تاریخ ارسال : ۰۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۰۲ ق.ظ ۶ نظر
Print Friendly

در ضرورت بازتعریف اصولگرایی

کاشان نیوز-صادق صدقگو: در سال ۱۳۷۷ اکثریت مجلس پنجم، در اختیار جریان سیاسی موسوم به راست یا محافظه‌کار بود. جریانی که اکنون به‌عنوان اصولگرا از آن یاد می‌شود. ازآنجاکه هیئت نظارت بر انتخابات شوراها منتخب نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی موحدی ساوجی نماینده اصولگرای تهران، رئیس هیئت مرکزی نظارت بود و در سوی دیگر نیز سید مصطفی تاج‌زاده معاون سیاسی وقت وزیر کشور رعایت مرّ قانون را رصد می‌کرد.
در آن مقطع، هیئت نظارت بر انتخابات اولین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کاشان هم در اختیار جریان راست یا اصولگرای کاشان بود.
در جریان بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای اولین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر کاشان در بهمن‌ماه سال ۱۳۷۷، یکی از افراد مؤثر و شاخص جریان چپ (اصلاح‌طلب کنونی) به دلیل عدم التزام عملی به اسلام رد صلاحیت شد.
پس از ابلاغ حکم، شخص رد صلاحیت شده به همراه یکی از دوستانش عازم منزل مرحوم حاج ابراهیم استحقاقی (رحمت اله علیه) رئیس وقت هیئت نظارت بر انتخابات شوراها در کاشان و از بزرگان متقی، متدین، امین و شریف جریان اصولگرا در کاشان می‌شود.
در میانه گفتگو با وی، شخص رد صلاحیت شده در دفاع از مسلمانی خود! مستنداتی ازجمله رسید پرداخت وجوهات شرعی اعم از خمس و سهمین به مراجع تقلید را ارائه می‌دهد. مرحوم استحقاقی از ناراحتی با دودستش بر سرخود می‌کوبد که من شمارا نمی‌شناختم و به اعتبار صحبت دوستان این‌گونه رأی صادر شد. او ضمن عذرخواهی از فرد موردنظر، طلب بخشش و استغفار می‌کند و بعد از پیگیری‌ها و تائید صلاحیت شخص موردنظر، به دلیل اینکه «دین به دنیا فروشی» را در چهارچوب اصولش نمی‌دانست، از ریاست و حتی عضویت در هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد!
فرد موردنظر هم پس از تائید صلاحیت و حضور در میدان رقابت، با رأی بالای مردم کاشان انتخاب شد و ۴ سال بر کرسی اولین دوره شورای اسلامی شهر تکیه زد.
مرحوم حاجی استحقاقی را از کودکی می‌شناختم. نه صرفاً به‌واسطه اینکه مدیر کاروان در سفر حج تمتع برخی اقوام و بستگانم بود که رفاقت صمیمی و دیرینه‌اش با پدربزرگ مرحومم، باعث شده بود که هرازگاهی ایشان را در مغازه پدربزرگ ببینم. هنوز فراموش نکرده‌ام که پدربزرگم در میان همه دوستانش، در سوگ درگذشت سه نفر از آنها همچون فراق برادری مثل ابر بهاری می‌گریست: مرحوم حاج حسین مقدم، مرحوم حاج احمد نامی و مرحوم حاج ابراهیم استحقاقی.
مرحوم حاجی استحقاقی از امنای شهر کاشان و معتمدین بازار، بنیان‌گذار امور خیریه و درعین‌حال از بزرگان جریان اصولگرای شهر کاشان بود.
تدیّن، تعبّد، تقوا، اخلاق‌مداری و صداقتش مثال‌زدنی بود. ازاین‌رو به معنای واقع کلمه به اصول اخلاقی، قانونی، شرعی و دینی پایبند بود و از این دریچه به عالم سیاست می‌نگریست. شخصیتی تکرار نشدنی که قطعاً امثال او را نه‌تنها در جریان اصولگرا که در سایر گرایش‌های سیاسی در شهر و حتی در کشور کم داریم.
به‌راستی جریان اصولگرا در شهر کاشان یا در سطح کلان کشور، چه تعداد ابراهیم استحقاقی دارد؟ یا اصلاً کسانی که در رأس این جریان سیاسی هستند، چقدر مشی سیاسی او را باور دارند؟ تا چه میزان به موضوعاتی به‌عنوان اصول پایبند هستند و از دریچه‌ی اخلاق، شرع و قانون به عالم سیاست می‌نگرند؟ اصلاً در تعریف اصولگرایی، قرار است این گرایش به‌سوی چه اصولی باشد و این اصول در کجا تعریف‌شده است؟!
آنچه مسلم است؛ طی چند سال اخیر و در غیاب و یا سکوت عقلای جریان اصولگرا، برون داد برخی رفتارها و شعارهای این طیف سیاسی، ره به ناکجاآباد برده است! از انواع تهمت‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها (که علی‌رغم اینکه موضوع جدیدی نیست ولی بعضاً در نوع خود بدیع و هنرمندانه است!) عبور کنیم، دستگیری مداحان شاخص اصولگرا و فعالین فضای مجازی این جریان به جرم ارتباطات نامشروع و منافی عفت عمومی و همچنین جاسوسی برای موساد و یا همدلی و هم‌زبانی سران این جریان با جناب تتلو! نشان می‌دهد اصولگرایان از ارزش‌هایی که سال‌هاست مدعی پیروی و حفاظت از آنها هستند، فرسنگ‌ها فاصله گرفته‌اند.
فاصله‌ای که نشان می‌دهد، اولویت در نگاه آنها نه‌تنها حفظ ارزش‌های اسلامی و اصول انقلابی نیست که صرفاً دستیابی به قدرت به هر قیمتی است.
قدرتی که در پرتو آن بتوان منتقدین و رقبا را بازور و فریب و دسیسه از صحنه سیاسی حذف و خواسته یا ناخواسته راه را برای رشد قارچ گونه کسانی همچون اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی (دو تن از یاران و مدیران تراز اول دولت احمدی‌نژاد) باز کرد که در سخنرانی‌هایشان بتوانند در مقام اپوزیسیون ظاهر شوند و به‌راحتی اصل نظام اسلامی را نشانه روند!
این پوست‌اندازی سیاسی، خطری است که اصولگرایان را تهدید می‌کند. خطری که گفتمان آنها را از سابقه روشن قبلی جدا و از اصول ارزشی و مفاهیم کلیدی تهی کرده و در میان‌مدت می‌تواند سرمایه‌های اصلی این جریان که بخشی از متدینین جامعه هستند را از ایشان دور کند.
لازم است بزرگان جریان اصولگرا، اندکی تأمل کنند و اصولگرایی را مجدداً تعریف و تفسیر کرده و حدومرزی برای آن تعیین کنند.
به فکر آبروی خود و حامیان ارزشی‌شان و همچنین آینده‌ی سیاسی این جریان باشند. حبیب‌الله عسگراولادی‌ها و ابراهیم استحقاقی‌ها جایشان را به چه کسانی داده‌اند؟! آیا منفعت‌طلبان بی‌تقوا، عناصر تازه‌بالغ شده سیاسی و لمپن‌های پرهیاهو که قرابتی با اصول انقلاب و ارزش‌های آن ندارند می‌توانند جایگزین مناسبی برای آنها باشند؟!

پی‌نوشت:
در آینده در خصوص لزوم بازتعریف اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی نیز خواهم نوشت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68237
مطالب مرتبط

 • ناشناس شهریور ۷, ۱۳۹۶ - ۸:۰۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  در اینجاس که احساس به نواصولگرائی بیشتر احساس میشه.جریانی که بتونه با اتکا به ارزش ها و آرمانهای انقلاب و با تکیه بر فکر،ایده،انرژی و اعتمادی که به جوانان انقلابی(و نه اصولگرائی!) میکنه بتونه در مسیری حرکت کنه که منفعت اون فقط برای مردم باشه نه یه عده ای خاص برای یک جریان،گروه و حزب خاص…خدا قوت به صادق عزیز بابت این یادداشت قابل تاملشون…

  (2)(0)
 • رابط شهریور ۷, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  الان پاتوق اصلی نشست های هر شب وصولگرایان، اُتاق کنار بقعه ملامحسن فیض کاشانی است.البته اینها گروه آقای ر…[حذف توسط مدیر سایت] در وصولگرایان هستند. افراد دیگر اصلاً ایشان را قبول ندارند چون ایشان را وصول گرا می دانند تا اصول گرا.
  آقای ر…[حذف توسط مدیر سایت]با عایدات ناشی از آن موقوفه جلسه فرهنگی با سخنرانان خاص خودشان می گیرند و از طرفی و هر شب ( حدود ۵ شب در هفته) با اشخاص خاص در آنجا رایزنی در مورد اُمور تصاحب سیاسی شهر می کند.اعضای تیم اصلی ایشان …[حذف توسط مدیر سایت] تمام ( غالب) زیارات را تصرف کرده اند

  (2)(0)
 • محسن دادوری شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۴:۵۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  غروب بنـرها !
  شبانه افرادی بنر های پوشالی در حمایت از محمد ناظم رضوی را پایین می آورند.
  شورا قاطعانه نشان داد فریب این بنر بازی ها و تهدید ها را نمی خورد.

  (2)(0)
 • عباسپور شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۴:۴۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  بنظر بنده آقایان مهدی و محمد ناظم رضوی نردبان ترقّی بعضی ها شده بودند.
  محمد رضوی باعث شدکه عده ایی در شهرداری به شغلی برسند و در آینده کارهای شهردار را در کارنامه خود ثبت کنند.
  و بنظرم مهدی ناظم رضوی باعث شده تا عده ایی در لیست انتخابات شورای شهر بواسطۀ او به شورا راه پیدا کنند. البته دکتر مفرح نیز فرد شریفی است و خودش دارای رأی مستقل است.

  (2)(0)
 • مرتضایی شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  نام اصولگرایی مقدس است. پس افرادی که در شورای آن قرار دارند باید به دور از هرگونه تهمت یا شائبه برای خود و وابستگانشان باشند. که در عمل چیزهایی که ما دیده ایم اینطور نبوده است

  (2)(0)
 • اصغر شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  من با چند نفر از این اعضای شورای اصولگرایان کاشان دوستم. من واقعاً نمی دانم بعضی ها چطور و با چه ملاکی به عضو این شورا در آمده اند.بو چه کسی و چه قانونی این ها را گذاشته است. بعضی ها را نمی خواهم اسم ببرم فقط فرصت طلب و ریاست طلب هستند ولی اطلاً بروز نمی دهند خصوصاً از نام بسیج . ولی دکتر ساداتی نژاد آدم خوبی است .

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: