تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۳۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

در کاشان دو فقره «ایستگاه» پژوهشی-تحقیقاتی گم‌شده است

کاشان نیوز: با انتشار خبری مبنی بر «شهرداری کاشان اصرار دارد باغ گیاه‌شناسی موازی تأسیس کند» یادداشت‌گونه‌ای به کاشان نیوز ارسال گردیده است که به دلیل درخواست نویسنده از درج نام ایشان خودداری می‌گردد، نظر شما را به عین مطلب ارسالی جلب مینماییم.

سردبیر محترم سایت خبری کاشان نیوز*
سلام‌علیکم
ازآنجاکه دو خبر تحلیلی-انتقادی از شروع بکار «باغ بوتانیک شهرداری کاشان» از طرف آن سایت خبری منتشر شد و به تجزیه‌وتحلیل راه‌اندازی یک باغ گیاه‌شناسی جدید در شهر کاشان توسط شهرداری پرداختید، نشان از دقت نظر حضرت‌عالی است بر رخداد اخبار و اتفاقاتی که در کاشان رخ می‌دهد، ازآنجاکه اتفاقی غیرقابل‌باور در سکوت خبری رسانه‌ای در چندین ماهه گذشته رخ‌داده است لازم است آن سردبیر محترم به نحو مقتضی اقدام نماید. باشد که خداوند خیر دنیا و آخرت عطا فرمایند.
تا آنجا که این‌جانب اطلاع دارد جنابعالی دانش‌آموخته رشته حقوق هستید و قطعاً اشراف به بار حقوقی اتفاقاتی که در ادامه اشاره می‌کنم، دارید!
۱- آیا جنابعالی اشراف دارید، ایستگاهی تحقیقاتی – پژوهشی تحت عنوان «ایستگاه تحقیقات مناطق خشک بیابانی» در شهرستان کاشان با وظیفه سازمانی مطالعات بخش کشاورزی و منابع طبیعی در حال فعالیت بوده است، این مرکز تحقیقاتی با ردیف اعتبارات دولتی از مجموعه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در محل باغ گیاه‌شناسی فعلی واقع در میدان بسیج موجودیت خارجی داشته که الآن هیچ اخباری از انجام فعالیت‌ها و عملکرد تحقیقاتی- پژوهشی آن وجود ندارد؟ و یا بهتر است بگویم از سال ۹۶ فعالیتی از آن گزارش نشده است؟
۲- چگونه است که در سکوت کامل، بدون هیچ‌گونه واکنشی توسط مراجع بازرسی و امنیتی و حراستی شهرستان ماهیت یک مجموعه دولتی به طرفه‌العینی به‌قول‌معروف «آب می‌شود و از صحنه ادارات شهرستان حذف می‌شود» و تنها یک تابلوی نسبتاً قدیمی فلزی از آن باقی می‌ماند؟
۳- چگونه می‌شود که بعد از حذف یک ایستگاه تحقیقاتی با تمام نیازهای مطالعاتی روزافزونش در مباحث خشک‌سالی، سیل و فرونشست زمین در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، بیک باره تمامی نیروهای کارشناس ارشد و دکتری خود را از دست می‌دهد و دیگر موجودیتی در خارج از خود نشان نمی‌دهد؟
۴-چگونه می‌شود که پس‌ازآن مرکز تحقیقات استانی رغبتی به «راه‌اندازی ایستگاه» دومی تحت عنوان «ایستگاه آبخوان کاشان» علیرغم تخصیص اعتبارات قابل‌توجه و تکمیل و تجهیز آن در سال‌های گذشته، ندارد، نه این‌که تجربه خوبی از مالکیت ایستگاه قبلی خود که در مابین ایستگاه‌های استانی سرآمدترین و مهم‌ترین ایستگاه بوده است را ندارد؟ و هیچ‌گاه تمایلی به تکمیل ایستگاه دوم پیدا نمی‌کند؟
۵-باوجود «دانشکده‌های منابع طبیعی دانشگاه کاشان» و «دانشکده پردیس جهاد کشاورزی»، این دو ایستگاه چگونه ضمن برآورد نیازهای تحقیقاتی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و آب و سیل شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، می‌توانست محلی برای جذب و اشتغال ده‌ها دانشجوی مقاطع ارشد و دکتری باشد، مأمن و پناهگاهی برای جذب نخبگان کاشانی و شهرهای هم‌جوار، جهت کاهش مخاطرات سیل و بحران‌های طبیعی؟!
۶- آقای سردبیر، من می‌پذیرم که مجموعه «کاشان نیوز»، دغدغه جلوگیری از هدر رفتن هزینه‌ها ضمن جلوگیری از بریزوبپاش‌های بی‌مورد را دارد، آن‌هم از محل اعتبارات شهری و این امری است خداپسندانه.
اما چگونه یک ایستگاه تحقیقاتی شهرستان را تعطیل کرده‌اند و مسبب عدم راه‌اندازی یک ایستگاه تحقیقاتی دیگر شده‌اند؟ آیا این موضوع کم از موضوع مورد پیگیری آن رسانه که همان حفظ سرمایه‌های مردمان کاشان است را دارد؟ آیا حفظ سرمایه و نخبه‌های دانشگاهی و جذب در مراکز تحقیقاتی نمی‌تواند باقیات و صالحاتی برای آن نشریه وزین باشد؟

آیا حرکت این ایستگاه در راستای توسعه پایدار شهری ست که مهم‌ترین تهدیداتش بر اساس مطالب منتشره در سایت کاشان نیوز بالای ۸۵ درصد مخاطرات سیل است؟

۷-آیا به نظر شما اگر این ایستگاه‌های تحقیقاتی و پژوهشی، پویا و در حال فعالیت‌ می‌بود، نمی‌توانستیم صدمات و اتفاقات سیل بهار سال ۹۷ را کاهش دهیم؟ چند منزل تخریب شد و در آینده شاهد تخریب چند منزل و لطماتی به تأسیسات و زیرساخت‌های شهری باشیم تا نیاز به مراکز تحقیقاتی – پژوهشی شهر نیازسنجی شود؟
آقای سردبیر محترم، می‌شود از زاویه دیگر نیز نگاه کرد، لطفاً از مراجع مدیریتی، بازرسی و نظارتی جویا شوید که چگونه چشمانشان را به بسته شدن یک مرکز تحقیقاتی – پژوهشی با ردیف اعتباری دولتی با دو دهه فعالیت تحقیقاتی و اجرایی بسته‌اند؟!
مگر می‌شود یک مرکز تحقیقاتی – پژوهشی دولتی را در سکوت مطلق تعطیل کرد؟
اگر این سؤال را از من بپرسید می‌گویم: از قرار معلوم شده، این اتفاق نادر در شهر من و شما اتفاق افتاده!
به‌راستی چرا و چگونه؟
یک بار دیگر به مطالب منتشره در کاشان نیوز استشهاد می‌کنم، زمانی که ریاست محترم فعلی اداره منابع طبیعی کاشان جانشین رئیس غیربومی قبلی شد در کاشان نیوز به عدم تدوین برنامه و استراتژی در این اداره اشاره شد، نوشته فوق دلیلی بر تایید مطالب آن خبر است.
امید که در دوره فعلی عملکردی بهتر از دوره قبل شاهد باشیم.

—————–

*توضیح تحریریه: نویسنده به دلیل عدم اطلاع دقیق سردبیر کاشان نیوز را دانش آموخته حقوق دانسته است، تحریریه کاشان نیوز به دلیل رعایت امانت‌داری از تغییر این نوشته خودداری نموده است اما لازم به توضیح است که مدیر مسئول کاشان نیوز دانش آموخته حقوق است و سردبیر سایت، سرکار خانم حاجی زاده دانش آموخته ایرانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72696
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: