تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۵۵ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
مدير اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان کاشان گفت:

دشت کاشان در شرایط بحرانی قرار دارد

کاشان‌نیوز: ایستگاه باران‌سنجی فین کاشان باگذشت ۶۰ روز از سال آبی جدید میزان بارندگی در کاشان را صفر گزارش کرده است.
بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران، باگذشت حدود ۶۰ روز از سال آبی جدید یعنی از ابتدای مهرماه سال جاری تا پایان روز شنبه ۲۷ آبان ماه جاری، متوسط بارش‌های کشور به ۱۲.۳ میلی‌متر رسید.

این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته (۱۲.۵ میلی‌متر) ۱.۶ درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت (۲۶.۵ میلی‌متر) ۵۳.۶ درصد کاهش داشته است.

این گزارش می‌افزاید: ایستگاه رامسر-صفارود در استان مازندران شاهد حداکثر بارندگی به میزان ۵۷۸.۵ میلی‌متر بوده و برای ایستگاه‌های یاسوج، فین کاشان، زاهدان و فریمان در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی حداقل بارندگی به میزان صفر گزارش‌شده است.

در این خصوص مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان گفت: شرایط خشک‌سالی حاکم بر استان اصفهان، دشت کاشان را در شرایط بحرانی قرار داده و امروز برای خروج از این بحران، به سه میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

مجید خداپرستان با اشاره به اینکه از دهه ۷۰ تاکنون، بیش از ۲۳۰ بند تأخیری با مصالح سنگ و ملاط، ۱۴ بند خاکی و شش پروژه پخش سیلاب در شهرستان کاشان اجرایی شده است، اظهار داشت: این در حالی است که اجرای این پروژه‌ها تنها ۱۸ درصد از روان‌آب‌های شهرستان کاشان را ساماندهی می‌کند.

وی بابیان اینکه روان‌آب‌های شهرستان کاشان ۸۱ میلیون مترمکعب برآورد شده است، افزود: در حال حاضر تنها ۱۵ میلیون مترمکعب از این روان آب‌ها ساماندهی می‌شود.

مدیر اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان با اشاره به اینکه با توجه به برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، کاهش نزولات آسمانی و خشک‌سالی‌های چندساله گذشته، توجه به پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری برای کاهش اثرات منفی بحران آب امری ضروری است، تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که دشت کاشان در حال حاضر در بحران زیست‌محیطی به سر می‌برد.

وی بابیان اینکه مطالعات موردنیاز در بیش از ۶۰ درصد حوضه‌های آبخیز شهرستان کاشان انجام‌شده است، ابراز داشت: اعتبار موردنیاز برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به مبلغ سه میلیارد تومان مشخص شده است که در صورت تأمین اعتبار می‌تواند در تعهدات سال‌های آینده منابع طبیعی استان اصفهان قرار گیرد.

خداپرستان ادامه داد: علاوه بر پروژه‌های آبخیزداری، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مکلف به اجرای پروژه‏‌های بیولوژیک نیز هست که در وسعتی برابر هزار و ۵۰۰ هکتار به‌صورت درختکاری و بذر گونه‏‌های جنگلی و مرتعی عملیاتی شده است.

وی با اشاره به اینکه ارتفاع دشت کاشان با توجه به شیب تند از ارتفاعات تا دشت و فاصله کم این دو منطقه، باعث شدت گرفتن سیلاب‌ها می‌شود، اضافه کرد: این شدت گرفتن‌ها باعث سیل و تخریب خاک می‌شود و لازم است برای حفاظت از خاک، پروژه‌های آبخیزداری بیشتری انجام شود.

منبع: ایسنا

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69278
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: