تاریخ ارسال : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۷:۳۴ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

دیپلماسی؛ محصول مشارکت همگانی

کاشان نیوز – شیوا آقابزرگی زاده: مردم محوری از ویژگی‌های بارز دوره‌ی انتخابات است که عرصه‌ی تبلیغات را فرامی‌گیرد. برنامه‌هایی برای جذب آرا و در لفاف و آشکار رقیب و برنامه‌هایش را بر زمین کوفتن و این روندی معمول از سطوح خرد تا کلان جامعه است. از سوی دیگر انتخابات فضایی برای گفتگوی مردم با یکدیگر است و به‌واقع میدانی است برای گفتگوی بیگانگان، رقبا و اقشار که برمداری پویا در جنبش و حرکت است در این راستا یکی از مشخصه‌های بارز انتخابات آشنایی‌زدایی از واژه‌هایی همچون بیگانه و غریبه است؛ و چهره زدایی و ظهور اقداماتی است که پیش و پس‌ازآن با انجامش عرف‌ها شکسته می‌شود.
انتخابات محل بروز یکی از حقوق اساسی شهروندان هر جامعه است و به‌واقع گفتمان حاکم بر یک جامعه را مشخص می‌کند. گفتمانی در قالب گفتگو و پرسشگری با حکومت و از حکومت. بدون انتخابات گفتمانی یک‌طرفه و فارغ از هرگونه مشارکت شکل می‌گیرد که اقلیتی خارج از قاعده و قانون بر طبق سنن بر کشور می‌تازند و مقدس‌اند و جایگاهشان خداگونه است و برده و بنده می‌سازد.
اما ویژگی بارز انتخابات آن است که از حاکمان اسطوره‌زدایی می‌کند، افراد جامعه را به‌عنوان شهروند به رسمیت می‌شناسد و دموکراسی را جلوه‌گر می‌سازد، بازی سیاسی‌ای که کنشگران خلاق را می‌طلبد در مورد نامزدها از یک‌سو و از سوی دیگر فعالین در هر ستاد و حوزه‌ی انتخاباتی.
در انتخابات می‌توان بیش از هر زمان دیگر جوشش و جنبشی را در میان افراد برای انتقاد، برای رقابت دید و اگر مدارا همراه آن باشد. ابزاری می‌شوند برای توسعه فرهنگی و سیاسی.
انتخابات فضایی اجتماعی فراهم می‌کند که در آن شهروندانی با سبک‌های زندگی گوناگون فرصت تعامل، آشنایی همدلی، هم‌صدایی، رقابت، اندیشه و از همه مهم‌تر گفتگو با حکومت را پیدا می‌کنند. برهم‌کنش حکومت و مردم در قالب صریح چون رأی تجلی می‌یابد و رابطه‌ای که بین مردم و حاکمان شکل می‌گیرد قراردادی است که بر اساس آن خدماتی ارائه می‌شود از طرف حاکمان و آن‌ها کارگزاران مردم به‌حساب می‌آیند. در گفتمان غالب دوره‌ی انتخابات سیاست به عرصه‌ای مردمی و اجتماعی تبدیل می‌شود و مردم بازیگران و فعالین اصلی حوزه‌ی سیاست می‌شوند و با توجه به اینکه کارگزاران سیاست در عرصه‌های مختلف به فعالیت می‌پردازند مصداق مدیریت و اداره‌ی جامعه توسط مردم تحقق پیدا می‌کند و آنجاست که مردم حقوقشان، حضورشان، اثرگذاری‌شان و کنشگری‌شان به رسمیت شناخته می‌شود و این هویت یک جامعه است.
انتخابات میدانی است برای حضور کنشگرانی از اقشار و طبقات مختلف. کمتر میدانی این‌چنین برای تعامل با حکومت در درون جامعه جلوه‌گر می‌شود البته جامعه مدنی در سطح میانه و تقویت آن می‌تواند نقش پررنگی در تعاملات بین مردم و حکومت ایفا کند اما آنچه منبع اصلی زدودن انفعال در برابر ساختار حکومت هست برگه‌ای است که در صندوق آرا قرار می‌گیرد؛ و آبستره‌ای از آینده را بر بوم جامعه نقش می‌زند.
انتخابات نمادی از دموکراسی است که سیال است و در تکاپو. در این صورت است که جایگاه یک کشور در جامعه‌ی جهانی مشخص‌تر می‌شود و این امر چگونگی برخورد کشورهای دیگر را با آن کشور مشخص می‌کند.
با استمرار انتخابات، مشارکت و ادامه‌ی مسیر پیشین که هدفش توسعه‌ی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی است جامعه از بسیاری از آسیب‌ها نجات پیدا می‌کند. به رسمیت شناختن دشمن و پذیرش انتقادات سبب می‌شود که با آرامش بتوان با افراد جامعه و جامعه‌ی جهانی رابطه برقرار کرد. در طرف مقابل جامعه‌ی جهانی نیز علی‌رغم اینکه خاورمیانه قلب تنش‌های نظامی جهان است، دیپلماسی را در مورد ایران در دستور کار قرار خواهد داد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66756
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: