تاریخ ارسال : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۵۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
ساداتی نژاد در نشست خبری اظهار کرد:

جانمایی زمین گمرک کاشان، نمایشگاه صنایع دستی روستایی در مشهداردهال، پارک ملی نجوم در نیاسر

کاشان نیوز: نماینده کاشان و آران و بیدگل در نشست خبری با تعدادی از اصحاب رسانه که روز پنج شنبه در دفتر وی صورت گرفت گفت زمین گمرک کاشان جانمایی شده و آماده کلنگ‌زنی است، نمایشگاه صنایع دستی روستایی در مشهد اردهال برگزار میشود و پارک ملی نجوم با تصویب سازمان فضایی ایران در نیاسر احداث خواهد شد.

سید جواد سادتی نژاد گفت: از تاریخ ۹ تا شانزدهم شهریورماه در مشهد اردهال ما اولین نمایشگاه صنایع‌دستی روستایی را خواهیم داشت برای اولین بار در کاشان و دومین همایش توسعه و ترویج بومگردی در روستاهای کاشان و آران و بیدگل. ما نشستی داشتیم در قمصر. واقعیتی هم هست که روستاهای ما دارند تخلیه می‌شوند و باید برای آن‌ها اقتصادی درست کنیم. اقتصاد روستایی هم بردن کارخانه و امثالهم نیست.
ما در روستاها باید با ظرفیت خود روستا به سراغ اشتغال برویم. در کاشان چون گردشگری فوق‌العاده‌ای دارد ظرفیت بومگردی روستاهای ما درزمینهٔ گردشگری به‌راحتی می‌تواند تأمین اقتصاد آن‌ها را بر عهده بگیرد؛ و اشتغال ایجاد کند لذا در این حوزه از بسکه گفتیم و دیدیم که دستگاه‌های اجرایی ما کاری انجام نداند لاجرم ما خودمان مجبور شدیم در حوزه‌ای هم که واقعاً کار نماینده هم نیست ورود بکنیم و تمام دهیاران و اعضای شورای روستاها را به‌اضافه تعدادی از جوانان را دعوت کردیم، عده‌ای از متخصصین را هم آوردیم تا کی آموزشی داده شود و این موضوع در کاشان راه بیافتد.
دومین جلسه‌اش را در مشهد اردهال همراه با اردوهایی می‌گذاریم که دهیاران و جوانان ببینند درجاهایی مثل کویر مصر که ظرفیتشان یک دهه ما هم نیست و اقتصاد خوبی را دست‌وپا کرده‌اند را ببینند.
در کنار این ما یک نمایشگاه صنایع‌دستی هم می‌گذاریم. شما میدانید ردیف ملی جاده حرم تا حرم در سال ۹۷ گرفته شد این‌یک هدیه بزرگ برای مردم ماست و در سال‌های آینده اگر این محور باز شود ما را ۳۰ کیلومتر به قم نزدیک می‌کند و حجم زیادی گردشگر را به این منطقه میاورد؛ یعنی در سال نزدیک ۱ میلیون نفر شیعه میاید به حرم حضرت معصومه که این‌ها می‌توانند بیایند حرم علی ابن باقر-س- و میایند در کاشان که قطعاً یک حوزه فعال گردشگری در انتظار منطقه کاشان است. لذا مشهد اردهال جای پرتحرک و پر تعددی ازنظر گردشگر در آینده خواهد بود این محور یک محور اقتصادی است و تمام روستاهای اطراف و نیاسر و منطقه را متحول خواهد کرد برای همین مشهد اردهال هم که ما یک نگاه مذهبی به آن داریم برای افزایش یک جذابیت‌های دیگری که در حوزه‌های دیگر است باید با رعایت آن‌ها کارکنیم. صنایع‌دستی هم در منطقه ما در روستاهای ما رونقی دارد و بحث صنایع‌دستی اقتصادی دارد.
برای افتتاح این نمایشگاه آقای مونسان میاید و تصمیم گرفته‌شده در تقویم سازمان میراث فرهنگی این نمایشگاه ثبت شود و به‌صورت سالانه اتفاق بیافتد و چون قبل از قالی‌شویان هم هست خواهد توانست گردشگر خوبی را هم بیاورد.
وی در ادامه اظهار داشت: یک خبر دیگری هم که دیروز چهارمین جلسه‌اش در سازمان فضایی برگزارشده یکی از مبحث بحث نجوم بوده ما گفتیم کاشان اقتصاد روز خوبی در حوزه صنایع‌دستی دارد. ولی کاشان ظرفیت اقتصاد شب دارد؛ یعنی ما در شب هم می‌توانیم از بستر نجوم هم درآمد فوق‌العاده خوبی داشته باشیم.
تا حالا پای این اقتصاد به کاشان باز نشده لذا چون نیاسر یکی از جاهایی است که بهترین آسمان شب را دارد از ابتدای انتخابات هم این حرف را زدیم، پیگیری هم کردیم تا یک سال پیش نجوم متولی در ایران نداشت. الحمدالله سازمان فضایی که ناسای ایران است متولی نجوم شد. ما چهار جلسه در سازمان فضایی داشتیم.
یک نماینده سازمان فضایی فرستاد نیاسر را مطالعه کردند. امکان‌سنجی ایجاد شهرک نجوم و اکتشافات فضایی در مورد نیاسر انجام شد این قابلیت‌ها به نتیجه رسیده و سازمان فضایی پذیرفته که یکی از نقاطی در ایران که در حوزه نجوم و اکتشافات فضایی می‌تواند گردشگری فضایی را برای ما داشته باشد منطقه کاشان و نیاسر است. جانمایی اولیه صورت گرفته که پارک ملی نجوم ایران در نیاسر افتتاح خواهد شد که انشاالله بتوانیم به‌زودی کلنگ زنی آن توسط رئیس سازمان فضایی صورت بگیرد. برای اینکه این بتواند در حوزه اجتماعی و ترویجی هم کارش شروع بشود دیروز قرار شد که چون از ۹ شهریور تا ۱۶ مهر هفته فضا هست قرار شد که جشنواره ملی نجوم و اکتشافات فضایی در کاشان در نیاسر و مرنجاب برگزار شود و شروع این حرکت برای ترویج و تبلیغ کاشان باشد برای ظرفیت بازدید نجومی.
چون نزدیک قالی‌شویان هم هست قرار شد سازمان فضایی یک تور بگزار کند یک توری هم از تور لیدرهای تهران بیاورد تا با ظرفیت‌های نجومی منطقه آشنا بشوند تا یک سری تورهای هدایت بشوند تا ترکیبی از نجوم و قالی‌شویان صورت بگیرد که من فکر می‌کنم اینهم یک بستر جدید اقتصاد و اشتغال را برای کاشان مهیا می‌کند که امیدواریم عزیزان رسانه هم حضورداشته باشند و هم کمک کنند که این اتفاق بیافتد.
البته من یک گلایه‌مندی هم مسئولین شهر نیاسر هم دارم؛ زیرا این ظرفیت یک ظرفیت اقتصادی فوق‌العاده است برای نیاسر من این اهتمام ویژه را در عزیزان شورای شهر در این خصوص نمی‌بینیم.
ساداتی نژاد افزود: یک مورد هم در خصوص گمرک کاشان است. گمرک کاشان از منظر صادرات در استان اصفهان جایگاه ویژه‌ای دارد. گمرک ما جایگاهش از بعضی گمرکات بعضی از استان‌های کشور بالاتر است.
مشکلی که داشت مشکل ساختمان و زمین بود که الحمدالله مجوز واردات، زمینش در شهرک جعفرآباد گرفته‌شده مناقصه برگزارشده، پیمانکار مشخص‌شده، اعتبار تأمین‌شده، کار احداث گمرک کاشان به‌زودی شروع می‌شود با توجه به وضعیت ارزی که اتفاق افتاده و با توجه به اینکه صادرات تقویت می‌شود به نظرم وجود گمرک به توسعه صادرات کمک خواهد کرد چون ما پیش‌بینی می‌کنیم در واردات در حوزه فروش داخلی شرکت‌های فرش ما احتمالاً نقصانی پیدا کنند احتمالاً در حوزه صادراتی می‌توانند جبران کنند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71806
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: