تاریخ ارسال : ۰۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۸:۱۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
مقاله‌ای از یک توریست هلندی درباره کاشان

خانه‌های باشکوه پنهان در پشت در‌ها

«دیزی اسهولته» (daisy scholte) روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی هلندی است که در سال 2017 نامزد دریافت جایزه‌ی «the Aad Struijs Press Award» شد و تجربه‌ی سفر به آفریقا، انجام کار داوطلبانه در هند، گردش به مدت سه هفته در کوه‌های هیمالیا را در کارنامه‌ی خود دارد. او همچنین کمپین «جلوگیری از هدر رفتن غذا» را در حال حاضر رهبری می‌کند که می‌توان از اقدامات وی در این مسیر چاپ کتاب‌های «Cooking with Leftovers is Fun»، «Good Cooking with Leftovers» و نوشتن مقاله در ماهنامه‌ی «آلرهانده»Allerhande را نام برد. اسهولته در سفرش به ایران، از خانه‌ی تاریخی احسان و موزه و کتابخانه‌ی منوچهر شیبانی دیدن کرد و گزارشی درباره‌ی این دوخانه‌ی تاریخی در سایت betterplaces.nl منتشر کرد.

کاشان نیوز-سارا غلامیان*: «دیزی اسهولته» (daisy scholte) روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی هلندی است که در سال ۲۰۱۷ نامزد دریافت جایزه‌ی «the Aad Struijs Press Award» شد و تجربه‌ی سفر به آفریقا، انجام کار داوطلبانه در هند، گردش به مدت سه هفته در کوه‌های هیمالیا را در کارنامه‌ی خود دارد. او همچنین کمپین «جلوگیری از هدر رفتن غذا» را در حال حاضر رهبری می‌کند که می‌توان از اقدامات وی در این مسیر چاپ کتاب‌های «Cooking with Leftovers is Fun»، «Good Cooking with Leftovers» و نوشتن مقاله در ماهنامه‌ی «آلرهانده»Allerhande را نام برد.
اسهولته در سفرش به ایران، از خانه‌ی تاریخی احسان و موزه و کتابخانه‌ی منوچهر شیبانی دیدن کرد و گزارشی درباره‌ی این دوخانه‌ی تاریخی در سایت betterplaces.nl منتشر کردکه ترجمه آن به فارسی را تقدیم خوانندگان گرامی می‌کنیم:

اقامت سنتی در کاشان
در شهر قدیمی کاشان که در پیچ‌وخم تونل‌ها و کوچه‌ها پنهان‌شده است، یک درب چوبی با دو آویز است. آویزهای فلزی هرکدام صداهای خاصی می‌دهند. چپی برای مردان و راستی برای زنان است. پشت درب مکانی آرام برای استراحت است. این‌یک خوش‌آمد گویی به مسافرانی است که از تهران شلوغ برمی‌گردند.خانه‌های تاریخی
کاشان به خاطر خانه‌های باشکوه و تاریخی پنهان در پشت در‌ها مشهور است. خانه‌های گران‌قیمت پشت درهای ساده پنهان‌شده‌اند. این شهر دارای حدود ۴۰۰ خانه‌ی قدیمی است. این شهر یک مکان محبوب در کنار جاده ابریشم بود، جایی که خانواده‌ها و بازرگانان ثروتمند زندگی می‌کردند. نقاشی‌های دیواری و موزاییک‌های حیاط، ثروت ساکنان را نشان می‌دهد. متأسفانه اکثر خانه‌ها از دندان زمان جان سالم به درنبرده‌اند. محمد مروج مشکل را پیدا کرد و راه‌حلی برای آن یافت.

بازگرداندن به شکل اولیه
(عطی) عطیه راد هشت سال در مهمانخانه تاریخی احسان مشغول به کار بوده است. او می‌گوید این نخستین اقامتگاه گردشگری در کاشان بود. «این خانه کاملاً مخروبه شده بود. محمد(مهندس محمد مروج) این مکان را در سال ۲۰۰۲ خریداری کرد و به دنبال راهی برای حفظ آن بود. او کل خانه را بازسازی کرد و به یک اقامتگاه سنتی تبدیل کرد و جزئیاتی، مانند قلاب‌هایی که قبلاً اسب‌ها را به آن‌ها وصل می‌کردند و اسطبل را دست‌نخورده باقی گذاشت. شما می‌بینید که در حال حاضر از این اتاق به‌عنوان اتاق پذیرش استفاده می‌شود. محمد با درآمد مهمانخانه، حقوق کارکنان را می‌دهد و بخش تاریخی شهرش را حفظ می‌کند»

بنیاد هنر و فرهنگ
محمد نه‌تنها علاقه‌مند به حفظ تاریخ کاشان است او همچنین عاشق هنر و فرهنگ است. به همین دلیل پایه و اساسی برای هنر و فرهنگ تأسیس کرد و یک موزه در کنار مهمانخانه باز کرد. سارا برای یک سال در بخش فرهنگی کارکرده است و دوست دارد توری در این بخش برای مهمانان خود برگزار کند. او توضیح می‌دهد که چرا این موزه برای ساکنان کاشان بسیار مهم است: از طرف دولت ایران، یارانه‌هایی برای کمک به هنرمندان وجود دارد، اما یکسری قواعد و شرایط سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد. در اینجا هنرمندان فرصتی برای پیشرفت بدون این محدودیت‌ها به دست می‌آورند. برای ما مهم است که هنر در دسترس همه باشد. با درآمد این مکان، کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌های ماهانه برای ساکنان کاشان برگزار می‌کنیم. این چیزی است که در توان ما است.

عمق سفر شما در ایران
قبل از وارد شدن به بهشت کوچک احسان، باید یک متر یا سه متر به عمق زمین بروید. نترسید، احسان یک هتل تاریک در زیرزمین نیست. نه، ۱۵۰ سال پیش، مردم در مورد ساخت خانه‌ها خیلی باهوش بودند. این به خاطر این است که در عمق زمین هوا بسیار سردتر از بالا است. اتاق‌ها در اطراف یک حیاط مربع با یک حوضچه بزرگ در وسط ساخته‌شده است. در امتداد آب، درختان انار است که یک سایه کوچک برای ماهی قرمزها در آب می‌اندازد.
ساختمان زیرزمینی دارای سبکی است که شما در کاشان زیاد می‌بینید. با توجه به عمق، همیشه یک قسمت از باغ در سایه وجود دارد. در روزهای گرم تابستان مردم در طبقه‌ی خنک و پایین زندگی می‌کردند و در زمستان در طبقه بالا اتراق می‌کردند، جایی که سقف تخت گرمای ضعیف خورشید را افزایش می‌دهد. در حال حاضر اتاق‌ها به محلی برای اقامت مهمانان تبدیل‌شده است.

مفید برای منطقه
پس از مرمت مهمانخانه احسان، کارآفرینان بیشتری فرصت‌هایی را برای بازسازی خانه‌های قدیمی در شهر می‌بینند. امروزه، چندین اقامتگاه تاریخی در کاشان وجود دارد. عطیه می‌گوید که به خاطر خانه احسان بسیار خوشحال هستند. «به خاطر این خانه‌ها توجه بیشتری به کاشان شده و گردشگران بیشتری نیز به این شهر می‌آیند. این‌یک دلیل برای شهرداری در جهت بازسازی خانه‌های قدیمی است؛ اما این اتفاق از جهت ایجاد شدن مشاغل برای ساکنان نیز خوب است. به‌عنوان‌مثال، ما فقط از محصولات محلی استفاده می‌کنیم. پرده‌های دست‌ساز در یک کارگاه در نزدیکی اینجا تولید می‌شوند و مواد غذایی لازم برای غذاهای موجود در منو از محصولات کشاورزان کاشان هستند» رستوران خانه احسان یکی از معدود رستوران‌هایی است که غذاهای گیاهی ارائه می‌دهد. «ما متوجه شدیم که گردشگران بیشتر و بیشتر از غذاهای بدون گوشت خوششان می‌آید. ما هم این خوراکی‌ها را دوست داریم، زیرا این برای محیط‌زیست نیز بهتر است»

کاشان را از دست ندهید
این خیلی دیوانه‌وار نیست که در شهر زیبا و به‌ویژه آرام که مکان‌هایش در سایت میراث جهانی یونسکو فهرست شده است دیدن کنید، به باغ فین که از باغ‌های سنتی ایران است بروید. از مهمانخانه احسان شما می‌توانید در عرض چند دقیقه به مسجد زیبایی تزئین شده‌ی آقابزرگ برسید که دکوراسیون براق و معماری شرقی را در برمی‌گیرد. در راه خودسری به روستای کوهستانی ابیانه بزنید. در کوچه‌های باریک‌بین خانه‌هایی با گل قرمز، خانم‌های مسن در لباس‌های گل‌گلی سعی می‌کنند سیب‌های خشک خود را به شما بفروشند.

*منبع: کاشان امروز

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70451
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: