تاریخ ارسال : ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۱:۳۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

«خبرنگاران نشسته» معضل بزرگ شهرما هستند

کاشان نیوز-عبدالرضا مدرس زاده: روز خبرنگار برای من یاد‌آور خاطراتی  مطبوعاتی ور سانه ای از سالهای دانش آموزی و دانشجویی است که بد نیست برای یادکرد از گذشتگان از آن یاد کنم.
در سال ۱۳۶۶ تابستان را در واحد مرکزی خبر در کنار مرحوم بهروز و آقای شریف گذراندم و مهمترین خبری که کار کردم پوشش تظاهرات و اعتراض ها به کشتار حجاج ایرانی در مکه معظمه بود.
در سال ۶۷ و در  سال نخست دانشجویی تاسیس دفتر خبری خبرگزاری جمهور ی اسلامی  را د رکاشان پیگیر بودم که مهمترین اخبار آن مقطع مراسم قالیشویان و حضور سفیر آلمان در ایران در کاشان بود.
مدتها هم با مرحوم جامعی در روزنامه جمهوری اسلامی و مرحوم عسکری نماینده روزنامه اطلاعات همکاری داشتم
این خاطرات را مرور کردم تا اگر گاهی انتقادی به رفتارهای ناشیانه برخی  از اصحاب رسانه دارم بدانند که در این زمینه اندکی هم شاگردی کرده ام.
جدا از اینها به نام یک معلم کوچک ادبیات فارسی بیش از سی سال است که بی یک روز وقفه روزنامه خوانده ام و در مطبوعات کشور مقاله های اجتماعی و فرهنگی و ادبی نوشته ام
اکنون که یادمانی دیگر از روز نکوداشت خبرنگار در پیش است به درخواست دوستان عزیز در کاشان نیوز این چند سطر را می نویسم با این درخواست که این عزیزان چیزی را از این مطلب نکاهند و آن را کامل درج کنند و یا از خیر همه آن بگذرند!!!
معظل بزرگ امروز شهر ما در عالم خبر و خبر رسانی سر و کار داشتن با “خبرنگاران نشسته ” است که حال و حوصله رفتن به جایی را ندارند و ترجیح می دهند به شیوه ای خاص خبرسازی و خبرداری کنند نه خبرنگاری.
خبرنکار به زعم ما بایست در خاکریز نخست حوادث و رخدادها باشد و به اصطلاح به گوشه و کنار جامعه و مخصوصا آنجا هایی که قرار نیست کسی ورود پیدا کند سرک بکشد و خبر را از درون تو به توی محافظه کاری و پنهان کاری و … بیرون بیاورد
خبرنگار متعهد اوست که از کوچکترین مشکلات جامعه و مردم به آسانی و سادگی عبور نمی کند و با برجسته کردن هر ماجرا درقالب کلمات و عبارات مسوولان را به تکاپو و فعالیت درست و سازنده وا می دارد و مردم را به آرامش می رساند.
بدترین کا ر در حوزه خبر رسانی جانبدارانه عمل کردن ویک  سویه نگریستن به افراد و احوال و اقوال و رخدادهاست.
توجه ناموزون و ناهمگون به خبرهایی که در شهر هست عملا شان خبرنگار را تا پادو و مجیزگوی برخی ارباب میز پایین می آورد و در این که کس یا کسانی بخواهند این گونه ارتزاق کنند کسی حرفی ندارد اما اینان به یاد داشته باشند که بدترین کار قلم فروشی و …است.
با پوزش از این که این گفتار کوتاه بیشتر انتقادی رخ نمود از کوشش های همه خبرنگاران عزیز و اصحاب رسانه در مسوولیت خطیر خبررسانی و‌آگاهی بخشی به جامعه سپاس مند است.
خبرنگاران در واقع سنگ صبور ما برای رفع نا آگاهی و بی اطلاعی و سردرگمی هستند و خود بهتر می دانند که گاهی برای دریافت یک خبر به ظاهر ساده و برای اطمینان از درستی آن چه سختی ها و مرارت ها را تحمل می کنند.این دوستان عزیز آگاه هستند که با شغلی شرافت ساز و شخصیت سوز روبه رو هستند که می تواند به همان اندازه که احترام آور است گاهی هم مایه هتک و بی توجهی شود اما چه غم آن را که با تعهد و اعتقاد به کاری پرداخته است که از قلم آغاز می شود و به بیان می رسد کهاین هر دو تعبیر نیک در قرآن کریم بسیار مورد توجه است.
با آرزوی توفیق بسیار برای همه خبرنگاران عزیز
*مدیر گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و قائم مقام انجمن بین المللی ترویج زبان وادب فارسی

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=45038
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: