تاریخ ارسال : ۰۶ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۰۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
برای اولین بار بعد از انقلاب مدیر میراث کاشان «معاون مدیرکل» خطاب شد

رئیس میراث کاشان: شهرداری عامل حاشیه‌سازی رسانه‌ها نشود

شنبه، اول آذرماه هفتاد و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کاشان با حضور مهران سرمدیان، رئیس اداره میراث فرهنگی و مجموعه معاونین و کارشناسان این اداره، سعید ابریشمی راد، شهردار کاشان، حسن نعناکار معاون شهرسازی شهرداری و محمدحسین واحدیان مدیر منطقه یک شهرداری کاشان (بافت تاریخی)، ابوالفضل ساروقیان مدیر منطقه چهار شهری و مهندس مهدی هوشمندی نژاد، مدیرعامل شرکت عمران و احیا بافت فرسوده کاشان برگزار شد.

کاشان نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان در هفتاد و سومین جلسه رسمی شورای شهر کاشان گفت: در حکم مدیریت جدید برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی به‌عنوان «معاون مدیرکل» صادر شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان افزود: اسفندیار اللهیاری، مدیرکل اصفهان، همچنین عنوان «دبیر مناطق شمال استان اصفهان» را به این مدیریت ابلاغ کرد که هرماه نیز جلساتی را در راستای آموزش، هم‌افزایی، هم‌بستگی، کمک و جذب نیرو از نیروهای اداره‌های شهرستان‌های هم‌جوار (با توجه به نبود استخدام نیرو) با تدوین مصوبات برگزار می‌کنند و نخستین جلسه آن در نطنز برگزار شد که اگر این عنوان اسمی هم باشد اما می‌تواند آغاز خوبی برای میراث کاشان باشد و نشان می‌دهد که کاشان بعد از اصفهان حرف اول را می‌زند و در برخی موارد حتی با اصفهان در رقابت است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر کاشان، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان، در هفتاد و سومین جلسه رسمی که اول آذرماه برگزار شد با اشاره به اینکه دو ماه است که این مسئولیت به وی محول شده است گفت: تماس‌های مکرر شورا در این دو ماه برای برگزاری نشست مشترک با شهرداری نشان‌دهنده این است که اداره میراث فرهنگی در رشد و توسعه کاشان تأثیرگذار است و می‌تواند نقش اساسی داشته باشد.

ناصحی پور: بعضی جاها در اجرای پروژه‌ها در حفظ اثر تاریخی از طرف ستاد مبارزه با تخلفات شهرداری همکاری خوبی با میراث انجام نمی‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان در هفتاد و سومین جلسه رسمی شورای شهر کاشان گفت: در حکم مدیریت جدید برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی به‌عنوان «معاون مدیرکل» صادر شد.

سرمدیان، تفویض ۹۰ درصدی اختیارات استانی گردشگری را نیز به میراث کاشان در مدیریت جدید یادآور شد و گفت: در مورد اعتبارات ملی ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به استان نامه نوشتیم که استان هم به تهران منعکس کرد و با توجه شرایط و وضعیت اخیر کشور فقط بیش از یک میلیارد تومان برای باغ فین اعتبار داشتیم.

وی، بازنگری حریم سیلک را از دیگر دغدغه‌های میراث و شورا و همه مسئولان شهرستان کاشان دانست و گفت: با پیگیری‌های مستمر بازنگری حریم سیلک توسط دکتر مونسان ابلاغ شد و بخشی از مشکلات سیلک و ساکنین آن حل خواهد شد.

به گفته وی، همچنین با حضور آقای وکیل از شورا و آقای نعناکار معاون شهرسازی شهردار طی جلسه‌ای با دکتر طالبیان تشکیل کارگروهی برای واگذاری زمین‌های معوض در سیلک از شهرک فتح‌المبین مقرر شد که امیدواریم بتوانیم مشکلات آن را برطرف کنیم.

  • سرمدیان: شهرداری قبل از انجام هرگونه اقدامی بیشتر دقت و تعامل نظر به خرج دهد تا عامل حاشیه‌سازی رسانه‌ها در معرفی تعرض شهرداری به آثار تاریخی بدون هماهنگی میراث نشود

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان، امضای تفاهم‌نامه با بازار با همکاری شورا و شهرداری با حضور دکتر طالبیان را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه اداره میراث کاشان هیچ‌وقت اداره کل نبوده است اخذ اختیارات مالی از دیگر دغدغه‌های وی برای پیگیری است چون متأسفانه عامل ذی‌حسابی را نیز از این اداره برداشتند.

سرمدیان، تصریح کرد: امیدواریم با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که داریم این اختیار مالی به اداره میراث فرهنگی کاشان برگردد چون با برداشتن عامل ذی‌حسابی اداره اعتبارات (با ردیفی به نام کاشان) به اصفهان می‌رود و ما باید آن را از استان دریافت کنیم.

وی، تقویت سمن‌ها (انجمن‌های مردم‌نهاد) فعال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را از دیگر سیاست‌های مدیریت خود برشمرد و گفت: واگذاری خانه‌های تاریخی ازجمله حکیم‌باشی، اخباری و شیبانی به بخش خصوصی با توجه به اصل ۴۴ یا ماده ۲۷ از دیگر محورهای کاری وی است چون با توجه به مشکلات مالی چاره‌ای جز این کار در راستای رشد و توسعه گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های اقامتی و تغییر کاربری‌ها در شهر از طریق بخش خصوصی نداریم.

رئیس میراث فرهنگی کاشان، در مورد انتخاب و معرفی کاشان به‌عنوان «شهر ملی نساجی سنتی» نیز اظهارهاست: برگزاری جشن معرفی «کاشان شهر ملی نساجی سنتی» طبق قاعده‌ای که رئیس سازمان لوح آن را به مدیرکل تحویل می‌دهد اوایل بهمن‌ماه در دهه فجر برگزار خواهد شد.

سرمدیان، تصریح کرد: یک سال نیز فرصت داریم تا پرونده نامزدی «کاشان شهر جهانی نساجی سنتی» را آماده کنیم و در این خصوص تخصیص اعتبارات خوبی را پیگیری کردیم که شهردار و شورا نیز قول مساعدت دادند به همان میزان اعتبار دریافتی آن‌ها نیز اعتبار اختصاص دهند.

وی افزود: ایجاد ۳۰ کارگاه صنایع‌دستی شعربافی را از این طریق تأکید کرد و گفت: ۱۲ مورد آن مرمت و آماده شود تا ارزیابان این مرمت را پس از مرمت گزارش دهند.

به گفته وی، اجرای برنامه‌های مطلوب در بافت تاریخی با همکاری شهرداری، هیئت‌امنایی شدن باغ فین تا اوایل سال آینده برایی اینکه بتوان در مورد درآمدهای آن به‌صورت مستقیم در کاشان تصمیم‌گیری نمود، ایجاد بنیاد حامیان و خیرین میراث فرهنگی کاشان برای اولین بار در سطح کشور از دیگر تصمیمات وی در این دوره مدیریت میراث است.

سرمدیان، انجام یکسری اقدامات شهرداری در مناطق به‌ویژه بافت تاریخی نظیر احداث پارکینگ باب‌الحوائج را با همکاری و تعامل و بازدیدهای میراث و شهرداری خواستار شد و گفت: شهرداری قبل از انجام هرگونه اقدامی بیشتر دقت و تعامل نظر به خرج دهد تا عامل حاشیه‌سازی رسانه‌ها در معرفی تعرض شهرداری به آثار تاریخی بدون هماهنگی میراث نشود هرچند رسانه‌ها نیز دغدغه حفظ میراث فرهنگی را دارند.

وی در پایان تعاملات خوب مدیران مناطق سه و چهار و یک شهرداری کاشان با میراث فرهنگی این شهرستان را تأکید کرد و گفت: به‌طورقطع و یقین انجام تمام این امور و برنامه‌های نامبرده با همکاری شورا و تعامل هر چه‌بهتر و بیشتر شهرداری در راستای حفظ میراث فرهنگی شهر و رشد و توسعه این صنعت در کاشان میسر و محقق خواهد شد.

مسئول یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی کاشان نیز با اشاره به تأسیس این یگان از سال ۸۴ و جذب ۳۰ نفر با توجه به نیاز و حساسیت حفظ و صیانت از آثار تاریخی شهرستان کاشان گفت: مراقبین این یگان به‌عنوان دیده‌بان مواریث کهن و پیشگیری از جرائم را بر عهده‌دارند.

ناصحی پور گفت: شهرداری تعامل و همکاری و دقت بیشتری با میراث برای مجوزهایی که خلاف ضوابط در حریم باغ فین صادر می‌شود داشته باشد.

وی، افزود: حریم‌های تاریخی نگاه متفاوت شهرداران مناطق در مورد میراث را می‌طلبد که عدم استعلام‌ها برای خرید خانه‌های تاریخی و عدم تائید نقشه‌های آن از دیگر موارد است.

ناصحی پور، افزایش همکاری ستاد مبارزه با تخلفات شهرداری با میراث را نیز خواستار شد و گفت: بعضی جاها در اجرای پروژه‌ها در حفظ اثر تاریخی همکاری خوبی از این ستاد با میراث انجام نمی‌شود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72958
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: