر هم می‌توان مطرح کرد. چه کسی و چه زمانی قرار است به پرسش‌های اساسی افکار عمومی که علی‌رغم هزینه‌هایی میلیاردی که اصولگرایان صرف تبلیغات انتخاباتی خود کردند ولی درنهایت منجر به روی به لیست همدلی شد، پاسخ دهد؟
پاسخ روشن است!
پاسخ این سؤال روشن است: تکلیف را دموکراسی و قانون روشن کرده‌اند. در مقام تشخیص و انتخاب و تعیین تکلیف متصدیان، مردم رأی خود را داده‌اند. پایبندی به مردم‌سالاری هم اقتضا می‌کند که وقتی اراده عمومی به انتخابی این‌چنین می‌رسد، نهادهای ذی‌ربط هم به الزامات آن تن دهند. یکی از این الزامات، تکرار نشدن آن گذشته‌ تأسف‌بار است و الزام دیگر، پیگرد متخلفانی که به باور مردم، منابع شهر را حیف‌ومیل کرده‌اند. البته برای آن‌ها که ثروت عمومی را ملک شخصی پنداشته و میل کرده‌اند، جای پیگرد کیفری هم هست که دستگاه قضایی به‌عنوان مدعی‌العموم باید وارد شود؛ اما آن‌ها که حیف کرده‌اند، چطور؟ و آیا منتخبان مردم در شورای شهر، فقط باید بعدازاین شهر را اداره کنند و درباره حیف یا میل کنندگان سرمایه‌های عمومی در کاشان، وظیفه‌ای ندارند؟ و اگر وظیفه‌ای دارند که حتماً دارند و بسیاری از مردم نیز به همین «امید» به ایشان رأی داده‌اند، راهکار قانونی این احقاق حق چیست که هم راه تضییع حقوق مردم بسته شود و هم نیاز جامعه به آرامش در فصل عبور از انتخابات برآورده شده باشد؟
در این یادداشت یک ظرفیت قانونی جدید به اعضای محترم شورای پنجم یادآوری می‌شود که تاکنون فرصتی برای پیگیری آن فراهم نشده، به اعضای محترم شورای شهر پیشنهاد می‌شود مطالبه آحاد مردم برای بررسی مسائل و مشکلات دوره مدیریتی پیشین شهرداری کاشان را از این طریق پیگیری کنند. در بیستم تیر سال جاری، نمایندگان محترم مجلس اصلاحیه‌ای بر قانون شوراها از تصویب گذراندند که بعد از تائید شورای محترم نگهبان، در روز ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ برای اجرا از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد. یکی از موارد اصلاح‌شده در این قانون، ماده ۷۱ مکرر است که در مرحله تنقیح، به‌عنوان ماده ۸۱ شماره‌گذاری شده است. در این ماده و ۸ تبصره ذیل آن، اختیار قانونی جدیدی برای شوراهای اسلامی شهرها تعیین‌شده است که بر اساس آن، شوراها می‌توانند درباره امور مربوط به وظایف شهرداری‌ها و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به آن‌ها، به «تحقیق و تفحص» بپردازند. ماده ۸۱ قانون شوراها که شورای شهر پنجم کاشان می‌تواند آغازگر اجرای آن باشد، آن‌قدر به‌تفصیل، جزییات قانونی مسیر تحقیق و تفحص را هم ترسیم و تدقیق کرده که حتی نیاز به تغییر و اصلاح آیین‌نامه داخلی شورا هم نیست. در این ماده، از نصاب درخواست تا نحوه پاسخگویی ابتدایی و کیفیت ارجاع به گروه و تصمیم‌گیری و تعیین هیئت تحقیق و تفحص را مشخص کرده و حتی زمان‌بندی انجام تحقیق و تفحص و اختیارات و نحوه انجام کار را هم نشان داده است. شورای شهر طبق همین قانون، درنهایت می‌تواند نتیجه گزارش و پرونده متخلف را «حسب مورد به قوه قضاییه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری» معرفی کند و این نهادها هم ملزم شده‌اند که به این پرونده‌ها «خارج از نوبت» رسیدگی و نتیجه را به شورا اعلام کنند.
توقع بجای افکار عمومی این است که منتخبان آن‌ها با در پیش گرفتن یک مسیر منطقی، قانونی، شفاف و صادقانه با مردم، حقوق تضییع‌شده شهروندان در سالیان گذشته را تا حد ممکن پیگیری کنند و متخلفان احتمالی را نیز تحت پیگرد قرار دهند. قانون هم‌اکنون این زمینه را فراهم کرده و امکانی مشروع و اطمینان‌بخش را برای حصول به نتیجه در این مسیر قرار داده است. حال وقت تصمیم اعضای شورای شهر کاشان است که تمام‌عیار به عهد خود با مردم وفادار باشند و به انتخاب مردم در اردیبهشت‌ماه گذشته، معنای عینی و ملموس بدهند.
از آن مهم‌تر این رویه سنگ محکی باشد برای مدیران و کارکنان شهرداری در دوره جدید تا خود را ارباب و صاحب‌اختیار تمام دارایی و سرمایه شهر و شهروندان نداند و بدانند که اگر به شهروندان پاسخگو نیستند مرجعی هست که حق شهروندان را پیگیری کند و آنان باید به آن مرجع پاسخ‌گو باشند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68737
مطالب مرتبط

 • کوتوله 4 مهر ۲۰, ۱۳۹۶ - ۷:۵۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  ظاهرا کاشان نیوز از نقد خسته شده است. کاشان نیوز به نظر در تحلیل سیاسی ضعیف است اما در فهم و شنیدن مطالب سیاسی هم دچار مشکل است..موضوع این است که وقتی رسانه ای تحلیل می کند می تواند هرچیزی را به سلیقه و سبک و تفکر خود ارایه کند اما وقتی خبری را اطلاع رسانی می کند ضرورت ندارد که سلیقه خود را این قدر غلیظ ارایه کند. اگر در معارفه شهردار کاشان جناب ساداتی نژاد حضور دارد باید تصویری از او هم وجود داشته باشد که هیچ ارتباطی به اختلاف سلیقه سیاسی ساداتی با کاشان نیوز ندارد..مدیران کاشان نیوز باید بدانند که فهم این موضوع کار خیلی سختی نیست که این قدر صغری کبری می کنید و توجیه تراشی می کنید. ساداتی به کسب اعتبار از شما نیاز ندارد. بالاترین رای تاریخ کاشان متعلق به ساداتی نژاد است. شما اگر اعتبار بخش بودید در کنار بزرگانتان همچون جمالی ومحلوجی و بیت معظم یثربی به جناب فدایی اعتبار می دادید تا در انتخابات مجلس رایی نیاورد که با رای رضوی پدر در انتخابات شورای شهر برابری می کندآن هم فقط در شهر کاشان، با آن همه هزینه مالی و حیثیتی برای فدایی …شما به خود اعتبار دهید تا به یک رسانه مغرض و متعصب و البته کینه ای شناخته نشوید. ارایه درست یک خبر الزاما تبلیغ نیست و این چیزی است که کاشان نیوز به درستی نمی شناسد. لااقل از رسانه ای مانند بی بی سی یاد بگیرید که اگر مشی سیاسی متفاوتی با جمهوری اسلامی دارد این قدر سانسور بازی در نمی آورد که شما کاشان نیوزها در می آورید…شما روی صدا وسیما را هم سفید کردید که بسیار مضحکانه حتی تصاویر را سانسور می کنید. شما که مدعی طرفداری از خاتمی(که البته طرفدارانی مثل شما آبروی آن مرد بزرگ را هم می برید که برده اید) هستید که از ممنوع التصویری ایشان ناراحتید شما هم که همان کار را با دیگری می کنید. اگر قوه قضاییه و صدا وسیما به دلایل سیاسی تصویر سید محمد خاتمی را سانسور می کنند وممنوع کرده اند، شما کاشان نیوزها هم تصویری سیدجواد ساداتی را آن هم به دلیل تفاوت در سلیقه سیاسی ممنوع کرده اید… شما همان قدر تنگ نظر و متهجر هستید که صداو سیما . فرقتان در نامتان است . شما به دروغ خود را اصلاح طلب می دانید و اعتدالی و صدا وسیما خود را اصولگرا….تنگ نظری و تعصب جاهلانه از هر جناحی و هر فردی قابل قبول نیست با هر نامی و هر عنوانی… شما حواستان نیست که همان راه تهجر صدا وسیمارا می روید و خود را اصلاح طلب واقعی(البته به دروغ ونیرنگ) می دانید…شما هم روی دیگر سکه تعصب جاهلی هستید که روی دیگرش برخی آقایان اصولگراهستند… هنر یک اصلاح طلب تعصب نیست، تحمل است که کاشان نیوز تحمل عکس مخالف خود را ندارد.

  (2)(0)
  • مدیر سایت مهر ۲۰, ۱۳۹۶ - ۹:۰۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   اول اینکه متهجر غلط است! و متحجر درست!
   بعد اینکه قیاس مع‌الفارق یعنی همین جناب کوتوله سیاسی!
   شما بی بی سی را ملاک گرفتید، بی بی سی الگوی ما نیست، الگوی شماست.
   آقای ساداتی نژاد را با رئیس دولت اصلاحات مقایسه نکنید که جفای بزرگی به آن بزرگ مرد کرده‌اید. چرا که ایشان به تعبیر دکتر شریعتی؛ «به جرم آگاهی و احساس و گستاخی اندیشه» ممنوع التصویر شده است، اما دکتر شما را به این دلیل که تنها مایل است اخبار ایشان منتشر شود-آنهم چه اخباری، وعده‌های که ارزش خبری هم ندارند- اما نمی‌خواهد به رسانه و موکلین پاسخگو باشد لذا رغبتی به انتشار آنچه شما اصرار دارید، نداریم.
   شما هم هر چه زور بزنید بی ثمر خواهد بود. خودتان را خسته نکنید.
   ضمناً از شما عجیب است که اینچنین از خاتمی و اصلاح طلبان دفاع می‌کنید، طرفداران ساداتی نژاد که ربطی به این موارد ندارند!
   ما شما را بخوبی می‌شناسیم، این وسط انداختن نام ساداتی نژاد و مخفف ادا کردن آن به «ساداتی» نشان می‌دهد که شما دل در گرو ایشان هم ندارید و تنها تلاش می‌کنید با این نام ما را تخطئه کنید.
   شما که تحمل مخالف دارید دیده بر کوتاهی و جهل ما ببندید برادر.
   در ضمن کاشان نیوز هرگز ادعای اصلاح طلب بودن نکرده است، حرف دهن ما نگذارید.
   آقایان فدایی، محلوجی و جمالی و … هم قابل احترام هستند اما خط و ربطی به کاشان نیوز ندارند. ما نمی‌دانیم چرا شما متصل دارید آسمان ریسمان میبافید که کاشان نیوز را به جایی وصل کنید. البته علت آن این است که در قاموس شما عدم وابستگی وجود خارجی ندارد! شما قبلاً هم در جایی دیگر این موضوع را وسط انداخته‌اید و جواب گرفته‌اید.
   کی گفته آقای ساداتی نژاد مخالف ما است یا ما مخالف ایشان هستیم؟ شما ناتوان از تحلیل همین موضوع کم اهمیت هستید آن وقت ادعاهای بزرگ دارید!
   شما هنوز فرق سانسور و گزینش و اهمیت خبر را نمی‌دانید. باید مطالعه کنید و بدانید از جمله روش‌هایی که دست‌اندرکاران تهیهٔ خبر برای تعریف، گزینش و ارائهٔ خبر به کار می‌گیرند، امتیازدهی با تکیه بر ارزش‌های خبری است. برای ما بعضی موارد ارزش خبری ندارد.
   گاهی یک مطلب مانند یادداشتی که در نقد آقای حسینی مکارم منتشر شد از جانب شما! به نمایندگی از آن جناج بر ما سخت گرفتید و توهین و تهدید و الان هم در خصوص اخباری که منتشر نمی‌کنیم به نمایندگی از این جناج!
   دوست گرامی، ما تنگ‌نظر، جناحی، متحجر، دروغگو، نیرنگ باز… شما خوب. برادر گرامی دست از سر ما بردارید، اینقدر اصرار و الحاح برای چیست؟
   شما در صدد اثبات خودتان هستید!

   (0)(2)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: