تاریخ ارسال : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
دبیر جشنواره ملی ماسار با ابراز ناخرسندی از بزرگان قهرود:

حمایت نکردن از کار فرهنگی دانشجویی هیچ عذری را نمی‌پذیرد

کاشان نیوز: به گزارش روابط عمومی جشنواره ملی عکس «ماسار»؛ مراسم اختتامیه این جشنواره با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولین دانشگاه تهران، داوران، هنرمندان و دانشجویان در باشگاه دانشجویان اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

 

در ابتدای مراسم مسعود مکاری دبیر جشنواره طی گزارشی از روند جشنواره گفت: مجموعه‌ای از دانشجویان نخبه و پرتلاش  دانشگاه تهران اولین دوره جشنواره عکاسی ماسار را برنامه‌ریزی و اجرا کردند. با توجه به رشد گردشگری در ایران نیاز به فرهنگ‌سازی در این زمینه احساس می‌شد. در مورد بخش‌های جشنواره توجه به طبیعت و طبیعت‌گردی، حفظ میراث تاریخی و نشر آداب‌ورسوم قومیت‌های مختلف ایران موردتوجه قرار گرفت و پراکندگی آثار در ۴٢٠ شهرستان و دهستان و ارتباط‌گیری مخاطبان از ١١ سال تا ۵٩ سال گواه تعامل خوب مخاطبان با جشنواره بوده است. درنهایت از ٣۵٢٧ اثر ٨٣ اثر برای گالری برگزیده شد و ١۴ عکاس موردتقدیر قرار گرفتند.

وی افزود: بخش ویژه جشنواره روستای قهرود از توابع شهرستان کاشان انتخاب شد چراکه هم ازنظر منابع طبیعی و هم تاریخی از پتانسیل خوبی برای توسعه گردشگری برخوردار بود. همچنین بسیاری از منابع این روستا به دلیل گردشگری بی‌رویه مورد تخریب قرارگرفته بود.

وی با تشکر از دکتر مؤمنیان معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان افزود: از طریق فرمانداری کاشان اقداماتی برای تعامل بیشتر جشنواره با شهرستان کاشان صورت گرفت اما هیچ‌کدام از نهادها همکاری مناسبی با جشنواره نداشتند.  وی ضمن انتقاد از بزرگان روستای قهرود اضافه کرد: با توجه به اینکه بخش ویژه جشنواره روستای قهرود بود انتظار می‌رفت  تا بزرگان این فرصت را مغتنم شمرده و در جهت معرفی  و توسعه روستای خود؛ اقدامات مقتضی را انجام داده و در راستای حمایت از جشنواره گام بردارند. حمایت نکردن از کار فرهنگی، آن‌هم در شرایطی که توسط دانشجویان برای این عزیزان در حال انجام بود، هیچ عذری را نمی‌پذیرد.

 

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی در این مراسم، طی سخنانی از برگزاری این جشنواره دانشجویی اظهار خشنودی کرد و گفت: به‌عنوان نماینده مردم بسیار خوشحالم که در جمع شما عزیزان حضور دارم و شاهد به ثمر نشستن تلاش‌های جمع کثیری از دانشجویان نخبه و هنرمند این دانشگاه هستم.

این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت موضوع میراث فرهنگی و گردشگری در کشور تأکید کرد و افزود: کشور ما با پهنه گسترده‌ای از میراث فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی فراوان می‌تواند قطب گردشگری در جهان شود.

سلحشوری در بخش دیگری از سخنان خود به توجه ویژه مجلس شورای اسلامی به موضوعات میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و افزود: در راستای حمایت بیشتر از این مؤلفه‌ها طرح ایجاد کمیسیون ویژه‌ای را تحت عنوان «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی» ارائه کرده‌ایم و تاکنون صد نماینده با امضای نامه مربوطه از ایجاد این کمیسیون حمایت کرده‌اند. امیدواریم با دادن رأی مثبت در صحن، ایجاد این کمیسیون مصوب شود.

 

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، نیز طی سخنانی به تشریح فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه تهران پرداخت و گفت: سعی ما در دانشگاه تهران توانمندسازی فرهنگی دانشجویان و ترویج مسئولیت‌پذیری اجتماعی در بین آن‌ها است.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تقدیر از برگزاری شایسته اولین جشنواره ملی عکس «ماسار» به ویژگی‌های این جشنواره اشاره کرد و افزود : اولین ویژگی جشنواره “ماسار” برگزاری  آن توسط خود دانشجویان است . نسل جوان نشان داده است که هرگاه به او اعتماد شود اتفاقات خوب و درخشانی رخ می‌دهد.

 

در انتهای این مراسم برگزیدگان اولین جشنواره ملی عکس “ماسار” به شرح زیر، با اهدای تندیس، لوح تقدیر و جوایز نقدی مورد تقدیر قرار گرفتند:

بخش طبیعت

برگزیده‌ها: زهرا حیدری، سعید یونسی، حسین گیلانی

شایسته تقدیر: فراز پور مختار، فاضل حقیقی، زیبا نوری شورابی

بخش نوروز

برگزیده‌ها: احمد زعفری هشتجین، سیده نیلوفر محمودیان، جمشید فرجوند فردا

شایسته تقدیر: مهدی کرمی، بهزاد سهرابی

بخش میراث تاریخی

برگزیده‌ها: مهدی زارع اصل، حامد دریایی، حمیدرضا بازرگانی

 

گفتنی است اولین جشنواره ملی عکس «ماسار» به دبیری مسعود مکاری، در دانشگاه تهران برگزار شد. مجتبی آقایی، سیف‌الله صمدیان و هدیه تهرانی اعضای کمیته داوری این جشنواره بودند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69360
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: