تاریخ ارسال : ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۳۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
گزارش سفر اعضای شورای حفاظت از منابع کاشان از شهرک علم و فناوری اصفهان

حواسمان باشد؛ زیر پایمان خالی نشود

کاشان نیوز-مجیدرفیعی برزکی: اتکا به‌روش‌های علمی و دانش‌بنیان، تدبیر پیشگیری از مخاطرات بحران آب دشت کاشان است، زمانی که پشت میز اداره نشسته و به رتق‌وفتق امور همت نموده‌ایم، در بازار مشغول خرید بوده و در پیاده‌رو به‌طرف خانه درحرکتیم یا پس از یک روز طاقت‌فرسا به آرامش خانه و خانواده پناه آورده‌ایم؛ دور از انتظار نیست، یک‌دفعه زیر پایمان خالی شود و خود را در تاریکی اعماق زمین دریابیم. شیار عمیق از این‌سوی محله به آن‌سو کشیده شود و چون کاردی تیز و بُران هر چه بر سر راه خود هست پاره کرده و در هم شکند.

فرونشست، … و هر بلای دیگری در این حوزه ناشی از خالی شدن زمین از منابع آبی در دشت کاشان است. این هُمان تبعات «بحران آب در دشت کاشان» است که سال‌ها فریاد آن از چشمه‌های بی‌آب و چاهه‌ای کم آب به آسمان ‌سوزان و تفتیده کاشان به هواست و کارشناسان، مسئولین و مدیران؛ بارها و بارها بر آن صحه گذاشته و درصدد برآمده‌اند تا راهی برای برون‌رفت از آن تدبیر کنند.

«انجمن احیاء آب کاشان بزرگ» نهاد مردمی است که یک سالی است با حمایت و هدایت امام‌جمعه و فرماندار ویژه و مدیرعامل شرکت آبفا و دیگر مدیران سازمان‌های مسئول پا به عرصه وجود گذاشته است تا با بر بستری از ظرفیت‌های بی‌بدیل مردمی و دانشگاهی و حمایت‌ها سازمان‌ها و ادارات دولتی گره ای از این کلاف سردرگم بحران آب بگشاید و نظامنامه‌ای برای آن تدبیر کند. تازه این نقطه شروع فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی است تا جوانب مسئله بیش‌ازپیش روشن گردد تا از دل آن راه‌های برون‌رفت جوانه زند. بازدید «اعضای شورای حفاظت از منابع کاشان» از «شهرک علم و فناوری اصفهان» در این راستا طراحی و هماهنگ گردیده است.

محسن حجازیان هدف از بازدید را باز شدن افق‌های تازه پیش روی مدیران و کارشناسان در حوزه مصرف بهینه آب دانسته و معتقد است: تدبیر پیشگیری از مخاطرات بحران آب دشت کاشان؛ اتکا بهروش‌های علمی و دانش‌بنیان است، حل مشکلات و مسائل مبتلابه منطقه و شهر با روش‌های قدیمی امکان‌پذیر نیست. باید بازه‌ی نگاهمان را گسترش دهیم. راهه‌ای جدید و علمی را بررسی کرده و هرچه زودتر فکری برای مدیریت مصرف در حوزه‌های مختلف مصرف آب در دشت پهناور کاشان کنیم.

وی افزود: بازدید از پارک علم و فناوری اصفهان برای تحقق این هدف با هماهنگی فرمانداری ویژه کاشان، شرکت آب و فاضلاب و امور منابع آب کاشان هماهنگ شده است. جلسه‌ای با حضور مدیران اجرایی پارک علم و فناوری اصفهان برگزار شد که به تشریح سازوکار اجرایی پارک پرداخته و ظرفیت‌های موجود را ارائه نمودند و پس‌ازآن شرکت‌های مرتبط به ارائه خدمات و تولیداتشان در حوزه مدیریت مصرف آب پرداختند. بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و معرفی خدمات و محصولات بخشی دیگری از این بازدید علمی است.

در این بازدید شرکت مهندسین مشاور و تحقیقات «بهین آب زنده رود» و شرکت «کاشفان نیلفام» به ارائه دستاوردهای خود در حوزه طراحی و تولید فناوری‌های نوین تصفیه و پایش آب و فاضلاب پرداختند. طراحی و تولید و نصب پکیج‌های تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی به‌عنوان شاخص‌ترین محصولات این دو شرکت ارائه گردید.

توجه به تجهیزات تصفیه فاضلاب در شهرستان کاشان از دو منظر قابل‌توجه است. نخست با استفاده از این ظرفیت می‌توان فاضلاب را تصفیه نموده و به چرخه مصرف بازگردانیم و از منظر دیگر یادمان باشد که یک مترمکعب فاضلاب می‌تواند باعث آلودگی حداقل ۳۰ مترمکعب آب در منابع زمینی شود؛ بنابراین شایسته است برای پیشگیری از آلودگی‌ها روزافزون منابع زیرزمینی بازگرداندن آب به چرخه مصرف از این ظرفیت استفاده نماییم.

بازدید از دستاوردها و محصولات شرکت نانو واحد صنعت پرشیا که درزمینهٔ محیط‌زیست فعالیت می‌کند بخش دیگری از این سفر علمی و تحقیقاتی است. سیستم زیست پالایی تسریع یافته بابوجمی در تصفیه آب و پساب محصول شاخص این شرکت است.

زیست پالایی فرایندی است که به‌وسیله آن پویایی و یا سمیت ماده‌های آلوده زا در یک مکان با بهره‌گیری از فرایندهای زیستی برطرف شده یا کاهش می‌یابد. درواقع زیست پالایی فرایندی است که به‌وسیله آن مدیریت مناسب برای تجزیه و جابجایی ماده‌های شیمیایی آلی در خاک یا بقایای آلوده از میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌شود.

آلودگی آب‌های زیرزمینی را می‌توان با این شیوه کاهش داد یا به‌کلی برطرف نمود. از زیست پالایی برای پاک‌سازی هیدروکربن‌های نفتی نیز استفاده می‌شود؛ زیرا نگهداری آن ساده است قابل‌استفاده برای مساحت‌های زیاد است اقتصادی است و از همه مهم‌تر اینکه به نابودی کامل مواد آلاینده می‌انجامد. فراورده نهایی به‌دست‌آمده از فرآیند تجزیه میکروبی ماده‌های بی‌ضرری مانند دی‌اکسید کربن، آب و زیست‌توده میکروبی خواهد بود.

درحالی‌که آب در زمین‌های کشاورزی دشت کاشان مساحتی بیش از ۱۵ هزار هکتار جاری می‌گردد شایسته است حداکثر برداشت محصولات کشاورزی را از آن داشته باشیم ولیکن بالا بودن املاح در آب باعث کاهش بهره‌وری شده و آن را به پایین‌ترین حد ممکن رسانده است. با استفاده از محصولات تولیدشده توسط شرکت نانو واحد صنعت پرشیا ضمن اصلاح خاک و محیط‌زیست تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح به بالاترین حد ممکن افزایش می‌یابد.

شرکت دانش‌بنیان رویشگر به ارائه محصولات و تجهیزات خود در حوزه کشاورزی، کشت هیدروپونیک و دستگاه‌های خشک‌کن محصولات کشاورزی پرداخت. مهندس کریمیان مدیرعامل این شرکت یادآوری کرد که بحران آب جدی است و این امکان فراهم است تا تبعات آن را با مدیریت مصرف و استفاده از دانش و فناوری در حوزه کشاورزی کاهش دهیم.

در کشت هیدروپونیک، به شخم و آبیاری نیازی نیست و مصرف آب به‌صورت چشم‌گیری کاهش می‌یابد. در این نوع از کشت، متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به آب اضافه می‌کنند. این در حالی است که با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و مواد بی‌اثر مانند پرلیت، عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود. البته باید در نظر داشته باشیم که کشت هیدروپونیک به‌صورت دو سیستم باز و بسته انجام می‌گیرد.

هیدروپونیک یکی از روش‌های متداول کشت علوفه است که در قبال خشک‌سالی‌های پی‌درپی کشور توصیه می‌شود. درواقع کاهش سطح زیر کشت، کاهش هزینه‌های داشت، کاهش مصرف کود و آب، کاهش هزینه‌های خوراک دام، هم‌چنین افزایش محصولات دامی از مزایای شاخص کشت علوفه هیدروپونیک بشمار می‌رود.

و ایستگاه آخر بازدید از شرکت «ساخت تجهیزات سپاهان» وابسته به مپنا است که در حوزه ساخت تجهیزات نیروگاهی و تصفیه آب از آب‌های شور و غیرقابل‌شرب فعالیت نموده است.

کاشان اگرچه با مشکل کمبود آب شیرین مواجه است ولی تا دلتان بخواهد آب‌شور دارد که در گستره‌ای به وسعت دریاچه نمک انبارشده است. حجم آب‌های شور در این منطقه در حدی است که دلشان رو برداشته است و باکم شدن آب‌های شیرین در منابع زیرزمینی به این سمت حمله‌ور شده‌اند. هجوم آب‌های شور و لب‌شور به سمت آب‌های شیرین نیز مشکل دیگری است که به کمبود آب شهرستان اضافه‌شده است.

کارشناسان معتقدند با استفاده از آب‌های شور و شیرین کردن آن نه‌تنها بخشی از نیاز آب منطقه مرتفع می‌شود از سوی دیگر سرعت هجوم آب‌های شور را نیز کاهش می‌دهد اگرچه مخاطرات زیست‌محیطی ناشی از پساب باقی‌مانده تصفیه آب نیز حرف‌وحدیث‌هایی دارد که باید نسبت به آن چاره‌اندیشی نمود.

توجه به تصفیه‌ی آب‌ها شور و استفاده از کشت هیدروپونیک و بازچرخانی آب از طریق فاضلاب و چیزهایی ازاین‌دست همه برای این است که مصرف آب را در حوزه‌های مختلف بهینه کنیم. برای این است که کمتر به منابع زیرزمینی فشار بیاوریم. برای این است که خشک‌سالی‌های پی‌درپی شهرستان و منطقه را به‌سلامت پشت سر بگذاریم. به خاطر این است که از تبعات بحران آب بکاهیم و همه‌ی این‌ها با مدیریت صحیح و استفاده از دستاوردهای علمی و دانش‌بنیان امکان‌پذیر است. کاری که مدیرعامل انجمن احیاء آب کاشان بزرگ به همراه اعضای شورای حفاظت از منابع آب به دنبال آن هستند تا ان‌شاءالله حواسمان جمع شود و زیر پایمان خالی نشود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69094
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: