تاریخ ارسال : ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۳:۰۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
گرامیداشت هفته جهانی نجوم

رصد آسمان شب در پارک آیت‌الله مدنی

کاشان نیوز- فهیمه استادیان: انجمن نجوم سپهر کاشان با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، سه شنبه ۴ اردیبهشت، برنامه‌ی رصد آسمان شب را از ساعت ۱۹ الی ۲۱ در پارک آیت‌الله مدنی برگزار کرد. این برنامه با شعار «کاشان، شهرِ آسمان» به منظور اصلاح نورپردازی‌های شهری و کاهش آلودگی نوری اجرا شد.

در این برنامه کارشناسان انجمن نجوم سپهر به زبان ساده در مورد رصد با تلسکوپ، رصد ماه، سیاره‌ی ناهید و خوشه‌ی پروین، همچنین در مورد مفهوم آلودگی نوری و ضررهای آن، بحث نورپردازی‌های شهری و توجه به آسمان شب به عنوان طبیعت فراموش شده برای شرکت کنندگان توضیحاتی ارائه دادند.

پخش فیلم‌های آموزشی نجومی و تحلیل آن‌ها از دیگر برنامه‌های شب رصدی بود که همزمان با برگزاری رصد در محوطه‌ی پارک، در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهر اجرا شد. این برنامه با استقبال خوبی از طرف شهروندان مواجه شد و علاقمندان آسمان شب توانستند رصد و کار با تلسکوپ را تجربه کنند.

هفته‌ی جهانی نجوم از برنامه‌های بین‌المللی در زمینه آموزش و ترویج نجوم است که در ایران از سال ۱۳۸۰ با همکاری انجمن‌ها و تشکل‌های نجومی گرامی داشته می‌شود. در این هفته برنامه‌های ویژه با هدف همگانی کردن مفاهیم نجوم برای شهروندان برگزار می‌شود. در این هفته اطلاع‌رسانی درباره جنبه‌های همگانی علم نجوم انجام می‌شود تا سطوح و اقشار مختلف مردم بتوانند از مواهب علم نجوم و رصد آسمان شب لذت ببرند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70756
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: