تاریخ ارسال : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۲۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
پیرو امضای تفاهم‌نامه میان دانشگاه و مجموعه مراکز تحقیقاتی INFN در سال گذشته

رئیس شبکه‌ی میراث فرهنگی ایتالیا از دانشگاه کاشان بازدید کرد

کاشان نیوز: دیروز استاد فرانچسکو تاچتی، رئیس شبکه‌ی میراث فرهنگی (CH-Net)، وابسته به مرکز تحقیقات INFN ایتالیا همراه با دستیارش دکتر لیزا کاستلی، در سفری سه‌روزه، به منظور بازدید از دانشگاه کاشان و ارزیابی امکانات باستان سنجی آن وارد کاشان شدند. تاچتی که همراه با وزیر آموزش ایتالیا برای سفری یک‌هفته‌ای به ایران آمده است، مأموریت دارند چگونگی همکاری درزمینه‌ی میراث فرهنگی و باستان‌شناسی را با ایران بررسی کنند و گزارشی به نخست‌وزیر این کشور بدهند.

بازدید ایشان از دانشگاه کاشان، پیرو امضای تفاهم‌نامه میان دانشگاه و مجموعه مراکز تحقیقاتی INFN در سال گذشته است که با پیگیری موسسه مطالعات پیشرفته سعیدی در دانشگاه کاشان محقق شد.

در پاییز سال گذشته نیز با حمایت موسسه سعیدی، استاد اتوره فیورینی که متخصص بی‌بدیل درزمینه‌ی فلزهای باستانی است و دستیار او به کاشان آمدند تا ضمن بازدید از امکانات این دانشگاه و زمینه‌های تحقیقات در باستان سنجی، گزارشی به رئیس مرکز INFN برای امکان و چگونگی شروع همکاری ارائه دهند.

اکنون در دانشگاه کاشان، با نظارت موسسه سعیدی، تفاهم‌نامه‌ای میان دانشکده فیزیک و گروه باستان‌شناسی منعقدشده و پیرو آن، با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه، فضای آزمایشگاهی برای راه‌اندازی اولین آزمایشگاه باستان­سنجی در ایران فراهم‌شده است. بازدید اخیر هیئت ایتالیایی به منظور برآورد آمادگی دانشگاه برای راه‌اندازی آزمایشگاه باستان­سنجی با کمک مرکز INFN انجام‌شده است.

در اولین فاز، این مرکز یک دستگاه XRF (تابش ایکس فلورسانس) برای آزمایش‌های نا مخرب در اختیار این آزمایشگاه قرار خواهد داد. با در اختیار بودن این دستگاه، آزمایشگاه باستان­سنجی دانشگاه کاشان به عنوان اولین در کشور، خواهد توانست رسماً فعالیت خود را آغاز کند.

لازم به ذکر است، هیئت ایتالیایی، در حال ارزیابی دو دانشگاه دیگر نیز جهت امکان‌سنجی این همکاری است.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66476
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: