تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۷:۱۸ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

دستان بینایی که هنر می‌آفرینند

کاشان نیوز-حوریه شیواپور: باورش کمی سخت است، اما واقعیت دارد؛ نقش‌های برجسته روی سفال، که سرشار از زیبایی و حس و شکوه است را دستان بینای روشندلان خلق کرده‌است.

برگ‌های برجسته، گل‌های رُز، نقش‌ها و رنگ‌ها، همه روایت‌گر عظمت توان و استعدادی است که خداوند در وجود نابینایان قرار داده و این روزها، هنرمندان زنجانی، پلی شده‌اند برای به فعل درآوردن این استعداد در وجود نابینایان و کم‌بینایان کاشانی.

این روزها، جامعه نابینایان و کم‌بینایان کاشان با همکاری شرکت تعاونی دستان بینای روشندلان زنجان، اقدام به برگزاری نمایشگاه هنری همراه کارگاه آموزشی کتیبه‌های سفالی نقش برجسته کرده که بسیار مورد توجّه هنرمندان و هنردوستان قرار گرفته است.

آموزش هنر کتیبه‌سازی برای روشندلان فعالیتی ابتکاری است که از سال ۸۷ توسط خانواده هنرمند «میرلو» در زنجان آغاز شده است.

بسیاری از روشندلان مشتاقند برای تأمین معاش خانواده به کاری مشغول شوند و این یکی از فرصت‌های شغلی مناسب نابینایان است تا نه تنها گوشه‌نشینی را کنار بگذارند بلکه از توانایی خود نیز در تأمین هزینه زندگی استفاده کنند.

زینب میرلو، استاد این گروه، در این‌باره می‌گوید: استفاده از حس لامسه در روزهای اول برای هنرجویان سخت بود اما رفته رفته توانستند با توجه به این حس همه چیز را فرا بگیرند.

میرلو در مورد کار هنرمندان توضیح می‌دهد: ساخت سفال‌های نقش برجسته دست‌ساز در طرح‌های سه‌بعدی نمای داخلی و خارجی ساختمان و ‌طراحی نقشه‌های فاز یک و دو معماری از فعالیت‌های اصلی گروه است و آثاری که هنرجویان نابینا در این کارگاه آماده می‌کنند در ساختمان‌های عمومی، فضاهای شهری، فرهنگی و مذهبی، لابی ساختمان‌های تجاری و مسکونی، استخر، شومینه، سردر و … قابل استفاده است.

وی ادامه می‌دهد: تنها چیزی که مرا ناراحت می‌کند افکار غلط کسانی است که می‌پرسند مگر نابینایان هم می‌توانند چنین کارهایی انجام دهند؟ این دست سؤالات مرا خیلی ناراحت می‌کند، اما تلاش‌های مستمر بچه‌ها در این‌گونه کارگاه‌ها آرامش درونی مرا فراهم کرده و ایمان دارم، هنر دست آنها معجزه می‌کند.

شامگاه سه شنبه ۲۱ آذر، افتتاحیه این نمایشگاه، با حضور فرماندار محترم، ریاست محترم اداره میراث فرهنگی، ریاست سازمان فنی و حرفه‌ای، معاونت محترم توانبخشی سازمان بهزیستی کاشان و جمعی از هنرمندان و اساتید دانشگاه‌ها و همدلان عزیز جامعه نابینایان برگزار شد.

از همه عزیزان همدل و هنردوست کاشان دعوت می‌کنیم تا برای لحظاتی چشمان‌شان را میهمان دستان بینای این عزیزان کرده و از این نمایشگاه دیدن کنند. حضور شما باعث تشویق و دلگرمی عزیزان نابینا برای آغاز کارآفرینی در این عرصه خواهد بود.

این نمایشگاه از تاریخ سه شنبه ۲۱ آذر تا جمعه ۲۴ آذرماه، ساعت ۹ صبح تا ۸ عصر در خانه تاریخی زنده‌یاد حاج علی محمد اصفهانیان واقع در خیابان درب اصفهان، کوی دومسجدان آماده بازدید عموم است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69705
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: