تاریخ ارسال : ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۲۹ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
مشاور فرهنگی شهردار کاشان: به‌زودی اتفاقات بزرگ و خوشايندي در کاشان روي خواهد داد

در اولین دیدار عمومی شهردار کاشان با هنرمندان چه گذشت

کاشان‌نیوز: در دیدار روز پنجشنبه هنرمندان کاشان با شهردار دغدغه‌های اهل فرهنگ با شهردار و مشاور فرهنگی شهرداری کاشان در میان نهاده شد و طرفین به طرح مشکلات و مسائل جاری این حوزه پرداختند.


سعید ابریشمی راد با بیان اینکه مجموعه‌ای از این تعاریف در سبک زندگی و جهان‌بینی انسان مشخص می‌شود، تصریح کرد: اگر جامعه بخواهد متعالی شود باید به تاریخ و فرهنگ گذشته خود مراجعه کند بنابراین فرهنگ بار معنایی سنگینی دارد و افرادی که دم از فرهنگ می‌زنند به سطحی‌ترین لایه فرهنگ که همانا نماد است، توجه می‌کنند.

مشاور فرهنگی شهردار کاشان: به‌زودی اتفاقات بزرگ و خوشایندی در کاشان روی خواهد داد

شهردار کاشان ادامه داد: هنر زبان بیان احساس است و ابزار مؤثری در انتقال فرهنگ محسوب می‌شود و رسالت بزرگی در جامعه بر عهده دارد.
ابریشمی راد با اشاره به‌سرعت‌بالای تغییرات تکنولوژی در سبک زندگی خاطرنشان کرد: سرعت‌بالای تغییرات تکنولوژی آسیب‌های فرهنگی را به دنبال دارد و برای همین امر است که شاهد گسست فرهنگی، پس‌افتادگی فرهنگی هستیم.
وی گفت: جاهایی که نمادهای فرهنگی سریع‌تر از ارزش‌های فرهنگی در اختیار جامعه قرارگرفته است استفاده خوبی از مصادیق تکنولوژی نشده است و برای همین است یکی از ارزش‌ها تعریف و دیگری آن را نقد می‌کند و این امر به دیدگاه اشخاص برمی‌گردد.

مثبت اندیشی و توسعه ارتقای مشارکت اجتماعی راه درمان آسیب‌های فرهنگی است.
شهردار کاشان با توجه به تئوری‌ها و نظریه‌های علمای جامعه‌شناسی تأکید کرد: مثبت اندیشی و توسعه ارتقای مشارکت اجتماعی راه درمان آسیب‌های فرهنگی است.
ابریشمی راد بابیان اینکه احساس مقوله مثبت اندیشی در جامعه خدشه‌دار شده است، تصریح کرد: ذهن بیشتر افراد جامعه خسته و ناامید شده و حتی این احساس را در شما هنرمندان نیز شاهد هستیم که خیلی خطرناک است و من از شما به‌عنوان پیش‌قراولان فرهنگی درخواست دارم مثبت اندیشی را در دستور کار خود قرار دهید.

ما از شهردار هیچ تقاضایی نداریم فقط کاری به کار ما نداشته باشید

وی ادامه داد: هنر زبان بیان احساس و عشق مظهر تعالی بشراست بنابراین باید از ابزار انتقال فرهنگ درست استفاده شود و جامعه هنری مثبت اندیش باشد در غیر این صورت در کار خود موفق نخواهد بود.

شهردار کاشان خواستار توسعه مشارکت اجتماعی در جامعه شد و بیان کرد: با مشارکت و همکاری می‌توان گسست و پس‌افتادگی را ترمیم کرد.
ابریشمی راد با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ نیازمند ارائه برنامه توسط کارشناسان فرهنگی است، خاطرنشان کرد: برای آسیب‌های فرهنگی و توسعه مشارکت اجتماعی در دوره مدیریت جدید برنامه‌های متنوعی داریم و انتخاب مشاور فرهنگی نیز در همین راستا صورت گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه در هر دوره مدیریت شهری فعالیت‌های عمرانی کم‌وبیش انجام می‌شود، اظهار کرد: مهم این است فعالیت‌های عمرانی با چه نگرش و جهان‌بینی انجام می‌شود و ضروری است مثبت اندیشی و توسعه مشارکت اجتماعی را در بدنه خودمان جاری و ساری کنیم.
شهردار کاشان تصریح کرد: در دوره مدیریت نوین شهری همه فعالیت‌های شهرداری رویکرد اجتماعی خواهد داشت و مهم این است مردم چه انتظاری از شهرداری دارند و در غیر این صورت کارهای ما فاقد ارزش خواهد بود.

ابریشمی راد افزود: حرکتی شروع‌ شده و باید به ثمر و نتیجه برسد و مردم به عینیت این حرکت را درک کنند، ممکن است کارهای زیرساختی زمان‌بر باشد و حدود یک تا یک سال و نیم آینده نتیجه آن را ببینیم ولی نمود آن در شهر ملموس خواهد بود.

وی از هنرمندان به‌عنوان ابزار انتقال رویکرد مثبت اندیشی یادکرد و ادامه داد: از اصحاب رسانه می‌خواهم متن‌های ناامید کننده ننویسند، با خط خوش جملات ناامیدکننده ننویسند و هیچ فیلم‌سازی از مشکلاتی که خاطر مردم را آزرده می‌کند، فیلم نسازد، جامعه در لب پرتگاه قرار دارد و اگر به آن توجه نکنیم با آسیب‌های جدی مواجه خواهیم بود.

شهردار کاشان: از اصحاب رسانه می‌خواهم متن‌های ناامید کنند ننویسند، با خط خوش جملات ناامیدکننده ننویسند

شهردار کاشان از هنرمندان خواست در توسعه و ارتقای مشارکت اجتماعی شهرداری را یاری کنند و این مهم با اعتماد و صداقت متقابل حاصل می‌شود.
هنرمندان به توجه نیاز دارند نه حمایت

ابریشمی راد گفت: هنرمندان به توجه نیاز دارند نه حمایت، هیچ‌گاه از حکومت و یا نظام انتظار حمایت نداشته باشید چون از رسالت اصلی خودتان که هنر است دور می‌مانید از نظام فقط توجه بخواهید تا در کارهایتان موفق باشید، زمینه بروز استعدادها باید فراهم شود وگرنه حمایت یک معادله و معامله دوسویه است و هنر عاید نمی‌شود.

به گفته وی افراد زیادی هستند که اثر می‌آفرینند ولی الزاماً هنرمند نیستند و اثر تحت شرایط به هنر تبدیل می‌شود و وظیفه مدیران شهری آماده‌سازی بستر و پرورش هنر است که این امر در دوره مدیریت نوین شهری بر عهده مشاور فرهنگی نهاده شده است.

شهردار کاشان تأکید کرد: زمینه در این دوره فراهم است و فقط حضور شما را می‌طلبد که به میدان بیایید برای هیچ هنرمندی در هیچ عرصه‌ای از تاریخ فرش قرمز پهن نشده است بنابراین لازم است به میدان آیید وقتی شما میدان را خالی می‌کنید مسلماً خلأ شما را افراد دیگری پر خواهند کرد شهرداری حمایت از هنرمندان را وظیفه خود می‌داند ولی لازم است هنرمندان نیز ارتباط بیشتری با شهرداری داشته باشند و در ارتقای فرهنگ شهروندی تلاش بیشتری داشته و ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را با شهرداری در میان بگذارند.

رویدادهای بزرگ ملی و بین‌المللی در کاشان برگزار خواهد شد
مشاور شهردار کاشان نیز در این دیدار صمیمانه از رویدادهای مهم فرهنگی که تا پایان سال در کاشان اتفاق می‌افتد یادی کرد و افزود: برگزاری مسابقات باشگاه‌های کشتی به میزبانی کاشان، برگزاری جشنواره تئاتر مهر، جشنواره فیلم و عکس ازجمله برنامه‌های فرهنگی خواهد بود که تا پایان سال در کاشان روی خواهد داد.

سعید عطایی شاد بابیان اینکه در دوره مدیریت نوین شهری کاشان به شهر رویدادها تبدیل خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده هرساله حداقل ۱۰ رویداد بزرگ ملی و بین‌المللی در حوزه فرهنگ و ادب کاشان برگزار خواهد شد.

شهردار کاشان: افراد زیادی هستند که اثر می‌آفرینند ولی الزاماً هنرمند نیستند و اثر تحت شرایط به هنر تبدیل می‌شود

وی تأکید کرد: کاشان به‌عنوان شهری که تمدن دروازه جهان است باید برند ماندگار و جاویدان شود و این امر فقط با کمک هنرمندان این دیار میسر خواهد بود.
مشاور فرهنگی شهردار نوید برنامه‌های مشخص و مدونی را در حوزه مدیریت شهری داد و گفت: به‌زودی اتفاقات بزرگ و خوشایندی در کاشان روی خواهد داد.

در این جلسه بعض حاضران نیز دیدگاه‌های خود را مطرح کرده و مطالبی عنوان نمودند؛

محمد سرجه پیما مسئول انجمن سینمای جوان به توجه شهردار به مسائل زیر بنایی و زیرساخت‌ها اشاره‌کرده و گفت ما در کاشان متأسفانه سالن با استاندارد ملی و جهانی نداریم.

یوسف گلستانی هنرمند عرصه موسیقی با توجه به ظرفیت هنرمندان کاشان از امکان داشتن ارکستر سمفونیک نوید داد که نیاز به حمایت مسئولین است.

حمیدرضا صادق زاده مجسمه‌ساز: پیشنهاد کرد با توجه به حضور شهرداری به مسائل اجتماعی معاصر و کاشان هم که دارای سابقه تاریخی است می‌توانیم ما سمپوزیوم ملی و منطقه‌ای داشته باشیم و سردیس مفاخر نیاز به توجه بیشتری دارد و ضرورت دارد که تبادل فرهنگی و هنری با حضور هنرمندان شاخص کشوری و خارج از کشور داشته باشیم و وجود خانه‌های تاریخی بهترین فرصت برای اتفاق‌های خوب است و کاشان شهر سفال است و سفال را به‌عنوان محصول فرهنگی معرفی کنیم.

محمد یاری هنرمند عرصه صدا و دوبلور: ما از شهردار هیچ تقاضایی نداریم فقط کاری به کار ما نداشته باشید و بگذارید به هنر خود برسیم، ما خودرو شروع کردیم و اکنون همین‌جا هستیم و به هیچ جا وصل نیستیم و تقاضا داریم این ناپایداری جایگاه را سروسامان دهیم و با رفتن هر مسئولی کل قراردادها و برنامه‌ریزی‌ها از بین نرود.

مسعود صالح‌آبادی هنرمند عرصه موسیقی: ما کار نداریم که مسئول فرهنگی چپی هست یا راستی، برای ما کار مهم است که در این مورد مسئولین وظیفه‌دارند به هنرمندان توجه کنند ما تالار موسیقی نیاز داریم که بتوانیم در یک مکان درخورشان برنامه اجرا کنیم، سالن‌های اکنون ما جوابگوی هیچ هنری نیست.

زهرا رسول‌زاده مسئول انجمن بانوان، شاعر : ای‌کاش به بانوان هنرمند و فرهیخته بومی که حضورشان البته در این جلسه کم است توجه بیشتری صورت گیرد انتخاب جناب عطایی شاد انتخاب بسیار خوبی هست و ما خوشحالیم از این انتخاب و امیدواریم پشتوانه خوبی از ایشان داشته باشید و شهر افسرده زنان را تبدیل به شهر فعال زنان کنیم

جابرتواضعی، نویسنده: من به عملکردهای مدیریتی زیر بنایی هم نقد دارم که هرکدام دارند ساز خود را می‌زنند، کار زیر بنایی در حوزه مکتوب نیاز به شو ندارد و زمان‌بر است و ما گذشته خود را زود فراموش می‌کنیم و در حوزه تاریخ شفاهی ما نیاز داریم تا گذشته را بازاندیشی کنیم …ما مشکل مجوز نداریم ما مشکل نیرو یا همان آموزش داریم، همه ما خودآموخته هستیم و کسی به ما آموزش اصولی نداده، آموزش از عملکردهای زیر بنایی هست که باید جدی گرفته شود.

عباس حلواچی نشلجی، محقق: ما نیاز به یک تشکل و یک ثمن داریم، ما باید دارای نماینده باشیم، کاشان را به‌عنوان حوزه فرهنگی وسیع نگاه کنیم تا برسیم به کاشان بزرگ، درزمینهٔ مفاخر هیچ کاری نکردیم، ما نیاز داریم که همه در کنار هم باشیم و به هم کمک کنیم.

جابر ماجدی، گرافیست: هنر گرافیک بیشترین تأثیر را در آرامش و ناراحتی شهروندان دارند -عملکرد شهرداری در مقابل این هنر چه بوده و چه نقشی داشته؟ پیشنهاد می‌کنم ۸ اردیبهشت ۹۷ روز جهانی گرافیک با موضوع کاشان ۱۴۰۰ بچه‌های گرافیست را درگیر این موضوع کنیم و به‌صورت ملی برگزار کنیم و آثار گرافیکی در حوزه مطبوعات می‌تواند توجه بیشتری شود و نقش شهرداری بسیار مهم است اجازه دهید مردم با آثار هنرمندان آشنا شوند و ببینند.

استاد احمد خوش‌حساب، خوشنویس: ما باید یک نهضت فرهنگی ایجاد کنیم این جلسات اگر خروجی نداشته باشد هیچ فایده‌ای ندارد و باید بعدازاین همه‌سال و جلسات متعدد به یک راهکاری برسیم و متأسفانه ساختمان انجمن خوشنویسان در بدترین وضعیت و هیچ توجهی صورت نمی‌گیرد.

گفتنی است این جلسه با پیگیری حمیدرضا عطارزاده فیلم‌ساز کاشانی به نمایندگی از جمعی از هنرمندان برگزار شد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69239
مطالب مرتبط

  • شهروند آبان ۲۹, ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱ ق.ظ - پاسخ دادن

    سلام .از این گونه مسائل در همه برحه ها ودر مدیریت های مختلف زده شده .این گونه اجتماعات پو پولیستی به قول استاد خوش حساب اگر خروجی نداشته باشد که ندارد هیچ ارزشی ندارد.

    (0)(3)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: