تاریخ ارسال : ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۵۴ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

خشت اول

کاشان نیوز-سعید غلامیان: گفته‌اند خشت اول چون نهد معمار کج/تا ثریا می‌رود دیوار کج
این شعر مفهوم مخالفی دارد که هدف و مراد شاعر از این شعر حکیمانه آن مفهوم است، که برای یک جامعه درست، بنیان صحیح شرط اول است. همانند ذات بد که اگر بنیان بدی داشته باشد تربیت پذیر نیست!
در مراسم دیروز پایتخت کتاب اگرچه تشویش و بی‌نظمی همیشگی برای برنامه‌ریزی و استفاده از تمام ظرفیت‌های کاشان به چشم می‌خورد اما اقدامات شایسته‌ای هم در برنامه گنجانده‌شده بود.
یکی از آن‌ها بهره بری از حضور محمد معتمدی بود به‌عنوان برندی صاحب‌نام در آواز ایران که متعلق به کاشان است.
اگرچه شهر هنرپرور کاشان هنرمندان متعددی اعم از نویسنده، مورخ، شاعر، نقاش، حکیم، فیلسوف، عارف، عالم، موسیقیدان، روزنامه‌نگار، بافنده، خواننده و … دارد و نمونه زنده و مشهور آن‌ها در هنر آواز و موسیقی محمد معتمدی و امین‌الله رشیدی هستند.
استفاده از محمد معتمدی در این مراسم را انشاالله به‌عنوان نهادن خشت اول یک تحول و باروری مدنی و راهی که در آن انگ پلشت سیاست راهی نداشته باشد، برای برقراری کاشان کهن اقدامی درخور ستایش و فرخنده است.
کاشان برای پیشرفت نیاز به اجماع همه سرمایه مادی و معنوی خود دارد و اگر بعض مدیران تنگ‌نظر با دید سیاسی و حزبی و گروه‌گرای خود کاشان را به حضیض نامرادی و تفرقه نمی‌افکندند امروز شاهد شکوفایی بیشتر کاشان بودیم.
برای رهایی از نکبت خودرایی چاره‌ای جز تکیه‌بر رای و نظر و دیدگاه شهروندان وجود ندارد، جز به‌کارگیری سرمایه‌های مادی و معنوی شهروندان و همراهی ایشان راهی دیگر فراروی این شهر برای پیشرفت متصور نیست.
نه‌تنها کاشان که کشور ما در موقعیت شکننده کنونی نیاز به همدلی و اتحاد حول محور حقوق شهروندی و تحمل و حضور همه نیروها فارغ از دید متصلب سیاسی دارد.
دور باد چشم تفرقه‌افکنان بددل و سیاه‌کاران متحجر و انحصارطلب از این سرزمین و شهر کهن .

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70191
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: