تاریخ ارسال : ۰۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت : ۱۱:۰۶ ب.ظ ۷ نظر
Print Friendly
رابطه دولت و رسانه نباید جاده یک‌طرفه باشد

راه دشوار رسانه

کاریکاتورکاشان نیوز- محمدحسین بزرگی: حکایتی است که می‌گویند: «شیخ ابوسعید، یک‌بار به طوس رسید، مردمان از شیخ خواستند که بر منبر رود و وعظ گوید. شیخ پذیرفت. مجلس را آراستند و منبرى بزرگ ساختند. از هر سو مردم می‌آمدند و درجایی می‌نشستند. چون شیخ بر منبر شد، کسى قرآن خواند. جمعیت، همچنان ازدحام می‌کردند تا آن‌که دیگر جایى براى نشستن نبود. شیخ همچنان بر منبر نشسته بود و آماده سخن. کسى برخاست و فریاد برآورد: خدایش بیامرزد هرکسی را که از جاى خود برخیزد و یک گام فراتر آید. شیخ چون این بشنید، گفت: و صلی‌الله علی‌محمد و آله اجمعین. و از منبر فرود آمد. گفتند: یا شیخ! جمعیت از دور و نزدیک آمده‌اند تا سخن تو بشنوند، تو ترک منبر می‌گویی؟ گفت: هر چه ما می‌خواستیم که بگوییم و آنچه پیامبران گفتند، همه را آن مرد به صداى بلند گفت. مگر جز این است که همه کتب آسمانى و رسالت پیامبران و سخن واعظان، براى این است که مردم، یک گام پیش نهند؟ آن روز، بیش از این نگفت…» (اسرارالتوحید، ص ۲۱۶)
ظاهراً حکایت قصه پر غصه ما هم همین است. مهم‌ترین اصل درباره نقش رسانه‌ها و مطبوعات در توسعه سیاسی کشور عبارت است از ارتقای آگاهی‌های جامعه. ازآنجاکه توسعه ذاتاً یک رخداد فرهنگی و نرم‌افزاری است، آنچه در باب توسعه باید بدان توجه کرد آن است که بنیان توسعه بر «آموزش و ادراک» استوار است. در این راستا می‌توان ادعا کرد که غیر از راه گفتگو، مفاهمه، ایجاد چالش‌های فکری و تفکر؛ آموزش توسعه امکان‌پذیر نخواهد بود. این بدان معناست که بدون وجود رسانه‌ها و مطبوعات آزاد، قانون‌مدار و مستقلی که فضای گفتگو و نقد را در جامعه رواج دهند، امکان «آموزش» و «پرورش» شهروندان وجود نخواهد داشت.
پس می‌توان ادعا کرد که دفاع از حضور نقادانه‌ی رسانه‌ها و مطبوعات مستقل و آزاد به‌عنوان رکن اساسی جامعه مدنی و رکن چهارم دموکراسی، می‌تواند زمینه‌ساز ارتقاء فرهنگ عمومی و بسط عقلانیت گردد و بستر نرم‌افزاری توسعه متوازن و پایدار را فراهم آورد.
مطبوعات و نشریات محلی، با توجه به آنکه علاوه بر هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم انتشار با مشکلات و مصائب ویژه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند و اکثریت‌قریب‌به‌اتفاقشان نه بر پایه سود اقتصادی که بر اساس عشق و تعهّد روزنامه‌نگاران به ارتقای فرهنگ جامعه منتشر می‌شود، همراهی، کمک و همکاری ویژه و دوچندان مسئولین و مدیران شهرستان‌ها را می‌طلبد. این اقدام و حرکت مسئولین، خود به‌منزله‌ی «گامی به‌پیش» در راستای حرکت به‌سوی توسعه همه‌جانبه در آن منطقه تلقی می‌شود.
 اقدام اخیر فرماندار محترم کاشان در خصوص اعلام شکایت علیه هفته‌نامه آرمان کاشان که تنها نشریه محلی فعال و تنها رسانه حامی دولت در منطقه است، نه‌تنها گامی به عقب در راستای حرکت به‌سوی توسعه همه‌جانبه منطقه محسوب می‌شود که در تضاد با شعارها، اهداف و برنامه‌های دولت تدبیر امید است. مرور برخی از سخنان ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی در این خصوص، مؤید این نکته است که در این اتفاق نامبارک نشانی از فعالیت در چهارچوب برنامه‌های دولت یازدهم و همسویی با اهداف رئیس‌جمهور محترم رؤیت نمی‌شود. چراکه رئیس‌جمهور معتقد است:
«راه مقابله با فساد، آزادی دادن به رسانه‌ها و مطبوعات است». «رابطه دولت و رسانه نباید جاده یک‌طرفه باشد و دولت هرچه می‌پسندد انتظار داشته باشد از رسانه‌ها تبلیغ و اعلام شود.».«توان رسانه‌ای ایران به‌اندازه توان هسته‌ای کشورمان مهم است.». «رسانه‌ها می‌توانند برای چرخش امور به ملت، دولت و کشور کمک کنند و می‌توانند بهترین حامی، ناظر و یار دولت باشند.».
۲-cartoon-hassan_karimzadehبازتاب گسترده این خبر در سایت‌های خبری سراسری و رسانه‌های کشوری، نشان‌دهنده حساسیت این موضوع برای مردم کشورمان است. رسانه‌ها ضمن انعکاس خبر این شکایت نوشتند: «ابوالفضل صدرائیه، فرماندار ویژه شهرستان کاشان این رسانه حامی دولت را به اتهام نشر اکاذیب، نسبت خلاف واقع، پخش شایعات و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی به محکمه کشاند. فرماندار کاشان این اتهامات را بعد از انتشار مطلب انتقادی یک خبرنگار در این هفته‌نامه مطرح کرد. این خبرنگار کاشانی در مطلب خود نسبت به عدم‌تغییر معاونان و مشاوران حامی احمدی‌نژاد در این فرمانداری انتقاد کرده و در تحلیلی عدم‌تغییر را نشانه‌ی قدرت داشتن حامیان دولت سابق در فرمانداری این شهرستان دانسته است. به گفته‌ی مدیرمسئول آرمان کاشان، صدرائیه برای ادعای انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی در این هفته‌نامه به تصویر یک آگهی تبلیغاتی استدلال کرده است. در این آگهی تبلیغاتی تصویر چند زن کاشانی در مراسم افتتاحیه‌ی یک آموزشگاه آشپزی منتشرشده است. در مراسم موردادعای فرماندار، چند مقام مسئول شهرستان کاشان نیز شرکت داشته‌اند. دکتر امینی مدیرمسئول آرمان پوشش این زنان را کاملاً متعارف و عادی می‌داند.»
بازتاب این اتفاق در محافل فرهنگی-اجتماعی شهرمان و موضع‌گیری و اعتراض فعالان فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و هنری و انتقاد آنان از این رفتار نسنجیده، نشان‌دهنده عدم پذیرش چنین اتفاقاتی خصوصاً از مدیران دولت تدبیر و امید است. اتفاقی که نه‌تنها در دولت سابق که در طول روزگارانی که کاشان دارای نشریات محلی بوده است بی‌سابقه است. این اتفاق نه‌تنها تهدید صریحی برای منتقدین و فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است که نسبت به دوران مسئولیت مدیران دولت سابق، گامی به عقب در راستای تلاش برای یک‌طرفه نمودن رابطه مدیران شهرستان و رسانه‌ها محسوب می‌شود؛ و این نشان‌دهنده راه دشواری است که اصحاب قلم، رسانه و مطبوعات در نظارت بر احقاق حقوق مردم و پیگیری مطالبات آنان در پیش دارند.
این یادداشت را با کلام پایانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در مردادماه ۱۳۹۲ به پایان می‌برم:
«خداوند این بنده ضعیف خود را از کبر و غرور و بخل و حسد وارهاند. خداوندا به تو پناه می‌برم از استبداد در رأی و عجله در تصمیم و تقدّم منافع شخصی و گروهی بر منافع ملّی و بستن دهان رقیبان و منتقدان. بارالها یاری‌ام کن بنده مخلصی برای تو و خادم لایقی برای مردم باشم و فراموش نکنم آنچه بر پیشینیان رفته است.»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=36819
مطالب مرتبط

 • ژورنالیست آذر ۵, ۱۳۹۳ - ۹:۰۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  گل به خودی فرماندار دولت تدبیر و امید یعنی همین !! جناب فرماندار کاشونی ! ۱ سال و ۳ ماه است که اداره میراث فرهنگی و ورزش و جوانان کاشان در حالتی یأس و آور و شبیه بستری بودن بیماری رو به موت در آی سی یو اداره میشوند اما شما با عزمی راسخ و حیرت انگیز تنها نشریه مکتوب کاشان را به مسلخ بردید ….

  (0)(0)
 • آرمین آذر ۳, ۱۳۹۳ - ۴:۵۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  ابوالفضل صدراییه کاری کرده که تنها مدیران دولت قبلی با اطمینان از ترس ایشان بر صندلی های مدیریتی خود با خبال راحت و بدون دغدغه تکیه بزنند و اگر به مدیری هم بگویند بالای چشمت ابروست و تهدید به برکناری و شکایت ازش داشته باشی می گوید این دولت اگر قدرت تعویض مدیران را داشت تاکنون انجام داده بود
  فرماندار جسور دست مریزاد
  اکنون روزهای خوش خدمت رسانی حاجی را به چشم می کشیم و روزی هزار بار دعایش می کنیم

  (0)(0)
 • کم حرف آذر ۲, ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  برخی ها که از شکایت فرماندارخوشحال هستند افرادیاازنوع حزب باد هستندومیدانندویقین دارندکه باوجودچنین فرمانداری است که می توانند به تمام ارزوهای دست نایافتنی خود برسندوالا نشریه ایی که برای شهر ومردمش مطلب می نویسد که نباید مورد هجمه قراربگیرد

  (0)(0)
 • مهرابی آذر ۲, ۱۳۹۳ - ۹:۵۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  مطلب بسیار خوبی بود. کاش کمی فقط کمی از سخنان روحانی نصب العین صدرائیه قرار می گرفت.ظاهرا باز هم ما مردم کاشان رودست خوردیم.

  (0)(0)
 • محمد آذر ۲, ۱۳۹۳ - ۸:۵۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  آقای نمازی صرفا یک گزارش از بازدید خود از پروژه ها را برای مردم ارائه نموده که با شانتاژ رسانه ای خواستند طوری وانمود کنند که شهردار صدرصد مورد تایید امام جمعه می باشد

  (0)(0)
 • نوید آذر ۲, ۱۳۹۳ - ۸:۴۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  کی گفته آرمان رسانه حامی دولت هستش؟
  چرا اینقدر فضا سازی میکنید در فضای مجازی؟
  چون فلان شخص از جریان اصلاحات معاون نشده باید این کارها صورت بگیره..
  دکتر زرگر پور خطاب به فرماندار کاشان در معارفه گفت: شما وامدار هیچ جریان سیاسی نیستید
  پس اجازه بدید الان که یک فردی متخصص و دلسوز با تعهد کاری اومد باعث نشیم با این تحلیل ها گل به خودی بزنیم تا دوباره فرماندار غیربومی بیاد.

  (0)(0)
 • mahdi آذر ۲, ۱۳۹۳ - ۷:۲۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  سایت شما جهت داره. به هر نحوی به مسئولین شهری حمله می کنین. مسئول نشریه آرمان هم باید جوابگوی کذبیات خود باشد. چرا اهالی رسانه خود را مبرا از همه چیز می کنید.
  ضمنا این همه امام جمعه محترم در نماز جمعه ۳۰ آبان ماه از عملکرد شهرداری و شورا ابراز رضایت کرد، اما شما باز هم مردم را علیه شورا و شهرداری (طبق مقاله سوال هایی که رییس و اعضای شورا حتما پاسخی برای آن دارند) می شورانید.
  لطفا اینقدر به منافع خود معطوف نشوید و به منافع شهر فکر کنید.

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: