تاریخ ارسال : ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۱۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

جایگاه واقعی کاشان در عرصه بین‌المللی کجاست

کاشان نیوز-علی مصلحی: استاندار اصفهان در آیین تودیع و معارفه شهردار کاشان‌، در بخش از سخنان خود گفت: «کاشان باید در چهار سال آینده به جایگاه واقعی خود در عرصه بین‌المللی برسد.»
نخست این‌که جایگاه واقعی کاشان در عرصه بین‌المللی کجاست؟ چه کسی این جایگاه را تعریف و احصا کرده یا خواهد کرد؟ برای تعریف این جایگاه ازنظر کارشناسان فرهنگ و معماری و جایگاه‌شناسی و از همه مهم‌تر کاشان‌شناسی، استفاده‌شده یا خواهد شد؟
فارغ از همه این پرسش‌ها، کم‌ترین تردید وجود ندارد که ۴ سال پیش هم در آیین تودیع و معارفه شهردار قبل و خیلی از چهار سال پیش و پیش‌ترها در آیین‌های تودیع و معارفه مقامات مسئول در سطح فرمانداری و شهرداری کاشان، خیلی‌ها که شاید در جایگاه استاندار، پایین‌تر یا بالاتر بوده‌اند، همین «باید» را با تحکم اما شاید به شکلی دیگر به‌کاربرده‌اند و این دور باطل چهار یا چند سال دیگر ادامه داشته و دوباره یکی دیگر آمده و ضرب‌الاجل زمانی دیگری برای رسیدن کاشان به یک جایگاه حالا در شأن ملی بوده یا بین‌المللی تعریف کرده و بعد هم مثل همیشه در بر همان پاشنه چرخیده که می‌چرخیده است.
با این وصف دست‌کم اگر در چهار سال گذشته موانعی برای رسیدن به این جایگاه وجود داشته و کاشان به خاطر آن موانع درجا زده است که اکنون استاندار محترم با تحکم می‌فرمایند؛ کاشان در ۴ سال آینده «باید» برسد، بدون شک شهروندان این حق را دارند که بالاترین مقام اجرایی استان بپرسند که نقش حضرت‌عالی در این درجا زدن، مستقیم و غیرمستقیم چه بوده است؟
بعید می‌دانم که آقای استاندار که البته کارنامه قابل دفاع و ارزشمندی در مدیریت اجرایی استان در ۴ سال گذشته داشته‌ و دارند، بخواهند به استناد این کارنامه قابل دفاع، خود را مبری از هرگونه خطا بدانند. به‌هرحال نقش نیرو و اهرم‌هایی که خارج از اراده و کنترل استانداری و یا گاهاً شخص آقای استاندار است، بی‌تأثیر در برخی از ناموفقیت‌ها و درجازدن‌ها نیست.
اما جدای از نقش اهرم‌هایی که از کنترل و اراده استاندار یا استانداری خارج است، گاهی استاندار خود مستقیماً تصمیمی می‌گیرد و دستوری می‌دهد و خط‌مشیی اتخاذ می‌کند که بعداً متوجه می‌شود ای‌کاش این تصمیم را نمی‌گرفت، این دستور را صادر نمی‌کرد و این خط‌مشی را اتخاذ نمی‌کرد؛ و این زمانی است که نتایج منفی هر یک از این اقدام‌ها آشکار شده است.
بدون تردید با این تحکم در سخنان آقای استاندار، مشخص می‌شود که در ۴ سال گذشته یک جای کار می‌لنگیده و نتایج آن الآن مشخص شده. تردیدی هم نیست که کل دوره ۴ سال گذشته دوره استانداری آقای استاندار کامل بوده و ایشان کاملاً بر اوضاع اشراف داشته‌اند.
بااین‌وجود یک پرسش ساده و در ادامه آن یک درخواست ساده‌تر را می‌توان مطرح کرد: آقای استاندار می‌توانند قدری صمیمانه و بدون تعارف بگویند کجا باید چه‌کار می‌کردند که نکردند؟ و کجا باید چه‌کار را نمی‌کردند که کردند که رسیدن به جایگاه واقعی کاشان در سطح بین‌المللی و ملی دستکم ۴ سال با تأخیر مواجه شده؟
و یک درخواست ساده که آیا ممکن است در ۴ سال آینده اندکی بیشتر مراقبت نمایند تا هزینه‌هایی که می‌توانست ساخت تأسیس زیرساخت‌های مهم و بنیادین برای افزایش بهره‌وری، حقوق شهروندی، مبلمان مناسب شهری، محیط‌زیست، آموزش شهروندی و فرهنگ توسعه و … شود، صرف جدول‌کاری اشتباه و گودبرداری از یک خیابان و پر کردن آن پس از یک سال با هزینه‌های گزاف و بی‌توجهی صرف شهردار به خیرخواهی و نظر کارشناسان نشود؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68688
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: