تاریخ ارسال : ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۸:۴۷ ق.ظ ۴ نظر
Print Friendly
 قالیشویان همه ساله در دومین جمعه مهرماه برگزار می شود

خبرگزاری فارس یا مدیر کل اوقاف و امور خیریه اصفهان، تجدیدنظر فرمایند

کاشان نیوز-قاسم گندمی-:مراسم سنتی مذهبی قالیشویان همه ساله در دومین جمعه مهر ماه در مشهد اردهال برگزار می گردد.
اکنون ۵۱ روز به برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال باقی مانده است و اهالی فین در حال برگزاری مقدمات و برنامه ریزی های لازم جهت هرچه باشکوه تر برگزار کردن و شرکت کردن دراین مراسم معنوی جهانی هستند.
جمعه گذشته در خبری که با عنوان  ” اصفهان در بقعه‌سازی رتبه اول کشور است/رتبه سوم اصفهان از نظر تعداد بقاع متبرکه اصفهان در کشور “ به مناسبت روز بزگداشت و تجلیل از بقاع متبرکه در خبرگزاری فارس اصفهان درج شده؛ آمده است: مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در سخنرانی پش از خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته اصفهان به تعداد کثیر بقاع متبرکه در شهرهای قم و کاشان اشاره می نماید و نیز با اشاره به زیارتگاه فرزند امام باقر(ع) در مشهد اردهال اظهار می کند: ” در اولین جمعه مهر‌ماه برنامه قالی‌شویان است که در آثار ملی ثبت شده است؛ مردم فین کاشان از امام باقر مبلغ درخواست می‌کنند و امام باقر بهترین فرزند خود را به این شهر مأمور کردند. ”
حال می بایست در چند مورد تأمل نمود:
-آیا حجت الاسلام رضا صدیقی بعنوان مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و ایراد سخنرانی در خطبه های پیش از نمازجمعه اصفهان از مراسم قالیشویان اردهال که به عنوان اولین میراث فرهنکی استان اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو  به ثبت رسیده است مطلع نیست؟  یا اشتباه کرده است؟
-آیا این یک اشتباه از طرف خبرگزاری فارس است؟

در هر صورت لازم به ذکر است هر ساله در دومین جمعه مهرماه، مراسم قالیشویان توسط اهالی فین برگزار می شود. این مراسم در آذرماه سال ۱۳۹۱ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.
اگرچه روز شهادت حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع)، ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری می باشد اما مراسم قالیشویان تنها مراسم مذهبی  است که به تاریخ شمسی برگزار می گردد و تنها اهالی فین می توانند چوب به دست بگیرند و در مراسم شرکت کنند.

از اینها که بگذریم، شایسته است جناب مدیرکل یا خبرگزاری فارس هرچه سریعتر این اشتباه را اصلاح کنند، اگر چه یک هفته گذشته است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68072
مطالب مرتبط

 • A مرداد ۲۷, ۱۳۹۶ - ۶:۳۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  قاسم جان من معذرت میخوام.اتفاق خاصی نیفتاده.قطعا وحتما سهوی بوده.

  (1)(0)
  • مدیر سایت مرداد ۲۸, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷ ب.ظ - پاسخ دادن

   ای کاش درک می‌کردیم که حوزه خبر هم حوزه‌ای جدی و قابل احترام است و مخاطبین ما هم شعور و درک دارند، سهو را هم باید اصلاح کرد.

   (1)(0)
 • شهروند مرداد ۲۷, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  طبعا این آیین ثبت میراث ملی شده است بعد ثبت جهانی. لذا صحبت ایشان نادرست نیست بلکه ناکامل است. پس این همه عصبانیت نمی خواهد. متاسفانه مدیران اوقاف نگاهی تاریخی و علمی ندارند.
  در ضمن شما از کجا تاریخ شهادت علی بن محمد را پیدا کردید. این مفاهیم بیشتر اعتقادی است و در تاریخ ثابت نمی شود و حتی چیزهای دیگری درباره سلطان علی تاریخی نیست و صرفا اعتقادی است.

  (1)(0)
  • مدیر سایت مرداد ۲۸, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴ ب.ظ - پاسخ دادن

   اگر یک خبر را نشریاتی دیگر اینگونه منتشر کنند بازهم شما می‌فرمایید ناکامل است و … و متهم به نشر اکاذیب و … نمی‌شوند؟
   کسی که خبری را نقل یا منتشر میکند باید در تایید صحت و درستی آن حداکثر تلاش خود را بنماید و چنانچه مشخص شد نادرست بوده بلافاصله برای تصحیح و تکذیب آن اقدام نماید.
   تا کنون نه مدیر کل و نه خبرگزاری در این زمینه اقدامی نکرده‌اند! به نظر شما اینگونه بی توجهی قابل توجیه است؟
   انتشار خبر نادرست مانند ورود یک ویروس آلوده به بدن است، بلاخره یک جایی بروز می‌کند.

   (1)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: