تاریخ ارسال : ۰۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۹:۲۶ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
در محضر اساتید برجسته شعر و ادب کاشان و با حضور شاعرانی از سراسر کشور

دوازدهمین کنگره بزرگ‌داشت کلیم کاشانی و همایش سراسری همسفر با پاییز برگزار شد

همسفر با پاییز کاشان نیوز: دوازدهمین کنگره بزرگ‌داشت کلیم کاشانی و همایش همسفر با پاییز، همراه با یادبود مرحوم استاد «وارسته» و نکوداشت استاد «علی شریف» با حضور شاعرانی از سراسر کشور، شام‌گاه جمعه ۲ مهرماه در خانه تاریخی مادر بزرگ کاشان برگزار شد،

در این آیین که بعد از نماز مغرب و عشا، کار خود را آغاز کرد، علیرضا شیدا دبیر انجمن کلیم کاشانی در سخنان کوتاهی ضمن گرا‌می‌داشت هفته دفاع مقدس و یاد شهیدان و ایثارگران جنگ هشت ساله، به شاعران و مهمانان برنامه برای حضور در شهر تاریخی کاشان و برنامه همایش خیر‌مقدم گفت.

در ادامه استاد «شهاب تشکری» با اشاره به پیوند سه مقوله علم، اخلاق و هنر به عنوان ارکان اصلی توسعه یک جامعه و اشاره به قدمت و پیشینه قوی کاشان در حوزه علم، از غیاث‌الدین جمشید کاشانی به عنوان یکی از سرامدان علم ریاضی و هندسه و افتخار شهر کاشان که هنوز بعد از گذشت صد‌ها سال، دستاوردهای او در حوزه ریاضیات دقیق و مورد استناد اساتید هست یاد کرد و افزود: در حوزه هنر هم کاشان هنرمندان و ادیبان بزرگی داشته است که از جمله آن‌ها کلیم کاشانی است که به اتفاق جمشید کاشانی نه شهرت ایرانی که شهرت جهانی دارند.

تشکری سپس به استاد علی شریف به‌عنوان یکی از دبیران و استادان باسابقه و پیش‌کسوت کاشان و از خانوده اهل علم و تقوی و یکی از نخستین معلمین و مدرسین دروس نوین یاد کرد که علاوه بر تبحر در سرودن شعر و تسلط به ادبیات فارسی و عربی، ریاضی و فیزیک و شیمی هم تدریس می‌کرده است.

در ادامه و پس از آن‌که چند شاعر سروده‌های خود را خواندند، دکتر عبدالرضا مدرس‌زاده استاد ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان، به ویژگی‌های شعر سبک اصفهانی و سبک هندی و لزوم تفکیک‌ این دو سبک از هم پرداخت و با بیان شاهد مثال‌هایی از شاعران برجسته سبک هندی چون کلیم و صائب و مقایسه آن با چند نمونه در سبک هندی، از مرحوم استاد حاج «محمد وارسته» به عنوان کسی که بعد از سال‌ها این سبک را در کاشان احیا کرد، یاد کرد و اقدام کنکره بزرگ‌داشت کلیم کاشانی در نکویاد آن مرحوم و همچنین نکوداشت استاد شریف را مورد تقدیر قرار داد.

در این همایش آقایان خوش‌نظر، سهیل شفیعی، علی منصوری، حسین تائب، عامری، محبوب، زاهدی، لواف، رحمت، شوشی، سیاوشی، حسنی، آریانا، پهلوانی، رمضان‌پور، ضیغم، هدایتی، رافعی، رجبعلی‌زاده، شجاعی و خانم‌ها خرمشاهی، زنبق، حسنا محمدزاده، سا‌تر، تقربیان، کلیوند، بدیعی، رضوی، رضایی، رجب‌زاده، و جان‌قربان، سروده‌های خود را برای حاضرات قرائت کردند.

در بخشی از برنامه هم مصطفی جوادی ریس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در سخنان کوتاهی، از دیبر انجمن ادبی کلیم کاشانی که بیش از ۱۲ دوره کنگره بزرگ‌داشت و همایش همسفر با پاییز را هر سال بهتر از سال قبل برگزار کرده تقدیر کرد و به شاعران مهمان برنامه خیرمقدم و به دست‌اندرکاران خسته نباشید گفت.

استاد صائم کاشانی و استاد عباس بهنیا نیز در خلال برنامه‌ها به فراخور درباره‌ شان علمی و ادبی مرحوم وارسته و استاد شریف سخنانی بیان داشتند.

از اواسط برنامه هم استاد علی شریف به‌رغم کهولت سن و کسالت، ولی در کمال تواضع و مهربانی در کنار استاد حسن عاطفی، و استاد بهنیا در جمع دوستان حاضر و مورد تشویق فراوان و احترام خاص قرار گرفت.

برنامه با پذیرایی شام در ساعت ۲۳ شب با اهدا‌ء جوایز و لوایح یادبود همایش به بعضی از شرکت‌کنندگان و مهمانان به کار خود پایان داد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=60996
مطالب مرتبط

  • علی مهر ۳, ۱۳۹۵ - ۸:۰۴ ق.ظ - پاسخ دادن

    کاش چند عدد عکس از مراسم نیز می گذاشتید

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: