تاریخ ارسال : ۰۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۳۵ ق.ظ ۶ نظر
Print Friendly
متضرر اصلی بازی‌های سیاسی شهروندان سفیدشهر هستند

در نصرآباد همه راه‌ها به دادسرا ختم می‌شود

کاشان نیوز-سعید غلامیان: برخلاف شهروندان گرانقدر سفیدشهر، «نصرآبادی‌ها» آن دسته از کسانی هستند که با یک زاویه دیدِ منفعت‌طلبانهِ غلطِ سیاسی، نتوانستند پس از تاسیس سفید شهر خود را از شیوه و سنت روستایی نصرآبادی بودن رها کنند. آن‌ها نپذیرفتند که نصرآباد روستایی بود که به سفیدشهر تبدیل شد.
«رفتار روستایی از نوع نخستین، ساده و درعین‌حال خشن است و همواره در رفتار و گفتار او نوعى خشونت و زورمندى احساس مى‌شود».(۱)

روستا سنن، آداب و هنجارهای خاص در قالب جامعه‌ای پیشامدرن دارد، همزیستی در آن مبتنی بر سازوکارهای متصلب سنتی حاکم است که در شهر آن سازوکارها به‌مقتضای تکثر اندیشه و فرهنگ و تضارب آرا و …به شکل همزیستی قانونمندانه حکومت می‌کند.

اوایل سال جاری آقای سید جواد ساداتی نژاد، وکیل مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس، علیه یک موکل خود شکایت کرد و حتی درحالی‌که بنده-بعنون وکیل- و موکل با درخواست هیئت‌منصفه از پیشنهاد توافق و مصالحه استقبال کردیم ایشان با وضع شرایطی خاص نپذیرفت.

اخیراً نیز به گزارش کانال دوستداران میراث سفیدشهر به نقل از شهرداری سفیدشهر اعلام شد که شهرداری سفیدشهر از دکتر حسین فرخ یار، محقق و استاد دانشگاه شکایت کرده است.
شورای شهر سفیدشهر نیز از این‌جانب، مدیرمسئول کاشان نیوز به جرم نشر اکاذیب شکایت کرده است.(۲)

متأسفانه توجهی نشده است که طرف آن‌ها یک شخص نیست بلکه یک رسانه است. رسانه تکلیف دارد اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی داشته باشد. که اگر نداشته باشد وجودش جز مجیزگویی و تملق ثمری نخواهد داشت!

قانون مطبوعات بسیار روشن و شفاف در خصوص برخورد با رسانه راهکاری قانونی و عملی ارائه کرده است، التزام به قانون یعنی رعایت اقتضائات جامعه امروزی است نه سخن گفتن از قانون و عمل کردن به شیوه‌ای خودبسنده.

در برخورد با رسانه راهکار نخستین شکایت و بگیر و ببند نیست، کاش می‌فهمیدند که حتی اگر شکایت‌شان منجر به مجازات بنده و دکتر فرخ یار و دیگران هم بشود حسن شهرتی برای شاکی به ارمغان نخواهد آورد. در مواجهه با رسانه باید با زبان رسانه سخن گفت، دهن رسانه را بستن و گل گرفتن به ضرب و زور و شکایت، نشان از عدم رشد فرهنگی و سیاسی دارد، این رفتار نشان می‌دهد که توانایی گفتگو ندارند، تعامل صحیح و ارتباطات امروزی را نمی‌فهمند، این رفتار غیر متمدنانه در تاریخ و حافظه شهر ثبت و ضبط می‌شود و در بزنگاه‌های اجتماعی مانند انتخابات خود را نشان می‌دهد!

ماده ۲۳ قانون مطبوعات اشعار می‌دارد؛ هرگاه در مطبوعات مطالبی مشتمل بر توهین یا افترا، یا خلاف واقع و یا انتقاد نسبت به شخص (‌اعم از حقیقی یا حقوقی) مشاهده شود،‌ ذینفع حق دارد پاسخ آن را ظرف یک ماه کتباً برای همان نشریه بفرستد و نشریه مزبور موظف است آن‌گونه توضیحات و پاسخ‌ها را در یکی از دو شماره‌ای که پس از وصول پاسخ منتشر می‌شود، درهمان صفحه و ستون و یا همان حروف که اصل مطلب منتشرشده است، مجانی به چاپ برساند،به‌شرط آنکه جواب از دو برابر اصل تجاوز نکند و متضمن توهین و افترا به کسی نباشد.

تبصره ۳ همین ماده‌قانونی تأکید می‌نماید؛ درصورتی‌که نشریه از درج پاسخ امتناع ورزد یا پاسخ را منتشر نسازد شاکی می‌تواند به دادستان عمومی شکایات کند و دادستان در صورت احراز صحت شکایت جهت نشر پاسخ به نشریه اخطار می‌کند… .

علمای حقوق اعتقاد دارند قانونگذار کار عبث نمیکند و لذا باید پرسید وضع این قاعده چه دلیلی داشته است؟ چرا قبل از رعایت این ماده و تبصره ابتدابه‌ساکن شکایت به دادسرا برده می‌شود؟ چرا مسئولین قضایی این ماده و تبصره آن را به شکات تفهیم نمی‌کنند؟

اگر خلاف‌واقع منتشرشده است راهکار آن مقابله‌به‌مثل است، باید مانند مردمانی مترقی و متمدن جوابیه‌ای متقن و مستند و مستحکم تهیه کنند و نشریه نیز ملزم به انتشار آن است و اگر خلاف‌واقعی نبوده باید اشکال کار را درجایی دیگر بررسی کنند!

شهروندان سفیدشهر هم نباید در برابر این موارد سکوت کنند، کسانی که به‌عنوان نماینده یک شهر این‌چنین اقدام می‌کنند در انظار و افکار عمومی مردم سفیدشهر را نیز به‌گونه‌ای دیگر تصویر می‌کنند، اینها از جیب و اعتبار شهروندان هزینه سیاسی‌کاری‌های بیهوده و بی‌ثمر می‌کنند!

ماه‌ها قبل فرماندار سابق کاشان در جمع اصحاب رسانه قول داد که کارگروهی تشکیل خواهد داد و علناً اعلام کرد اداراتی که از بودجه دولتی و عمومی ارتزاق می‌کنند اجازه شکایت از اصحاب رسانه را قبل از اقدامات قانونی نخواهند داشت، این‌ اقدامی نیک در کاشان است که به نام دکتر حمیدرضا مومنیان ثبت‌شده است، روشی که فرماندار زنجان نیز اعمال کرده است.

درست است که فرماندار تغییر کرده است اما شهروندان در این‌گونه موارد شخص برایشان مطرح نیست شخصیت مهم است، شخصیتی که بر فرمانداری یک شهرستان تکیه زده است حرفش از ناحیه شخص حقوقی شنوده می‌شود و عدم اجرای آن عدم اعتماد به دیگر سخنانی است که از آن ناحیه شنیده می‌شود و شنیده خواهد شد!.

از فرمانداران کاشان و آران و بیدگل تقاضا دارم در این خصوص اقدام کنند، خوشبختانه فرماندار فعلی کاشان در اولین اظهارنظرهایش از رسانه بسیار روشن و صریح دفاع کرده است. امید که این سخنان مرجعی عملی نیز بیابد.

از طرفی نیز توقع می‌رود دستگاه قضایی برای اجرای اصل برابری شهروندان در برابر قانون، نقض آشکار ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری(۳) در خصوص انتشار هویت متهم پرونده شکایت شهرداری را پیگیری نماید. ضمناً به نظر میرسد ارشاد شکات به رعایت ماده ۲۳ قانون مطبوعات قبل از مراجعه به دادستان و اقامه دعوی نیز ازجمله وظایفی است که علاوه بر مقامات قضایی نهاده شده.

——————————————————————————————————
۱- آریانپور، امیرحسین. ابن‌خلدون پیشاهنگ جامعه‌شناسى. سال ۱۳۵۷، صفحهٔ ۴۰.

۲- قرار موقوفی تعقیب اینجانب (سعید غلامیان) از دادسرای آران و بیدگل در خصوص این اتهام ۲۹ مهر ماه صادر شد.

۳- ماده ۹۶ آیین دادرسی کیفری: انتشار تصویر و سایر مشخصات مربوط به هویت متهم در کلیه مراحل تحقیقات مقدماتی توسط رسانه‌ها و مراجع انتظامی و قضائی ممنوع است.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72424
مطالب مرتبط

 • کویر آذر ۱۳, ۱۳۹۷ - ۹:۴۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  شکایت کردن از رسانه نشانه ضعف است.

  (0)(0)
 • زین العابدین قربانی آبان ۱۹, ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  عبارت درنصرآبادراههابه دادسراختم می شودکاملا صحیح وبه جامی باشد نمونه :
  شورای سفیدشهربارهابه بهانه های مختلف اقدام به تصرف اراضی مزرعه امام خمینی محمدآبادمرکزی نموده اندبه یک مورد آن اشاره می شود:
  شورای مذکوربیش پنج هزار مترمربع ازاراضی کشاورزی که مرتب کشت می شودبه یکی ازنهادها واگذارمی نمایندکه مورداعتراض مالکین ومنجربه شکایت به دادسرامی گردددراین میان یکی ازاعضای حاضر درجلسه ای که درشهرداری تشکیل ومنجربه بحث می گردد طی شکایتی نماینده مالکین رامتهم به اهانت وتوهین به خودمی کندوباشهات افرادحامی متشاکی دردادگاه ، متهم محکوم به شلاق می شود

  (0)(2)
 • ناشناس آبان ۱۴, ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام پرفسور غلامیان خودت که از پشت کوه قاف امده ای شما که خودتان دهات برزک امده ای واینقدر به روستاییان ومردم سفید شهر اهانت می کنی روستای شمارا باید به جزیره های قناری ملحق کنیم این جمله مصداق رفتار روستایی از نوع نخستین، ساده و درعین‌حال خشن است و همواره در رفتار و گفتار او نوعى خشونت و زورمندى احساس مى‌شود».(۱)این احساس در برزکی بودن شما بیشتر احساس می شود خداوند به بیشعورانی که اهانت می کنند امثال شما انشا الله عقل صحیح عنایت بکندلازم به ذکر است شما در یک سال واحد با شهر سفیدشهر تبدیل به شهر شده اید

  (2)(0)
 • ناشناس آبان ۱۳, ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  واقعا شعور سیاسی کاشان نیوز به خاطر نشر اکاذیب کم است شاید علت تاریخی داشته باشد زیرا بعضی از یهودیانی باشند که بعدا اسلام اورده اند ودوست دارند املاک سفیدشهر وحتی اگر رو داشته باشند خود سفیدشهر را به یغما ببرنند زمینهای و اراضی که خود وزارت کشور و دفتر ریاست جمهوری در دو دوره ریاست جمهوری کشور عزیزمان حتی مزارع ان را نام برده اند الان …..تصمیمم به گرفتن اراضی سفیدشهر گرفته اند ودر نشریه صهیونیستی خود به مردم عزیز سفیدشهر اهانت می زنند من به عنوان شهروند عرض می دارم صهیونیسم وافکار صهیونیسم اسرائیلی کاشان نیوز شما از یهود هم پست تر هستید زیرا اعتقاد اگر می داشتید حق مردم سفیدشهر را به عنوان حق دفاع می کردید نه به عنوان اکاذیب واهانت به مردم عزیز سفیدشهر مطالبی کذب بنویسید من اگر به جای مسئولین بودم شکایت می کردم که از کار مطبوعاتی تا ابد بیرون بروی تا اکاذیب خورد جامعه ندهی و فکر صهیونیستی خود را به گور ببری وسلام

  (3)(1)
 • سعید غلامیان آبان ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  سعید غلامیان واقعا شعور سیاسی شما کم است وبه خاطر اینکه کارهای خوشنت طلب صهیونیستی خود را رها کنید دست به چنین مطالبی زده ای می دانم کجایت می سوزد انشا الله جهنم بسوزد که جایگاه ابدیت به خاطر اتهامات و تهمت های که به مردم زده بسوزد و انشا الله به خاطر نشر اکاذیب در دو دنیا خوا بشوی ای صهیونیستی امریکای( سعید غلامیان )

  (7)(1)
 • سعید غلامیان آبان ۶, ۱۳۹۷ - ۲:۱۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  اقای سعید غلامیان کمی شعور داشته باش هر چند که بویی از ان نبرده ای و به مردم یه شهر یا به زعم تو روستا توهین نکن درست است که داری با دار و دسته ات برای انتخابات برنامه ریزی می کنی ایا درست است که ما به خاطر فرد بی شخصیتی مثل تو به همه مردم برزک توهین کنیم؟

  (8)(2)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: