تاریخ ارسال : ۰۱ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۶:۳۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
ساعتی پیش در نخستین روز زمستان:

خورشید در چارتاقی نیاسر متولد شد

چهارطاقی نیاسر

کاشان نیوز:امسال نیز همچون سال‌های گذشته مراسم دیدار طلوع و تولد خورشید در نیاسر با حضور دوستداران باستان ستاره‌شناسی ایرانی و همراهی خبرنگاران از سایت‌های مختلف خبری در بامداد یکم دی‌ماه، در شهر نیاسر برگزار شد.

خورشید درحرکت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌رسد و موجب کوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریکی شب می‌شود اما از آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید مجدداً به‌سوی شمال شرقی بازمی‌گردد که نتیجه آن افزایش روشنایی روز و کاهش شب است.

این واقعه  بین مردم باستان، زمان زایش دوباره خورشید بانام شب یلدا یا شب چله نام‌گذاری و در میان ایرانیان گرامی داشته می‌شود و همچون پیشینیان سراسر شب را به انتظار طلوع خورشید بیدار می‌مانند و جشن و میهمانی می‌آرایند.

در دوران باستان بناهایی برای سنجش رسیدن خورشید به مواضع سالانه ساخته‌شده بوده است که یکی از مهم‌ترین آنان چارتاقی نیاسر است که فعلاً تنها بنای سالم باقی‌مانده در این زمینه در ایران است. این بنا به‌گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده است که می‌توان زمان رسیدن خورشید به نقطه انقلاب زمستانی و آغاز سال نو میترایی را با دقت تماشا و تشخیص داد. چارتاقی نیاسر بنایی است که تولد خورشید را به‌گونه‌ای ملموس و قابل‌تماشا به ما نشان می‌دهد.

در نزدیکی چارتاقی نیاسر، نمونه‌ای از یک ساعت آفتابی کهن نیز وجود داشته است که متأسفانه در سالیان اخیر منهدم شده است. این ساعت همراه با چارتاقی، مجموعه‌ای کامل از ابزارهای زمان‌سنجی را فراهم کرده بوده‌اند.

از سوی دیگر وجود عناصر متعدد دیگر در حریم چارتاقی، نشان‌دهنده احترام و تقدس این ناحیه بوده است. چشمه‌ای زلال با درخت چناری کهن‌سال و مسجدی نوساز بر جای نیایشگاهی باستانی، نمونه‌هایی از آن است.

چارتاقی نیاسر امروزه به یکی از میعادگاه‌های علاقه‌مندان نجوم و ستاره‌شناسی در ایران تبدیل‌شده است. ارتفاع زیاد نیاسر، آسمان پاکیزه و درخشان، امکانات فراوان، نزدیکی به پایتخت و برخی از شهرهای بزرگ، طبیعت دوست‌داشتنی و از همه مهم‌تر وجود یک بنای علمی باستانی، عواملی برای این انتخاب بوده است.

گفتنی است هرساله در آغاز فصل زمستان و بامداد پس از شب یلدا، گردهمایی دیدار طلوع و تولد خورشید در چارتاقی نیاسر با حضور مسئولین شهر و شهرستان دوستداران باستان ستاره‌شناسی ایرانی و دیگر علاقه‌مندان به نجوم در شهر نیاسر برگزار می‌شود.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=63742
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: