تاریخ ارسال : ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۲:۰۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
شرایط انتقال آب زاینده‌رود به کاشان از روز گذشته 20 درصد کاهش‌یافته

دستگاه‌های دارای چاه آب آشامیدنی برای تأمین آب آشامیدنی در تابستان همکاری کنند

کاشان نیوز: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان میزان بارندگی سال زراعی جاری در این شهرستان را ۷۸ میلی‌متر عنوان کرد و از کاهش ۳۵ درصدی آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.
به گزارش ایرنا، محمدرضا اسدی چهارشنبه‌شب در جلسه شورای اداری شهرستان کاشان گفت: هم‌اکنون ۸۰ درصد آب آشامیدنی شهرهای کاشان و آران و بیدگل از سفره‌های زیرزمینی منطقه و سایر نیازها نیز با انتقال آب زاینده‌رود تأمین می‌شود که میزان استفاده از ظرفیت آب انتقالی در فصل تابستان به ۳۵ درصد می‌رسد.
وی افزود: بر اساس میزان بارش‌ها حجم آب ذخیره‌شده در پشت سد زاینده‌رود بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های صورت گرفته است به‌طوری‌که تا پایان سال آبی جاری هم تأمین نخواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان بیان کرد: جمعیتی افزون بر پنج میلیون نفر نگاهشان به آب زاینده‌رود است و این میزان کاهش بارندگی فاجعه است، چراکه شهرستان در ۱۳۹۷ وارد دهمین خشک‌سالی پیاپی شد.
او اضافه کرد: با توجه به این شرایط انتقال آب زاینده‌رود به کاشان از روز گذشته ۲۰ درصد کاهش‌یافته که از دستگاه‌های دارای چاه آب آشامیدنی انتظار می‌رود برای تأمین آب آشامیدنی مردم منطقه در فصل تابستان با شرکت آب و فاضلاب همکاری کنند.
اسدی گفت: واحدهای صنعتی و فضای سبز نیز با توجه به کاهش بارش‌ها و خشک‌سالی باید درزمینهٔ کاهش مصرف وارد عمل شوند چراکه اولویت نخست مسئولان، تأمین آب آشامیدنی مردم است.
وی تصریح کرد: باید مدیریت مصرف در شرایط بی‌آبی به جد در دستور کار قرار گیرد و هر شهروند به‌نوبه خود وارد عمل شود چراکه حتی صرفه‌جویی‌های بسیار کم و فردی نیز می‌تواند در کمک به عبور از بحران مؤثر واقع شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان ادامه داد: اقدام‌ها برای تأمین آب آشامیدنی منطقه در شرایط اضطراری از چند ماه پیش آغازشده و البته در صورت احتمال قطع کامل آب انتقالی از زاینده‌رود، استفاده از چاه‌هایی در شمال شهرستان در دستور کار قرار می‌گیرد.
او عنوان کرد: خطوط انتقال این طرح آغازشده و شبکه‌گذاری نیز در حال اجراست اما دستگاه‌ها نیز به‌نوبه خود باید از فناوری‌های کاهنده مصرف و تانکرهای ذخیره آب برای زمان‌های بحرانی و قطعی آب استفاده کنند.
گفتنی است، پیش‌تر معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان برای عبور از فصل تابستان بدون جیره‌بندی، از مردم این استان خواسته بود تا ۳۰ درصد از مصرف آب آشامیدنی خود را کاهش دهند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70724
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: