تاریخ ارسال : ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت : ۸:۴۹ ق.ظ ۱۷ نظر
Print Friendly
ظرف یک هفته اتفاق افتاد

دومین تخریب آثار تاریخی راوند توسط شهرداری کاشان

در تعریض یک خیابان در راوند مقبره مردگان توسط شهرداری کاشان با لودر تخریب شد.

کاشان نیوز: در مقبره-قدیمی-راوند-پس-از-تخریب۱تعریض یک خیابان در راوند مقبره مردگان توسط شهرداری کاشان با لودر تخریب شد.

با توجه به تماس‌های مکرر با کاشان نیوز اطلاع حاصل شد که علاوه بر آتش سوزی در خانه تاریخی کاشانی راوند که شهرداری قبلاً سعی کرده بود آنجا را تخریب کند اما با مقاومت مردم راوند روبرو و منصرف شده بود، پس از آن مقبره قدیمی راوند که مورد توجه شهروندان قرار داشت نیز تخریب گردید.

بر اساس این گزارش مردمی که با حضور در محل تایید گردید، در این مقبره اگر چه قرن متوفیان گذشته بود اما اراده‌ای برای حفظ آثار تاریخی این قبرستان که متعلق به مردم این خطه است نیز وجود نداشته و تخریب شده است و علاوه بر آن از نظر شهروندان حرمت مزار و مدفن مسلمانان رعایت نشده.

این موضوع زمانی اهمیت خاص خود را می‌یابد که بعلت ضعف خدمت رسانی شهرداری کاشان در راوند، مدتی قبل مردم راوند خواستار تاسیس شهری جدای از کاشان شده بودند.

یک روحانی فعال راوند در مسائل راوند در این زمینه گفته بود؛ این مقبره با توجه به اسناد موجود وقف عام برای قبرستان می‌باشد و شور و شوق عمرانی در راوند نباید سبب شود که ما حریم‌های شرعی را زیر پا بگذاریم، توسعه باید متوازن و همه جانبه باشد.
حجت الاسلام مجتبی رجبی راوندی پس از تخریب نیز ضمن اعلام نارضایتی و اعتراض مردم راوند به این موضوع اظهار کرده است:
متاسفم برای شهرداری و شورای شهر کاشان که توسعه را به هر بهایی می‌خواهند
آیا مجوز لازم شرعی برای این کار وجود داشت؟
آیا مشورت کردن با یک روحانی و کارشناس امور مذهبی برای شما ننگ و عار است؟
آیا حالا که این مقبره را ویران کردید لازم بود با ماشین سنگین و لودر بر روی قبرها رفته و لحدها را در هم کوبید.
آیا نمی شد دستی و با اجیر کردن چند کارگر این کار انجام بگیرد؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=39933
مطالب مرتبط

 • مردم اسفند ۲۷, ۱۳۹۳ - ۱:۰۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  شما که انجا نبودید من خودم بچه راوندم اصلا شهردار کاشان انجا حضور نداشته ولی خداوکیلی وقتی من انجا را میدیدم دیدم استخان های خورد شده از خاک بیرون زده بود و این خبر رسیده که وقتی میکنندند یک کفن که بدن داخل ان بعد از ۱۰۰ سال که گذشته بود سالم مانده بود

  (0)(0)
 • محمد اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  توروخدا بس کنید
  بزارید این شهردار بدبخت کارشو بکنه
  یکی هم که پیدا شده و داره رنگ و روی شهر رو عوض میکنه دارید اذیتش میکنید

  (0)(1)
 • ناشناس اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ - ۳:۰۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  پورتال خبری کاشان این خبر را تکذیب کرده ا

  (0)(1)
  • admin اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ - ۵:۱۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   بله ما اول انقلاب هم کسانی را داشتیم که دوربین بدست می‌گرفتند و جمعیتی درخیابان نمی‌دیدند، و میگفت ضبط صوت است، اما بعدها معلوم شد که دروغ بستن به مردم و تکذیب خواسته بحق ایشان چه تاوانی داشته است.
   بجای تکذیب خبر و ارائه چند عکس که نشان دهد تخریبی در کار نبوده، بکار بردن چنین ادبیاتی واقعاً برای یک رسانه و یک شهردار چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ رسانه‌ای که باید بدون جهت گیری و بدون قضاوت خبر را منتشر کند! شما قضاوت کنید، اما ما به آینده محول می‌کنیم و از تلاش خود برای نشان دادن سوء مدیریت ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد، تا سیه روی شود هر که درو غش باشد:
   این سخنان در خبر پورتال آمده است: «متاسفانه یکی از رسانه‌های محلی با انتشار اخبار خلاف واقع بدنبال مطرح کردن خود و رسیدن به مقاصد و نیاتی که بر همگان روشن و مبرهن شده و از فتنه انگیزی ها و بی اعتمادی مردم جز عقب راندن و نگه داشتن چرخ توسعه کاشان عایدی دیگر برای شهروندان بدنبال نداشته اند و رویه ناصوابی را پیش گرفته اند که زیبنده جایگاه و ارزش اهل رسانه و قلم نیست.»

   (0)(0)
 • حسینیان راوندی اسفند ۱۹, ۱۳۹۳ - ۵:۴۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  مشکل این مملکت اینه که طرف وقتی مسئولیتی رو به عهده میگیره سعی نمیکنه درست انجام بده. حتما باید یه خرابکاری بکنه!

  (1)(0)
 • مجتبی رجبی راوندی اسفند ۱۹, ۱۳۹۳ - ۵:۰۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  صمیمانه از شما تشکر می کنم که بر خلاف بعضی از وب سایت های خبری در کاشان با حریت و صداقت عمل می کنید.متاسفانه این خبر شما در ذائقه شهرداری خوش نیامده و دنبال توجیه مطلب هستند غافل از آن که تمامی اسناد مربوط به آتش سوزی و تخریب مقبره راوند نزد ما موجود است. شایسته بود بجای این همه توجیه یک عذر خواهی می نمودند

  (0)(0)
 • ناشناس اسفند ۱۹, ۱۳۹۳ - ۲:۱۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  اهل سفسطه نیستم ولی کجا به قبرستان میگن ریشه تاریخی ؟آن هم قبرستانی که قدمت بالای تاریخی ندارد

  (0)(1)
  • admin اسفند ۱۹, ۱۳۹۳ - ۶:۰۴ ق.ظ - پاسخ دادن

   به سنگ قبرها، اندازه و حجم سنگها و حجاری‌های روی سنگها نگاهی بیاندازید ملتفت هنر و ریشه تاریخی آن می‌شوید، از طرفی به قبرستان خارجی‌ها که همیشه کافرشان می‌خوانید نگاهی بیاندازید، بعد به حرمت آدم‌هایی که برای خانواده و فامیل‌شان عزیز و صاحب خاطرات و تعلقاتی هستند فکر کنید.
   به عاداتی که اینروزها بین مردم کاشان مد شده و هر روز هفته را سر قبور می‌روند و البته قابل قبول و مورد تایید نیست فکر کنید بعد بفرمایید که ریشه تاریخی ندارد

   (1)(0)
 • شهروند راوندی اسفند ۱۸, ۱۳۹۳ - ۸:۱۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  کار انجام نمیشود یکجور .رسیدگی میکنند جور دیگر ..مردم فهیم راوند، واقعبینانه تر از این حواشی فکر میکنند و در جهت توسعه منطقه به این جور مسائل دامن نمی زنند..

  (0)(1)
 • ناشناس اسفند ۱۸, ۱۳۹۳ - ۲:۱۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  تا کی شهرهایمان به شکل قدیم باشند و کوچه پس کوچه هایش راهی برای عبور نداشته باشند ؟این اقدام شهرداری قابل تقدیر است . اگرقرار باشد همه قبرستانها پا بر جا بمانند و خانه های قدیمی تخریب نشوند پس باید همیشه در گذشته بمانیم ا

  (0)(1)
  • admin اسفند ۱۸, ۱۳۹۳ - ۸:۱۲ ق.ظ - پاسخ دادن

   در گذشته ماندن صفت خوبی نیست و با شما موافقیم اما قطع ریشه‌های سنتی و مذهبی به بهانه نوسازی و تجدد همان کاری بود که ملکم خان، تقی زاده و رضا شاه کردند. مراقب باشیم خلط مبحث نکنیم، شاید هم باید نام استدلال شما را گذاشت سفسطه!

   (0)(0)
 • ناشناس اسفند ۱۸, ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  تا کی شهرهایمان به شکل قدیم باشند و کوچه پس کوچه هایش راهی برای عبور نداشته باشند ؟این اقددام شهرداری قابل تقدیر است . اگرقرار باشد همه قبرستانها پا بر جا بمانند و خانه های قدیمی تخریب نشوند پس باید همیشه در گذشته بمانیم .ا

  (0)(0)
 • رضوی اسفند ۱۷, ۱۳۹۳ - ۸:۰۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  منتظر پاسخ مسولین هستیم

  (0)(0)
 • mohsen اسفند ۱۷, ۱۳۹۳ - ۳:۳۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  خداییش اگه همین کار زمان …[حذف توسط مدیر سایت] انجام میشد چه عکس العملی در پی داشت؟! فکر کنم برخی با ندای وا اسلاما کفن پوش به خیابان ها می ریختند… اما الان… اللهم عجل لولیک الفرج

  (1)(0)
 • شهروند راوندی اسفند ۱۷, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  از انعکاس این گزارش ممنونیم. متاسفانه در این ماجرا از وجهه امام جمعه کاشان آیت الله نمازی سوء استفاده شد و با استناد به حکم شفاهی ایشان عوامل شهرداری اقدام به تخریب کردند.

  (1)(0)
  • اكبر اسفند ۱۷, ۱۳۹۳ - ۳:۰۴ ب.ظ - پاسخ دادن

   آره متاسفانه در این گونه موارد از ایشان سوء استفاده می شود. …[حذف توسط مدیر سایت]

   (0)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: