تاریخ ارسال : ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۳:۴۴ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

خانه‌ی شیشه‌ای شورا

کاشان نیوز-محمد نظافتی*: در ماه‌های پایانی عمر شورای چهارم هستیم و تاکنون گزارش شفافی از عملکرد این نهاد مردمی به مردم ارائه نشده! و نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که حتی برخی از اعضای فعلی شورا هم اطلاعی از اوضاع شهر و شهرداری ندارند! که پرداختن به این موضوع از حوصله بحث خارج است و اما: شورای پنجم باید مانند خانه‌ای شیشه‌ای باشد که هرکس بتواند درون آن را بنگرد و ببیند که چه می‌گذرد و آیا جریان امور در داخل آن با معیارهای قانونی مطابقت دارد یا نه از طرف دیگر نمی‌توان پذیرفت که کاندیداها در ایام تبلیغات و در مجامع عمومی تعهداتی را بپذیرند اما به‌محض ورود به شورا آنها را فراموش کرده یا نادیده بگیرند.
ازآنجاکه شورا نهادی برآمده از مردم است بنابراین باید به‌گونه‌ای باشد که مردم بر آن اشراف کامل داشته باشند، در چنین شرایطی تنها چشمان بیدار و تیزبین جامعه‌ی خبری و خبرنگاران متعهد و متخصص است که می‌تواند رعایت ضوابط را تضمین کند و از بروز انحرافات ممانعت نماید.
اصرار و خواست مردم از شورا عدالت محوری وامانت داری است. رعایت عدالت در تقسیم ثروت و جلوگیری از فساد، رانت و پارتی‌بازی در شورا، شهرداری و سازمان‌های تابعه.
داشتن برنامه برای توسعه‌ی متوازن بر اساس اولویت‌ها، چیزی که در برنامه‌های فعلی شورا و شهرداری به چشم نمی‌خورد و به نظر می‌رسد که نوعی خودرایی و خودمحوری بر شورا و شهرداری حاکم بوده است.
بهتراست موضوع را با مثالی روشن‌تر کنیم: فرض کنید شخصی قصد تهیه یکدست کت‌وشلوار را دارد، چنانچه او گران‌قیمت‌ترین و بهترین پارچه را تهیه کند ولی به دست خیاطی ناشی و کم‌تجربه بسپارد، چنانچه یکی از آستین‌های کت از آستین دیگر بلندتر باشد در نگاه اول مردم به شخصی که آن کت را پوشیده خواهند خندید، چراکه ناموزونی و مضحک بودن آن بیشتر جلب‌توجه می‌کند تا پارچه‌ی گران‌قیمت آن، حال شما در بلوار الهیه چراغ‌های چند میلیون تومانی مشاهده می‌کنید اما در برخی نقاط مسکن مهر بانوان برای رفت‌وآمدهای شبانه‌شان مشکل‌دارند و بعضاً به خاطر تاریکی و احساس عدم امنیت حتی از رفت‌وآمدهای ضروری‌شان هم صرف‌نظر می‌کنند، این دقیقاً همان کت مضحک و خنده‌دار است که از پارچه‌ای گران‌قیمت تهیه‌شده است.
اولویت با رفع نیازهای اولیه‌ی شهروندانی است که هزینه‌های سنگین شهر هم از جیب ایشان پرداخت می‌شود. کمترین خواسته‌ی مردم و ساکنین مسکن مهر، فین، حسن‌آباد، زیدی، لتحر و شهرک ۲۲ بهمن هم همین است و خواسته به حقی ست که امیدوارم شورای پنجم کمر همت بسته، زرق‌وبرق‌ها و ریخت‌وپاش‌ها را به حداقل رسانده و خادم واقعی مردمی باشد که روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه نشان دادند که لیاقتشان بیش از این‌هاست.
*کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67045
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: