تاریخ ارسال : ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ساعت : ۸:۱۰ ق.ظ ۶ نظر
Print Friendly

دیوار کوتاه رسانه

کاشان نیوز- سعید غلامیان: طشتی از بام افتاد و صدای آن را همه مردم شنوا شنیدند اما بعضی‌ها نشنیدند، لیکن عده‌ای نخواستند و نشنیدند و وقتی صحبت از وقایع و اتفاقات شورا- که روز بعدازآن اجباراً به فرمانداری کشید و بعدها در مطبوعات هم فرماندار در این مورد اظهارنظر کرد– در کاشان نیوز مطرح شد، اولین اقدام تهدید بود، «… شورای اسلامی شهر کاشان حق پیگیری موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح قانونی برای خود محفوظ می‌داند»!
قطعاً محفوظ بودن یک حق نه نیازی به گفتن دارد و نه اجازه گرفتن، حق است و ذاتاً و خودبه‌خود محفوظ؛ بگذریم که خبر کذب نبود و صحت آن به دلیل سکوت مسئولان صاحب اقتداری که توان و امکان تکذیب و رد آن را داشتند و نیز طرح موضوع در فرمانداری و اظهار نظر اعضای شورا در بسیاری از محافل خصوصی و عمومی تایید شد، اما اینکه ولو نشر یک خبر کذب صورت پذیرفته باشد، در اولین قدم باید تهدید باشد و حواله به اقامه دعوی؟ – بی‌جهت نیست که دادسرا و دادگاه این‌قدر شلوغ است- متاسفانه راهکارهای جهان مدرن و اصول مصالحه جویانه و بکار گرفتن اصل گفتگو و پاسخگویی به محاق نسیان فرو افتاده است.؟
وقتی شورای شهر که باید عصاره اندیشه، تأمل، حزم و اجماع عقلای قوم باشد اول از هر کاری راه دادگستری را نشان میدهد تکلیف عوام‌الناس چیست؟ لو فرض که رسانه مقصر باشد که اگر این‌چنین باشد حقش مجازات است و چشمش کور و دندش نرم تاوان بی‌مبالاتی‌اش را بدهد!
اما مدیران ما را چه شده است؟ با این روش و با تکیه‌بر مشت آهنین به کجا می‌رویم؟ با بکارگیری اصطلاحاتی همچون شیطنت و فتنه‌گر خواندن در قبال خبررسانی که جز احساس مسئولیت نفعی برای رسانه ندارد خود را و رسانه را با چه و که مقایسه می‌کنند و کجا را می‌خواهند بگیرند و با چه قیمتی؟ بعد از ما چه نامی خواهد ماند؟ کسانی که باید با صعه صدر را به شهروندان آموزش داده و فرهنگ مسالمت‌جویی و گفتگو و مدارا را بسط دهند کجایند؟… بگذریم که درهرحال ما متهم همیشه تاریخیم! چراکه سخن حق تلخ است!
مگر عده‌ای در مجلس‌های متعدد جهان و ازجمله مجلس شورای اسلامی ننشسته و قانون مطبوعات را ننوشته‌اند؟ در این قانون جوابیه و تکذیبیه برای چه وضع‌شده است؟ بیایید تمرین کنیم با یکدیگر زیستن را و «شنیدن حرف‌ها را و بکار بستن نیکوترین آن‌ها را» قبل از چماق کشیدن.
اگرچه عمده مشکل از ایشان نیست، و بقولی از ماست که بر ماست، بعضی از اصحاب رسانه در کاشان بجای حمایت از نشر خبر و حمایت و ترویج آزادی بیان، به رسانۀ بی‌سرپرست و بی‌پشتیبان، به منتشرکننده خبری که دوست ندارند حمله می‌کنند و از اینکه ممکن است با شکایت اصحاب قدرت فتیله‌اش پایین کشیده شود شادمانی و دست‌افشانی می‌کنند!
اما از طرفی به نام رسانه به اصحاب قدرت تسلیت میگویند و برای خوش‌آمد دیگران، نام «انجمن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران» را که هنوز اساسنامه و اعتبار قانونی ندارد را درج می‌کنند، حتی از جانب خودشان نمی‌نویسند، کاش می‌نوشتند «هیئت‌مدیره انجمن …» اما از کیسه ما خرج می‌کنند. ما قربانیان همیشگی و دم‌دستی هستیم که همچون مرغ در عزا و عروسی ذبح می‌شویم.
این اشکالی ندارد، همدردی برای شهروندان پسندیده و انساندوستانه هم هست، اما به شرطی که برای همه شهروندان باشد، نه گزینشی و با میل و طبع خودشان و …بگذریم که گفته اند «نرود میخ آهنین در سنگ». اما یادمان باشد «گز نکرده دریدن» عاقبت خوشی نخواهد داشت، از ما گفتن بود که فرموده‌اند: حافظ وظیفه تو دعا گفتن است و بس.
در باب اتهامات و توهین‌ها و تهدیدات هم … انما اشکو بثی و حزنی الی الله.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=34327
مطالب مرتبط

 • چ شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ - ۹:۱۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  اقای رییس سایت لطفا از رییس دانشگاه پیام نور کاشان جهت عدم تکریم دانشجویان در قسمت آموزش سوال کنید . چرا 10 نفر خانم کارمند حقوق بگیر مدعی در اموزش این مرکز مشغولند ولی باز جواب دانشجو را نمی دهند . خواهشا مصاحبه ای داشته باشید . شما که خوب نقادی می کنید

  (0)(0)
 • شهید شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ - ۴:۳۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  حالا بازهم خوبه اینهایی که یه روزی یه فعالیتی میکرده اند بجایی رسیده اند اما دراین زمان کسانی هستند که فقط وفقط بالابی گری وجیب این وان به صدارت یک شهردرجمهوری اسلامی رسیده اند ای وای برما ….

  (0)(0)
 • مهرشاد شهریور ۱۷, ۱۳۹۳ - ۲:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  دوره نان به نرخ روز خوری است هنوز

  خیلی از همین هایی که الان در جبهه سفیر و کاردار و دیپلمات و ولایت فعالیت خبری میکنند در دوره دوم خرداد مقابل ولایت در کاشان هتاکی میکردند ……و هر جا باد به وزد می روند و ابایی ندارند ……نظرات کاربرانشان را یا سانسور یا با تمسخر جواب میدهند / دقت کنید متوجه خواهید شد ….

  لذا شما توقع نداشته باش که حلوا حلوایتان کنند . فعلا انجمنی فرهنگی تشکیل داده اند که نه به بار است نه به دار ولی سعی دارند بگویند انجمن روزنامه نگاران و ….کاشان یعنی فرهنگ کیلویی چند …………..

  (0)(0)
  • محمد شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ - ۸:۴۸ ب.ظ - پاسخ دادن

   انشاءا… بزودی زود ریس کمیسیون جدید شورا انتخاب خواهد شد و ریس فرهنگ و ارشاد کاشان باید دست در دست هم نهیم تا شهرمان را آباد کنیم عقب ماندگی های فرهنگی آن را جبران کنیم

   (0)(0)
 • حامد شهریور ۱۷, ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  زیاد نباید توقع داشت از این دوستان،چون عقبه ی فکری بعضیها تهدید وارعاب است، مبنای آقایان در مديريت "النصر بالرعب".است!

  (0)(0)
 • محمد شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ - ۸:۲۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  خیلی عالی بود

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: