تاریخ ارسال : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۴۱ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly

دوچرخه، موتورسیکلت و ساندویچ‌ها در سه‌شنبه‌های بدون خودرو کاشان

کاشان نیوز-علی خالویی*: جناب شهردار کاشان این دومین نامه از یک شهروند زیست‌محیطی‌ به شماست که قرار است به‌زودی سکان‌دار شهر تاریخی کاشان شوید.
روز ۲۵ شهریور مصادف با ۱۶ سپتامبر، روز جهانی «لایه اوزن» است.
نام‌گذاری روز جهانی حفاظت از لایه اوزن رویداد زیست‌محیطی با عمر نه‌چندان طولانی است؛ که از سال ۱۹۹۴ کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، برای حفاظت از این لایه روز ۱۶ سپتامبر یا همان ۲۵ شهریور را برای آگاهی‌رسانی به جوامع و اثربخشی حفاظت از آن انتخاب شده است.
ولی جناب آقای شهردار، صبح ۲۵ شهریور برای این عضو کوچک جامعه حافظ منابع زیست‌محیطی، رنگ و بوی دیگر داشت، شرایط ویژه اولویت «حفاظت از جان خود» بر حفاظت از «لایه ازون»!
شاید تعجب فرمایید، حقیر یک شهروند مدافع استفاده از دوچرخه‌ هستم. برای معرفی کمپینی به جامعه شهری کاشان در چندماهه اخیر فعالیت‌های روزانه خویش را با دوچرخه انجام می‌دهم؛ «حضور در محل کار»، «خرید» و «گشت‌وگذار شهری» و صدالبته ورزش و هوای پاک.
نمی‌دانم خبردارید یا خیر؟ این هفته نود و سومین هفته «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» بود در کشور و کاشانِ بی‌خبر از این کمپین!
جناب شهردار «روزنامه شهروند» همین امروز (۲۶ شهریور ۹۶) مطلبی منتشر کرده تحت عنوان «بازگشت غول‌های آلودگی» منظور نویسنده از غول آلاینده، همین موتورسیکلت‌های شهری ست.
نویسنده گزارش از قول کارشناسان؛ آلایندگی موتورسیکلت‌ها را ده برابر خودرو می‌داند!
در این گزارش آمده، هیئت‌وزیران تصویب کرده که از ابتدای پاییز سال ۹۵، شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری ممنوع شود. البته سعید متصدی، معاون وقت سازمان حفاظت محیط‌زیست در حوزه محیط‌زیست انسانی نیز گفته در کلان‌شهرها از معضلات اصلی آلاینده‌ها همین موتورسیکلت‌ها هستند، لذا این معاونت با صدور هرگونه مجوزی ازاین‌دست مخالف است.
البته درست است که کاشان کلان‌شهر نیست ولی به‌اندازه یک کلان‌شهر موتورسیکلت دارد. لطفاً قبل از رسیدن به بحران آلودگی شهری، در شماره‌گذاری این غول آلودگی نیز مرحمتی بفرمائید.
از اصل ماجرا دور نشوم، خبردارید که هیچ‌کدام از خیابان‌های شهرمان خط‌کشی مخصوص حرکت دوچرخه‌سوار ندارد! این یعنی موتورسواران، تاکسی‌داران و کلیه وسایط نقلیه‌ها محق و مجازند به هر نوع تردد، بدون رعایت حقوق دوچرخه‌سواران!
هر موقع برانند، بایستند، به چپ بروند، به راست بروند، با یک «عمو» یا «حاجی» گفتن مثلاً خبرت می‌کنند که مواظب باش.
ساعت هشت صبح، هوا کاملاً روشن است، ناگهان صدای خط ترمزی می‌شنوی که دارد با شتاب به طرفت می‌آید، چند دقیقه بعد، متوجه می‌شوی که شهروندی البته وظیفه‌شناس به ۱۱۵ تماس می‌گیرد.
آقا، سریع‌تر تو را به خدا اینجا تصادف شده.
نه آقا، یک موتور به یک دوچرخه.
بله زخمی شده، سرش پاره شده و خون میاید، درسته به‌سختی به آسفالت خورده
بله، خیابان اصلی شهرک امیرالمؤمنین،
چند دقیقه بعد آمبولانس می‌آید،
مقدمات پزشکی انجام می‌پذیرد.
می‌شنوم می‌پرسد کجا می‌بریدش؟
بیمارستان بهشتی.
جناب شهردار، اینجای ماجرا نیز شنیدنی است، خدا نکند قسمتتان شود، یعنی خدا قسمت دشمنتان هم نکند، توی آمبولانس به حالت بیمار درازکش باشید و آمبولانس بخواهد بقول کاشانی‌ها از روی این «ساندویچ‌های» کف خیابان‌ها رد شود!
واقعاً فلسفه ساخت و نصب این موانع را ۲۵ شهریور متوجه شدم، مقابله راننده آمبولانس، با سرعت‌گیرها یا همان ساندویچ‌ها، یکی درمیان؛ یکی را ترمز می‌کشید و یکی را رد می‌شد! می‌دانید که ۲۵ شهریور روز حفاظت از «لایه ازون» جهانی است! راننده بیچاره ما، هم باید از من بیمار حفاظت می‌کرد هم از خودرواش و هم «ساندویچ‌های» کف خیابان!

*کارشناس حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68464
مطالب مرتبط

 • علی مدد مهر ۴, ۱۳۹۶ - ۵:۳۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و اظهار تاسف درخصوص حادثه ی اخیر برای چنابعالی و آرزوی سلامتی باید به عرض برسانم بنده هم سعی می کنم حتی المقدور کارهای روزانه ام را با دوچرخه انجام بدهم ولی همیشه برای تردد باید دور و برم را نگاه کنم و نگران باشم که در این خیابان های شلوغ و باریک که برای آمد و شد وسایل نقلیه ی آلوده ساز هوا هم گنجایش ندارد چه رسد به اختصاص مسیر ویژه ی دوچرخه حادثه ای گریبانگیرم نشود . به امید روزی که همهی مردم سعی کنند از دوچرخه استفاده کنند .

  (0)(0)
 • 123 شهریور ۲۸, ۱۳۹۶ - ۴:۴۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  برخی از این سرعت گیرها برای این درست شده است که به موتور سواران در خلاف کردن کمک کند
  نمونه اش سرعت گیر مسیر کاشان راوند جلو پارک مدنی که ساخته شد تا موتور سوارانی که عرض خیابان را به صورت خلاف طی می کنند امنیت داشته باشند

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: