تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ ساعت : ۹:۵۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
با اعتباری باغ بر 450 میلیون ریال:

راسته بازارچه صباغ از مجموعه بازار تاریخی کاشان مرمت شد

مرمت و بازسازی اضطراری راسته بازارچه صباغ با مبلغی بالغ بر ۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (چهارصد و پنجاه میلیون ریال) از محل اعتبارات استانی انجام شد

کاشان نیوز: سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از اتمام مرمت راسته بازارچه صباغ از مجموعه بازار تاریخی کاشان خبر داد.
«مهران سرمدیان» با بیان این خبر گفت: این راسته بدلیل همجواری با تیمچه و آب انبار صباغ به این نام معروف گشته است. حاج شیخ حسن صباغ از تجار معروف دوران قاجار بوده، که بناهای معروف تیمچه و آب انبار توسط این شخص خیر در این مجموعه احداث شده است.
سرپرست اداره میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ضمن تشریح این مطلب که مرمت و بازسازی اضطراری راسته بازارچه صباغ با مبلغی بالغ بر ۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (چهارصد و پنجاه میلیون ریال) از محل اعتبارات استانی انجام شد که سبک سازی و استحکام بخشی بام‌های راسته بازار، دوخت و دوزهای ترک‌های عمیق در سطوح خشتی، مرمت سقف‌ها و لنگه‌ها، اجرای اندود غوره گل و کاهگل پشت بام‌ها از اقدامات مرمتی این پروژه است،بر ارزش تاریخی بازار کاشان تاکید کرد و بیان کرد: قدمت مجموعه تاریخی بازار کاشان به قرون اولیه دوران اسلامی باز می‌گردد و معماری و بافت فعلی این مجموعه غالبآ متعلق به دوره زند و قاجار می‌باشد. این بازار کاملآ پویایی خود را حفظ کرده و نقش مهمی در اقتصاد این شهر و شهرهای همجوار آن دارد که تعداد ۲۲ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور در بازار تاریخی کاشان وجود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد به این دلیل که مرمت کامل بازار تاریخی کاشان نیاز به اعتبارات بیشتری دارد امید است اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با همکاری شهرداری و کسبه محترم بازار در حد توان خود برای این امر اقدامات لازم را انجام دهند.
گفتنی است مجموعه بازار بزرگ کاشان به شماره ۱۲۸۴درشهریور ماه ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=41243
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: