تاریخ ارسال : ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۵۹ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
منتظر نباشید

داماد خوش شانس نداریم

کاشان نیوز-مرضیه گیلاسی: تماشای یک نمایش شاد و خنده‌دار آن هم با هنرمندان بومی شهر، در وانفسای اوضاع ناجور اقتصادی و اخبار بد اختلاس و بر فنا رفتن آب و خاک این مرز وبوم توسط مسئولین ناکارامد، می‌تواند  اندکی از شدت و سختی این روزها بکاهد و اندکی «آندورفین» و «سرتونین» خونمان رونقی بیابد.

ساعت ده شب در راهروی ورودی سالن ارشاد هستم. جلوی باجه‌ی فروش بلیط نمایش شاد و طنز «داماد خوش شانس ۳» ازدحام  و همهمه هست. گفتگوهای معترضانه‌ای از افراد مقابل  گیشه شنیده می شود و حتی برخی با عصبانیت زیاد سالن را ترک کرده در حالی‌که زیر لب چند تا فحش هم نثار مدیریت می‌کنند.

 خوشبختانه من بلیطم را از طریق یک گروه کوهنوردی پیش خرید کرده بودم، ولی افراد زیادی همچنان معترضانه و ملتمسانه تقاضای بلیط داشتند و بلیط تمام  و ظرفیت سالن تکمیل شده بود. خانمی که در کنار گیشه فروش بلیط ایستاده بود، می گوید این بی‌انصافیست که من بلیط رزرو کرده‌ام و گفته‌اند ساعت نه و نیم اینجا باشید، ولی حالا سر ساعت آمده‌ایم و می‌گویند بلیط تمام شده است! 

در بین  افرادی که متقاضی بلیط بودند یکی از والیبالیست‌های پیش‌کسوت شهر را می‌بینم و از او می‌پرسم به شما هم بلیط نرسیده؟ شما هم معترضی؟ می‌گوید چه انتظاری می‌توان داشت وقتی که کل ایران روی هواست از اینجا و این گروه کوچک چه انتظاری می‌شود داشت! 

دختر جوان دیگری هم جلو می‌آید و می‌گوید باورکنید بیش از  یک ساعت شماره

تلفن اینجا را گرفتم تا آزاد شد و بلیط رزرو کردم و گفتند ساعت ۲۱/۳۰ اینجا باشید، ولی حالا می‌گویند بلیط نیست، حتی برای فردا هم رزرو نمی‌کنند! من برای امشب کلی برنامه‌ریزی کرده بودم!

یکی از اعضای تیم انتظامات نمایش، که از اتفاق بازیگر نمایش هم هست، برای ساماندهی به اوضاع بلیط‌ها به گیشه وارد می‌شود و در پاسخ به اعتراض چند تن از مراجعه کنندگان می‌گوید: باور کنید تقصیر ما نیست،  خود مردم تقصیر کار هستند! طرف ۲۰تا بلیط رزرو کرده ولی نیامده و وقتی تماس می‌گیریم می‌گوید نمی‌توانیم بیاییم! یا اینکه طرف بلیط رزرو کرده‌اش را کنسل می‌کند، ولی دوباره مراجعه می‌کند و درخواست بلیطش را می‌کند! 

این عضو انتظامات گروه در ادامه صحبت‌هایش به معترضین می‌گوید  پیکان اتهامات و اعتراضات شما باید  به سمت مسئولین شهر باشد. کاشان سالن مخصوص نمایش با ظرفیت بالا ندارد که اگر سالن با ظرفیت ۷۰۰ نفر  داشت، تیم نمایش ما مجبور نبود در سه سانس اجرا کند. ‌او می‌گوید ما سالن همایش داریم ولی سالن نمایش نداریم که مجهز به سن باشد که تماشاچی در هر کجای سالن که بنشیند به سن اشراف داشته باشد.

 توضیحات این عضو گروه درباره کمبود سالن نمایش گرچه که واقعیت داشت، ولی عدم مدیریت در فروش بلیط کاملا مشهود بود و به نظر می‌رسید که با چند راهکار ساده می‌شد که از این نارضایتی‌ها جلوگیری کرد. در فرایند رزور و فروش بلیط، حق افرادی با بی‌مدیریتی گروه برگزار کننده ضایع می‌شود و صراحتا این بی‌نظمی را به گردن باریکتر از موی مردم انداخته و خودشان را بی تقصیر می‌دانستند. حتی هنگام شروع برنامه کارگردان هیچ عبارتی که بوی عذرخواهی دهد نگفت.

وقتی در خصوص بی‌مدیریتی در شروع سانس از انتظامات سالن می‌پرسم می‌گوید: تقصیر خود مردم است آن‌ها دیر به سالن می‌آیند و تا قرارگیری هر تماشاچی روی شماره صندلی خودش زمان تلف می‌شود .ولی هنوز هم توضیحاتش متقاعد کننده نیست. طبق برنامه شروع سانس سوم ساعت ۲۲/۳۰است ولی تازه ساعت ۲۳ در سالن باز می‌شود!

صرف نظر از این همه سو مدیریت و معطلی و بی‌برنامگی که قبل از تماشای نمایش به نمایش گذاشته شد، این نمایش شاد برای لحظاتی خنده بر لب‌هایمان نشاند. بازی هنرمند خوب کاشانی «وحید رضا صادقپور» با برخی دیالوگ‌های فکاهی و میمیک منحصر به فرد چهره‌اش، صدای قهقهه تماشاچی را در کل فضای سالن پر می‌کرد. فراهم کردن لحظاتی شاد و خنده‌آور برای مردم بسیار ارزشمند است و گام بلندی در راستای ارتقای بهداشت روان جامعه‌ به حساب می‌آید و باید به این گروه‌های طنز فضا و فرصت بیشتری داد. هرچند به گفته‌ی کارگردان این نمایش، حامی مالی برای نمایش‌های شاد به سختی پیدا می‌شود و حامی مالی این نمایش هم یکی از پیتزا فروشی‌های کاشان بود که کارگردان از حمایت‌هایشان تقدیر کرد و قبل از شروع نمایش کلیپی از خلاقیت‌های این  پیتزا فروشی در طعم‌های جدید پخش شد و هدایایی از این فست‌فود به تعدادی از  تماشاچی‌ها داده شد.

گرچه که به زعم نگارنده این  نوشته، نباید برای خنداندن افراد بی‌حرمتی صورت بگیرد و متاسفانه دراین نمایش بی‌حرمتی‌های زیادی به مقام لطیف بانوان صورت می‌گرفت که با لفافه طنز و شوخی  و مزاح  توجیه می‌شد. اگر از همین چند مورد بی‌دقتی در حرمت نهادن و اجبارهایی که در ایفای نقش مرد به جای زن وجود دارد، بگذریم «داماد خوش‌شانس۳»  نمایش طنز خوبی بود که در میان آن می‌شد انتقادهایی به اعتیاد به مواد مخدر، اعتراض به سانسور صدا وسیما و سینما برای عدم نمایش صحنه‌های بوسیدن مادر و پسر و یا پدر و دختر، نقد شعار سیاسی «نترسید نترسید ماهمه با هم هستیم »، تمسخر باور رایج احضار روح در بسیاری از محافل و اشاره‌ی طعنه آمیز  به شعار «کاشان شهر پرنشاط» را از لابه‌لای موقعیت‌های طنز  و قهقهه‌ها بیرون کشید .

این نمایش طنز تاجمعه ۲۶ مرداد ماه هرروز در سه سانس ۱۸/۳۰،۲۰:۳۰‌۲۲/۳۰برگزار خواهد شد.

به نظر می‌رسد بااستقبال خوبی که از این برنامه شده، پتانسیل چنین برنامه‌هایی در کاشان بسیار زیاد است. امیدواریم با حمایت نهادهای ذی ربط و بسترسازی‌های لازم برای ارتقا آگاهی مردم، شاهد بیشتر شدن چنین برنامه‌های شاد، بدون دردسرهای جانبی آن باشیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71874
مطالب مرتبط

  • حیدری مرداد ۲۶, ۱۳۹۷ - ۸:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

    سلام و عرض ادب
    مشکل از آنجایی نشات میگیرد که مدیریت پاسخگو نیست و فرد دیگری را برای پاسخ دادن به میان مردم می فرستند که در تک تک مسائل جامعه مشهود است ، پاسخ سوال رو با طرح موضوع دیگری جواب میدهند و به اصطلاح سفسطه میکنند که این مورد هم بی شمار در جامعه دیده میشود و به نوعی مردم و مسئولین به این مهارت آموخته شده اند مثلا نداشتن سالن نمایش ، در حالیکه از قبل میدانستند ظرفیت سالن چقدر است ، یا کنسل کردن افراد، که باید افراد دیگری جایگزین بشوند نه اینکه جلو گیشه بلیط فروشی ازدحام باشد ، یا فردی که کنسل کرده پشیمان می شود و میاید، نباید بلیط مجدد برایش صادر شود حتی اگر مقام عالیرتبه شهر باشد . در نهایت هم مسئولین میدانند چگونه تقصیر از دوش خود بردارند و هم مردم به این امورات عادت کرده اند و در نهایت میپذیرند

    (1)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: