تاریخ ارسال : ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت : ۹:۳۵ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
با اعتباری بالغ بر سیصدمیلیون ریال و از محل اعتبارات ملی:

خانه تاریخی منصوری راوند مرمت شد

خانه تاریخی منصوری راوند با مساحتی در حدود ۱۰۰۰ متر مربع، یکی از زیبا‌ترین خانه‌های تاریخی در بافت قدیمی شهر راوند و در محله ایی به نام پاچنار به شمار می‌آید که بدست معماران و هنرمندان در دو دوره قاجار و پهلوی در سه طبقه، فوقانی، همکف و طبقه زیرزمین بنا گردید است.

کاشان نیوز: سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت خانه تاریخی منصوری راوند در قالب طرح خانه‌های ایرانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان «مهران سرمدیان» با اعلام خبر فوق افزود: مرمت خانه تاریخی منصوری راوند با اعتباری بالغ بر سیصدمیلیون ریال از محل اعتبارات ملی به پایان رسید.
سر مدیان شهرستان کاشان را از نظر دارا بودن خانه‌های تاریخی جایگاه ویژه‌ای در منطقه دانست که بیشتر این خانه‌ها مربوط به دوران صفویه تا قاجاریه است که اکثرآ از نوع معماری خانه‌های گودال باغچه همساز با اقلیم گرم و خشک کاشان هستند.
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با اشاره به اینکه خانه‌های کاشان و حومه نمادی از تلاش پرثمر مردم دیار کویری برای طراحی مکانی زیبا و آرامش بخش در گرمای کویر است ادامه داد:خانه‌های متعددی از دوران قدیم باقی مانده است که خانه تاریخی منصوری راوند با مساحتی در حدود ۱۰۰۰ متر مربع، یکی از زیبا‌ترین خانه‌های تاریخی در بافت قدیمی شهر راوند و در محله ایی به نام پاچنار به شمار می‌آید که بدست معماران و هنرمندان در دو دوره قاجار و پهلوی در سه طبقه، فوقانی، همکف و طبقه زیرزمین بنا گردید است. 
سرمدیان نحوه اجرا را به صورت مشارکتی با مالک خانه اعلام کرد و تصریح کرد که بیشتر آیتم‌های اجرایی مربوط به سبک سازی و استحکام بخشی بام‌ها و اجرای اندود نهایی کاه گل، استحکام بخشی و زیر بندی جرز‌ها و دیوار‌ها، مرمت لنگه‌ها و سقف‌های آسیب دیده، باز گرداندن اتاق‌های تخریب شده با طرح اصیل خود، اجرای طاق‌های سنتی تخریب شده و مرمت می شود.
لازم به ذکر است که بخشی از طبقه همکف در دوره پهلوی ساخته شده است و نیز خانه تاریخی منصوری در تاریخ ۸ بهمن سال ۱۳۹۰ با شماره ۳۰۶۲۶در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=38597
مطالب مرتبط

 • فریدون بیضائی بهمن ۵, ۱۳۹۴ - ۴:۴۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام و ادب
  به عنوان کسی که همین پریروز یعنی ۱۳۹۴/۴/۱۱ بر حسب علقه ی فامیلی و تجدید خاطرات گذشته، ملک مورد نظر رو از نزدیک بازدید کردم به عرض میرسانم که مفاد و مضمون این خبر فاقد حقیقت بوده و همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید ، از این خانه ی قدیمی و زیبا ، مخروبه ای بیش بر جا نمانده است.
  در حیاط مخروبه ی خانه، تلّی از فضولات حیوانی و چند گونی پاره پر از خرت و پرت مشاهده میشد و چند کودک هم مشغول بازی بودند. در یکی از اطاق های خانه ( در طبقه اول) گاو نگهداری می کردند، راهروی ورودی مخروبه، حوض بزرگ خانه ، مخروبه و پر از آشغال، سرداب خانه مخروبه، اطاق های طبقه دوم مخروبه و در حال ریزش ، دیوار و نمای بیرونی خانه ، نیمه مخروبه و پنجره های زیبای چوبیِ مشرف به کوچه، همه شکسته و آسیب دیده( در عکس ها هم کاملا مشخص است) و خلاصه آن که از آن خانه ی زیبا و ازبافت زیبا وقدیمیِ راوندِ سرسبز و آباد ، چیز قابل گفتگویی باقی نمانده بود و برای امثال من که بعد از سالها و با سابفه ی ذهنی دوران کودکی و نوجوانی از راوند و از خانه ی سابق مادر بزرگ ، دیدن میکردم، جز دلتنگی و افسوس گذشته، چیزی نصیب نشد.
  علی ایحال غرض آن بود که به عرض برسانم یا خبر مرمت این خانه را به دروغ منتشر کرده اید و یا میراث فرهنگی کاشان ، خبر کذب در اختیارتان قرار داده است. فقط قدری به عکس ها نگاه کنید، همه چیز هویداست!!!
  فریدون بیضائی
  نوه ی دختری (ارباب) ماشالله منصوری راوندی

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: