تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۵:۵۹ ق.ظ ۷ نظر
Print Friendly
توصیه مدیر روابط عمومی شهرداری به دادستان شهرستان کاشان

دهان رسانه را ببندید

کاشان نیوز- سعید غلامیان: در نشستی که به تازگی -دوشنبه ۲۵ آبان-در شورای اسلامی شهر کاشان و با حضور اعضای شورای شهر، معاون ریاست دادگستری و دادستان شهرستان کاشان تشکیل گردید، در غیاب شهردار کاشان، مدیر روابط عمومی شهرداری در جمع حاضر بوده و سخنانی ایراد کرده که نشان‌دهنده نا آشنایی وی با بدیهی‌‌ترین و ابتدایی‌ترین تعریف رسانه، روابط عمومی و وظایف مقام قضایی است.
این سخنان را سایت شهرداری کاشان برای اولین‌بار منتشر کرده ولی در گزارش این نشست که در پایگاه خبررسانی شورا منعکس شده، چنین سخنانی دیده نمی‌شود.

گزافه نخواهد بود اگر بگوییم خودشیفتگی و بی‌منطقی افسارگیسخته‌ای که در شهرداری بدل به عرفی عوامانه و ناپسند شده، وجهه و آبروی شهر را به چالش کشیده است و قطعاً کسانی که در برابر این معضل رو به گسترش سکوت کنند، پاسخ آیندگان را با شرمساری خواهند داد.

مدیر روابط عمومی شهرداری، در جایی که قانون وظیفه رسانه را مشخص کرده است و به نشریات اجازه فعالیت داده و در قبال وظایف سخت و طاقت‌فرسای خبررسانی و نقد معضلات ــ بدون هرگونه حقوق و پاداشی ــ آن‌ها را پاسخ‌گوی دستگاه قضایی دانسته است، تفسیری نو از نقد ارائه، و در یک پیش‌فرض ذهنی، منتقدین شهرداری را به مخالفت با قانون، شرع و اخلاق متهم کرده و با اصطلاحات ابداعی و خودساخته‌ای مانند «رسانه‌نگاران» و «ولنگاریسم» الفاظ جدیدی را در جمع مدیران شهر بکار برده است!
مدیر روابط عمومی یک سازمان عمومی به نام شهرداری، در یک خلاف ادب و عرف آشکار، به خود اجازه می‌دهد در مقام یاددادن وظایف دادستان بایستد و در سخنان مشعشع خود خطاب به دادستان بگوید: «دادستان با یک نگاه خاص و ویژه در موضوع حقوق رسانه می‌تواند این موارد را به صورت حقوقی و قانونی مدیریت کند»!
با چنین رویکردی، این سوال برای اهل فن و دل‌سوزان مسایل شهری و اجتماعی مطرح می‌شود که آیا باز شدن باب‌ روشی این چنین در توصیه به یک مقام قضایی آن هم در سطح دادستان که فصل‌الخطاب حقوق شهروندان به عنوان مدعی‌العموم در شهرستان است، چه آینده‌ای را برای استقلال و شانیت این مقام رقم خواهد زد؟ آیا فردا روز، دیگر کارکنان ادارات و سازمان‌ها هم در راستای درک و فهم خود از مسایل به دادستان و دستگاه قضایی توصیه نخواهند کرد و برای آن مقام خط و مشی مشخص نخواهند کرد؟

مدیر روابط عمومی شهرداری کاشان، افتخار می‌کند که شهرداری کاشان وقتی برای پاسخ‌گویی به نشریات و رسانه را ندارد!
وی در فرازی حکیمانه! در حضور نمایندگان مردم و مدعی‌العموم می‌گوید: «شهرداری اهل دادن جوابیه و تکذیب نیست و صلاح هم نمی‌داند وقت و هزینه‌ای که باید برای شهروندان گذاشته شود به این امور اختصاص پیدا کند.» درواقع ایشان رسانه که جهان مدرن، «رکن چهارم دموکراسی می‌خوانند را حتی برخوردار از حقوق شهروندی هم نمی‌داند! این در حالی است که بر اساس ابتدایی‌ترین تعاریف، رسانه نماینده و صدای گویای مردم و همان شهروندانی است، که ایشان ادعا می‌کند آن‌قدر سرشان به همان شهروندان شلوغ است که فرصت پاسخ به رسانه‌های آن‌ها را ندارند!
در چنین شرایطی آیا سیاهه طولانی تخلفات ریز و درشت در شهرداری با چالش تصور چشم‌پوشی و یا خدای ناکرده بی‌توجهی دستگاه‌های نظارتی و بازرسی و … روبه‌رو نخواهد شد؟
وی روابط عمومی را در جایگاه تمام شهرداری نشانده و با پنهان شدن در پس عنوان پر طمطراق و بی‌ربط «مرکز ارتباطات راه‌بردی و امور بین‌الملل» خود را فارغ و بر‌تر از هر نوع پاسخ‌گویی می‌داند!

آیا ایشان نمی‌داند این‌گونه سخن گفتن و رهنمود دادن به عالی‌ترین مقام و دستگاه قضایی یک شهر و اظهار فضل در قوانینی که مجلس شورای اسلامی کشور برای آن حدود و صغور قانونی وضع کرده، در حد و اندازه مدیر روابط عمومی شهرداری نیست؟
آیا سکوت در برابر چنین رفتار و سخنانی شایسته و درشأن نمایندگان مردم است؟

قانون وظیفه مسئول روابط عمومی را مشخص کرده است که ایجاد تعامل بین‌مجموعه‌ای و برون سازمانی بر عهده آن‌هاست، روابط عمومی آیینه تمام‌نمای یک سازمان است، مسئول روابط عمومی باید در برقراری «ارتباط رضایت‌مندانه» بین دستگاه متبوع و مخاطبان بکوشد و در این مورد ضمن احساس تعهد نسبت به سازمان و جامعه، مهارت فنی، دانش و مهارت تخصصی و سوابق تجربی موفق در این زمینه داشته باشد.
آیا در سخنان سخن‌ران مورد نظر چنین مشخصاتی دیده می‌شود؟

باسخ به این سوالات و نگرانی‌ها و ده‌ها نمونه دیگر که به جهت رعایت شأن رسانه و مدیران فهیم و هوشمند طرح آن در فضای رسانه‌ای به صلاح نیست جایگاه رسانه، دستگاه قضا، شورای اسلامی شهر، شهردار و یک مسول روابط عمومی را تبیین و مشخص خواهد کرد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=49959
مطالب مرتبط

 • رحمتی آذر ۱, ۱۳۹۴ - ۴:۱۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  چرا مطلب را مخفی کردید دیدید جناب کاشان نیوز دهان شما باید بسته شود حرف بدی زده بودید یا اینکه تحت فشار قرار گرفتید خوانندگان خود را محرم بدانید و برای آنها ارزش قائل باشید و حقایق پشت پرده را برای انها بازگو کنید.

  (0)(0)
  • مدیر سایت آذر ۱, ۱۳۹۴ - ۴:۳۰ ق.ظ - پاسخ دادن

   رحمتی عزیز مطالبی که بعنوان سخن روز دسته بندی شده است تاریخ مشخصی ندارد و یک مورد هم بیشتر برای این ستون تعریف نشده است.
   بنابراین زمانی که مطلب دیگری نوشته می‌شود مطلب قبل به آرشیو منتقل می‌گردد. مطلب مخفی نشده و تحت فشار هم نبوده‌ایم. ما به مصداق این فرموده؛ که:
   حافظ وظیفه تو دعا گفتن است و بس
   در بند آن نباش که نشنید یا شنید
   بیش از این وظیفه خود نمی‌دانیم و پا را فراتر نمی‌گذاریم.
   از ارتباط شما با کاشان نیوز متشکریم
   موفق باشید

   (0)(0)
 • ثابت نژاد آبان ۲۹, ۱۳۹۴ - ۵:۱۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  این شیوه قدیمی برای بستن زبان منتقدان است فرض می گیریم که تمام انتقاداتی که از شهرداری می شود نادرست است و اصلا شهردار و اعوان و اذنابش نعوذ بالله معصومند خوب در این صورت به شیوه معصومیت تاسی کنند پیامبر خدا وقتی آن یهودی بر سرش خاکستر یا شکمباره شتر می ریخت و پس از مدتی این کار تعطیل شده بود سراغ آن یهودی را گرفت گفتند بیمار شده است به عیادتش شتافتند و…این ها را نباید به شهردار و حامیانش گفت که به نظر می رسد آنان به منبع دین نزدیکترند ولی از جهت قانونی هم انتشار نقد در مطبوعات و رسانه ها برابر قانون فرصتی را برای نقد شونده فراهم میکند که روشنگری کند و این روشنگری اگر منتقد مرض یا غرضی هم داشته باشد فرصتی است که نقد شونده از حق خود دفاع کند در قانون مطبوعات فعلی برابر هر مقدار نقد ۲٫۵ برابر فضا و فرصت برای پاسخ پیش بینی شده است حال وقتی گفته می شود ما فرصت نداریم پاسخ بدهیم یا برایمان اهمیت ندارد اینگونه نقد ها یا با عباراتی همچون ولنگاریسم با منتقد برخورد می شود این از شیوه واکنش چند حقیقت عیان می شود: اول آنکه گوینده این کلام نسبت به رسانه و نقش و وظیفه و رسالت آن نا آگاه است و بر شهردار فرض و لازم است حالا که دستش گرم شده و خانه تکانی مدیریتی می کند(البته از جیب شهروندان و با هزینه های فراوان) خانه این بخش غیر متخصص را بتکاند و بیش از این آبروی خود در این حوزه را با تهدید روبرو نکند.
  دوم اینکه : نقد ها واقعیت دارد و پاسخی بر آنها ندارند در این صورت هم سکوت بهترین راهبردی است که شهرداری می تواند پیشه کند وگرنه تهدید و توصیه به برخورد و شکایت (که یک نمونه آن که به جهت افشای رقم فیش حقوقی یک کارمند شهرداری که اتفاقا شهردار به اشتباه خود پی برد و در خانه تکانی های اخیر اورا نیز برکنار کرد هنوز در جریان است!) در دنیای کنونی اصلا کار ساز که نیست نتیجه عکس هم می دهد. در این صورت هم باید شهردار در تیم مشاوران تند خود ویرایشی انجام دهد چرا که تاثیر این شیوه و هزینه آن برای شهردار و اتاق فکر درسایه او خیلی زیاد است که البته من نگران این هزینه نیستم ولی زمانی نگرانی ایجاد می کند که این هزینه از جیب شهروندان نجیب کاشان پرداخت می شود نه از قالی بافی همسران مکرمه آنها که اگر اینگونه بود لا اقل فرش دستباف کاشان رونقی داشت!!!
  سوم اینکه: با این حمله به جلو شهرداری و این شکایت و توصیه به بگیر وببندها خدای نکرده نکند کاسه ای زیر نیم کاسه باشد که البته برخی وقت ها این نیم کاسه ها بر اثر سهو یا اطمینانی که از قدرت و پولی که دارند کنار می افتد و فورا آن را لاپوشانی می کنند(به عنوان مثال برگزاری دهها مورد مناقصه و مزایده سپردن کار به پیمانکاران متعدد -که البته الان بسیاری از آنها دربه در شده اند و از شهرداری ارقام میلیاردی بستانکارند- به کارگیری نیروی انسانی خلاف مقررات و ریخت و پاشهای متعدد و شرکت بلدیه و….)در این صورت به جرات می توان گفت این مقام به ظاهر زرنگ شهرداری که به دادستان محترم خط و مشی می دهد نعل وارونه زده است و لازم است ابتدا شورای اسلامی شهر با قدرت وارد این داستان شود و برخورد صریح سریع و قانونی بکند (مگر اینکه خدای ناکرده این شبه پیش آید که دست شورائیان با شهردار در یک کاسه است که در این صورت مردم باید به همان آقای دادستان پناه ببرند دادستانی که به یقین در مسئولیتش و احقاق حق شهروندان از خدا استعانت می گیرد و به ذات بی نقص و عیبش پناه می برد) شما رفتار چندی پیش شورای اصفهان را به یاد دارید که تنها برای یک تخلف کوچک و زدن یک ابلاغ ساده برای مدیر کل دفتر شهردار شهردار کلان شهر اصفهان از سمت خود عزل شد… پس در این اوضاع شورای اسلامی شهر به خصوص رییس محترم شورا که گفتگوها و مصاحبه های قراء و آتشینی این روزها در همه زمینه ای دارد به جز نظارت برعملکرد نهاد زیر مجموعه خود شهرداری!و دادستان محترم که بیش از هر مقامی بر حقیقت اشراف دارد ومی تواند داشته باشد ، باید برای مردم که صاحبان اصلی شهر و شورا و شهرداری هستند وارد میدان شوند و روشنگری کنند و نگذارند اعتماد مردم که بزرگترین سرمایه شهر نظام و مملکت است براثر سخن پراکنی های افراد ناآگاه و کم اطلاع همچون اظهارات به ظاهر جسورانه و دور از منطق این مسئول شهرداری به فنا رود و با تهدید و تحدید روبرو شود.

  (1)(0)
 • محمد آبان ۲۸, ۱۳۹۴ - ۴:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  شما ب دنبال تعامل و همکاری با مسولان نباشید و انتظاری هم نباید از آن ها داشته باشید.ولی جالب اینجاست ک من در این چندین ماه اخیر مصاحبه هایی از ایشون در سایت همسایه دیده ام ولی دلیل همکاری نکردن ایشون با شمارو نمیدونم.

  (0)(0)
 • مهدی آبان ۲۸, ۱۳۹۴ - ۳:۵۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  خانه از پایبست ویران است
  واقعا وضعیت شهرداری نگران کننده است

  (0)(0)
 • ناشناس آبان ۲۸, ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  متاسفم

  (0)(0)
 • مهدی آبان ۲۸, ۱۳۹۴ - ۸:۴۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  ۱-آقای …[حذف توسط مدیر سایت]فوق لیسانس حقوق دارن چرا عبارت دکتر برای ایشون استفاده میشه؟
  ۲- شهردار قول داد حلقه عاشوراییان از دور خودش جمع کنه ، ضمن تشکر از شهردار عزیز ایشون از موسسین حلقه عاشوراییان هست

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: