تاریخ ارسال : ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۵۰ ق.ظ ۳ نظر
Print Friendly
چرا کاشان به کارت شهروندی نیاز دارد

دسترسی غیرممکن به مدیران شهرداری و گفتگویی که انجام نشد

کاشان نیوز- فهیمه استادیان: مدت زیادی نیست که هنگام سوار شدن در تاکسی‌های شهرمان دستگاه‌هایی را می‌بینیم که گفته می‌شود مربوط به پرداخت کرایهٔ تاکسی با کارتی موسوم به (کاشان کارت) است. برخی همشهریان مخصوصاً افرادی که از اتوبوس هم استفاده می‌کنند، این کارت را تهیه کرده‌اند و مابقی هنوز استفاده از این کارت را موجه نمی‌دانند.

وقتی از شهروندان علت را جویا شدیم؛ بیشترین دلیل عدم استفاده از کاشان کارت، بالا‌تر بودن نرخ کرایه نسبت به پرداخت نقد بیان می‌شود و تعدادی هم عدم امنیت کاشان کارت که بدون نام است را عنوان می کنند، زیرا این کارتها هیچ گونه رمز یا کد امنیتی ندارند، البته موضوع امنیت کاشان کارت برای استفاده کنندگان آن هم مهم است و می‌گویند: کارتمان را با مبالغ بالا شارژ نمی‌کنیم، اگر گم شود یا بسوزد چه کسی پول ما را پس می‌دهد؟ موقع شارژ حتی یک فیش هم نمی‌دهند!

رانندگان از اینکه مشکل موجودی پول خردشان حل شده راضی هستند؛ اما در مقابل از اینکه مبالغ پرداختی بعد از ساعاتی معین به حسابشان واریز می‌شود و دسترسی آنی به درآمدشان ندارند و از مشکلاتی که برای دستگاه‌ها به وجود می‌آید گله مندند.

راننده‌ای می‌گوید: از صبح تا الآن که ساعت یک است سه نفر بیشتر کارت نکشیده‌اند که دو نفرشان مجبور شدند پول بدهند چون کارتشان کار نکرد! مشکل گمانم از کارت‌ها باشد! راننده‌ای دیگر می‌گوید: در این ترافیک باید با مسافر هم سرو کله بزنیم و توضیح دهیم که ۲۶ تومن اضافه شده به کرایه، در جیب ما نمی‌رود! از طرفی تعدادی از رانندگان که دستگاه را نصب کرده‌اند به صورت خود جوش از مسافرانی که کارت ندارند نیز‌‌ همان مبلغ کرایه با کارت را دریافت می‌کنند و چون مبلغ ۴۲۶ تومان است و کسی ۲۶ تومان پول خرد ندارد بعضاً ۵۰ یا ۱۰۰تومان اضافه‌تر دریافت می‌کنند که باعث مشاجره راننده و مسافر می‌شود.

حذف پول نقد در سیستم حمل و نقل عمومی به خودی خود ایدهٔ کارآمدی است و مزایای زیادی هم دارد. اما اینکه از چه سیستمی استفاده شود از یک سو و اینکه چگونه برای استفاده از این سیستم زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری و مهم‌تر از آن، زیر ساخت‌های فرهنگی آماده شود از سوی دیگر اهمیت دارد.

به عنوان نمونه در تهران، پرداخت کرایهٔ تاکسی به صورت آنلاین با کارت شتابی و آفلاین با کارت مترو و اتوبوس و همچنین با اپلیکیشن‌های تلفن همراه قابل پرداخت است که نیازی به اضافه شدن کارت هم نیست و مبلغ کرایه هم کمتر است.

حال سؤالی که مطرح است این است که چگونه به این نتیجه رسیده‌اند که کاشان، کارت شهروندی نیاز دارد؟

این کارت شهروندی قرار است چه خدماتی ارائه دهد که مردم، مجاب به استفاده از آن شوند؟

در وب سایت شهرداری کاشان دربخش معرفی کاشان کارت، تعریفی از کارت شهروندی ارائه شده که بخش‌هایی از آن نیاز به نظر تخصصی دارد؛ مثلاً اینکه قید شده نیاز به ارائه رمز کارت، اتصال به شبکه آنلاین و سرعت عمل پایین منجر به کاهش کارایی کارت‌های شتابی بانک در این حوزه از پرداخت می‌گردد و برای حل این مشکل راهکار جامع پرداخت خرد در قالب کارت شهروندی خصوصا در حوزه خدمات شهری ارائه شده است یا اینکه امنیت پرداخت پول پایین‌تر از کارت شهروندی است.

آنچه واضح است به دلیل سرعت بخشیدن به عملیات پرداخت، رمز ورودی از این کارت‌ها حذف می‌شود که در مقابل امنیت آن را کاهش می‌دهد.

همچنین در بخش دیگری عنوان شده است:

کارت‌های شهروندی به دو دسته با نام و بی‌نام تقسیم می‌گردد:

کارت‌های بی‌نام شبیه بلیط کارت بوده و مخصوص میهمانان، مسافران و توریست های  شهرستان می‌باشد. کارت‌های با نام مختص شهروندان بوده و قابلیت تبدیل به عابربانک و کارت شتابی را دارد و از مزایای آن می‌توان به عضویت در شبکه تخفیفات فروشگاهی و کارت هویت شهری و… اشاره نمود.

و این در حالی ست که کارت‌های فعلی بدون نام هستند که در دسته بندی ذکر شده در دسته کارت‌های شهروندان قرار نمی‌گیرند.

به دنبال پاسخ سؤالات و اینکه حداقل اگر خدمتی ارائه شده آن را به درستی به شهروندان معرفی کنیم؛ با سازمان تاکسیرانی کاشان تماس گرفتیم و با مسئول دفتر مدیرعامل و روابط عمومی صحبت کردیم. تنها پاسخی که دریافت کردیم این بود که کاشان کارت، خدمات زیادی دارد و مردم می‌توانند از فروشگاه‌ها با این کارت خرید کنند که باز این سؤال پیش آمد که طی این مدت میانگین خرید از فروشگاه‌ها با کاشان کارت چقدر بوده است؟ چه مزیتی برای مصرف کننده وجود دارد که به جای استفاده از کارت بانکی از کاشان کارت استفاده کند؟ چه تعداد فروشگاه تحت پوشش کاشان کارت هستند و در کدام محدودهٔ شهر واقع شده‌اند؟

روابط عمومی تاکسی رانی می‌گوید سؤالات شما مربوط به مسئول این پروژه در شهرداری است. با مسئول مربوطه تماس می‌گیریم. می‌گوید کاشان نیست و می‌توانیم دو روز بعد برای مصاحبه برویم. مورخ ۱۷ بهمن تماس مجدد گرفته و برای ۱۸ بهمن ساعت ۱۲: ۳۰ تا ۱۳ وقت مصاحبه تنظیم می شود.

صبح روز ۱۸ بهمن تقریباً دو ساعت مانده به زمان مصاحبه از سوی مدیر پروژه کاشان کارت تماس گرفته شد و گفته شد که باید قبل از مصاحبه با مسئول روابط عمومی شهرداری هماهنگ شود. بعد از تلاش نیم ساعته برای تماس با روابط عمومی و مطرح کردن موضوع مصاحبه، ایشان گفتند اجازه دهید تا ده دقیقه دیگر به شما اطلاع داده خواهد شد.

ده دقیقه بعد فرد دیگری که خود را معاون روابط عمومی معرفی کرد تماس گرفت و گفت مسئول روابط عمومی گفته‌اند با توجه به اینکه آقای شهردار هنوز نشست خبری با خبرنگاران نداشته‌اند و بعد از ۲۲بهمن این نشست برگزار خواهد شد، مصاحبه امروز فعلاً کنسل است و  بعد از نشست خبری، مجوز مصاحبه با مدیران و معاونین صادر خواهد شد.

اگر چه دلیل بیان شده برای لغو مصاحبه خیلی منطقی نیست اما باز این سؤال مطرح می‌شود که آیا مسئول پروژه کاشان کارت،  زمان تعیین وقت مصاحبه از این روند مطلع نبودند؟! و اینکه اگر موردی حیاتی جهت مصاحبه و پاسخگویی مدیران یا معاونین شهرداری وجود داشته باشد آیا باز هم باید تا برگزاری نشست خبری شهردار صبر کنند؟!

و این سؤالات هم به سؤالات بدون جوابمان اضافه شد…

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69957
مطالب مرتبط

 • ناشناس بهمن ۲۵, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  روال مصاحبه و پرسش از مدیران در ارگان های دولتی با هماهنگی مسولین ذیربط اتفاق میفتد و هیچیک ازمدیران بدون انجام تشریفات قانونی حق مصاحبه مستقیم را ندارمد در هیچ ارگانی. اگر جنابعالی هماهنگی لازم را با روابط عمومی سازمان داشتید اینقدر سردرگم نمیشدید و گزارشی چنین مبهم و ناقص به شهروندان ارائه نمی کردید و از گستره پروژه، زیرساخت موجود، هدف والای پروژه و زمانبندی اجرای آن و امنیت کارت مطلع میشدید. لطفا از مسیر صحیح وارد شوید مطمئنا شهرداری خادم مردم و پاسخگو به تمامی شهروندان و مخصوصا خبرنگاران زحمتکش خواهد بود.

  (1)(4)
  • مدیر سایت بهمن ۲۵, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲ ق.ظ - پاسخ دادن

   آقا یا خانم ناشناس، این البته یک بهانه است و دلیل آنهم این است که شما بصورت ناشناس این مطلب را نوشته‌اید و حاضر نیستید مسئولیت این مطلب را بپذیرید.
   از طرفی هم کاشان نیوز نزدیک یک هفته است بصورت کتبی از شهردار درخواست مصاحبه کرده است که تا کنون پاسخی دریافت نکرده است. گذشته از آن هم روال پی‌پیگیری این گفتگو را یک بار دیگر با دقت مطالعه کنید. حتی روابط عمومی موردنظر شما هم نمیداند چطور با رسانه برخورد نماید و پاسخگو نیست.

   (3)(0)
 • A بهمن ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱:۵۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  گزارش خوبی بود،اما من فکرمیکنم برای اینکه استفاده ازاین کارت همگانی واسان بشه بایدابتدا فرهنگ استفاده ازاون رو درجامعه. جا بیندازیم ومهمترازاون ابتدا زیرساخت هاش رو مسیولین اماده کنند تا مردم برای استفاده اش مشکلی نداشته باشند

  (3)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: