تاریخ ارسال : ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۷:۴۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
سخنران سومین شب از یازدهمین ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب دکتر«سعید قماشی» بود

جامعه را کسانی پیش بردند که متمایز و متفاوت همچون امام حسین فکر می‌کردند

کاشان نیوز: سخنران سومین شب از یازدهمین ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب شب گذشته در مسجد میرنشانه کاشان، دکتر «سعید قماشی» عضو هیئت‌علمی دانشگاه کاشان بود.
مدیر گروه رشته حقوق دانشگاه کاشان موضوع سخنرانی خود را «عاشورا، استقلال، فردیت» اعلام کرد و سخنان خود را با این جمله آغاز کرد: پدید آمدن حادثه عاشورا و شهادت امام و خاندان او به آن حالت رقت‌انگیز حاصل فردیت و استقلال فکری امام بوده است.
وی در ادامه‌ی سخنرانی‌اش با اشاره به متفاوت بودن فهم و درک امام حسین از وضعیت زمانش گفت: شهادت محصول دگراندیشی امام است. وی در ادامه به تعریف و تشریح معنایی واژه‌ی فردیت پرداخت.
سعید قماشی در ادامه‌ی نطقش افزود: تکامل و پیشرفت جوامع امروزی، محصول استقلال فکری، دگراندیشی و فردیت آدم‌هاست. جامعه را کسانی پیش بردند که متمایز و متفاوت همچون امام فکر می‌کردند.
این استاد و پژوهش‌گر علوم انسانی با اشاره به دگراندیشان طول تاریخ همچون سقراط و ملاصدرا و میرزاحسن رشدیه تلاش کرد فضای فکری دگراندیشانه‌ی ا مام حسین(ع) را برای مخاطبین تشریح کند و اشاره کرد که این دگراندیشان در زمان خود همچنان مغضوب و منفور مردم زمان خودشان بودند ولی اکنون از آن‌ها به نیکی یاد می‌شود و لذا موکدانه گفت: قهرمانان هر جامعه را باید همان زمان شناخت و برایشان بزرگداشت برگزار کرد. وقتی جامعه‌ای نمی‌اندیشد شهید می‌خواهد. بدا به حال جامعه‌ای که برای بیدار شدن نیاز به کشته شدن افرادی چون امام حسین دارد.
قماشی در بخش پایانی سخنان خود گفت: بنا به دو دلیل باید به افراد اجازه فردیت داد تا افراد اندیشه‌هایشان را عرضه کنند.
۱-هرکسی فقط یک‌بار زندگی می‌کند، به او اجازه بدهید خودش زندگی کند و خودش مالک انتخاب‌هایش باشد. جنایتی بالاتر از این نیست که اجازه ندهیم دیگران خودشان فکر کنند. چنین جامعه‌ای دیکتاتوری ست. دیکتاتورها می‌گویند ما می‌فهمیم شماها نمی‌فهمید؛ و برای حفظ قدرتشان تولید فکر می‌کنند و مردم هم آن‌ها را می‌پذیرند.
۲-حقیقت گوهر نایابی است که به‌راحتی به دست نمی‌آید. جامعه پر از خرافه و غفلت و نیرنگ و دسیسه است؛ و این مستلزم آن است که به فردیت افراد مجال بدهیم که افکارشان را عرضه کنند؛ و اگر افکار و اندیشه‌های متفاوت سرکوب شوند حقیقتی کشف نخواهد شد.

پی‌نوشت: حضور فرماندار کاشان به همراه معاون سیاسی فرمانداری در این ویژه‌برنامه نشانه حمایت ایشان از برنامه‌هایی است که با استقبال پرشور مردمی روبرو شده و البته همین استقبال نیز نشان از آن دارد که گردانندگان این برنامه در مسیر صحیحی برای آگاه کردن شهروندان قرار دارند.

لازم به یادآوری است روش محترمانه فرماندار فعلی کاشان در برخورد توام با قانون و همراهی قانون مدارانه با شهروندان دراین مسند اداری، کم سابقه و بی بدیل است و فرمانداری کاشان تا کنون شاهد رفتاری از این دست نبوده است. رفتاری که نشان دهنده شخصیت ویژه دکتر حمیدرضا مومنیان است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68878
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: